چهارشنبه, 1 اسفند 1397
عنوان : اجلاس ژنو 4 تائیدی بر دستآوردهای اجلاس دو گانه آستانه

اجلاس ژنو 4 تائيدي بر دستآوردهاي اجلاس دو گانه آستانه

حسین رویوران

نمايندگان دولت سوريه و مخالفان، با نظارت آقاي استيفان دميستورا نماينده ويژه دبير كل سازمان ملل متحد در امور سوريه، چهارمين دور از مذاكرات خود در اين شهر با عنوان نشست ژنو 4 برگزار كرده اند.

اين اجلاس از آنجا كه پس از دو دور مذاكره ميان مخالفان و دولت سوريه و با ابتكار جمهوري اسلامي ايران، روسيه و تركيه در آستانه پايتخت قزاقستان برگزار مي شود، از اهميت ويژه اي برخوردار است. در اجلاس هاي آستانه ايران، روسيه و تركيه از فرايند راه حل سياسي بحران سوريه به جاي راه حل نظامي حمايت كرده اند.

در اجلاس ژنو 4 براي نخستين بار نمايندگان دولت سوريه و مخالفان به صورت كاملا مستقيم و رودرو بر سر مسائل في مابين گفتگو انجام داده اند. همچنين ميزان مشاركت مخالفان دولت سوريه از اجلاس هاي قبلي گسترده تر بوده است. البته در اين اجلاس معارضه مقيم رياض، قاهره، مسكو و استانبول به همراه نمايندگان گروه هاي مسلح داخلي شركت داشتند. يكي از مهمترين مشكلات اين اجلاس ناتواني معارضه در ايجاد يك هيئت مشترك براي گفتگوي مستقيم با نمايندگان دولت سوريه بود.

در اين اجلاس سه موضوع اصلي يعني تشكيل دولت انتقالي، تدوين قانون اساسي و انتخابات بر اساس قانون اساسي جديد مورد بحث طرفين مذاكره كننده قرار مي گيرد. البته به دليل نرسيدن طرفين به توافق قرار شد كه پيشنهادات ارائه شده در اين نشست به مسئولان بادستي ارائه شود تا در مورد ان تصميم بگيرند.

همزمان با اجلاس ژنو شش انفجار تروريستي در حمص اتفاق افتاد و مراكز امنيتي و دولتي در اين عمليات هاي تروريستي مورد هدف قرار گرفتند و برخي از مسئولان امنيتي دولت سوريه نيز كشته شدند. اين اقدام در واقع يكي از كارشكني هايي متعارض با اجلاس ژنو 4 است. گروه تروريستي جبهه النصره مسئوليت اين عمليات هاي تروريستي را بر عهده گرفته است. بشار الجعفري نماينده دولت سوريه در سازمان ملل متحد و نماينده اين كشور در گفتگوهاي با معارضه، از سازمان ملل متحد و همه گروه هاي معارض خواست كه اين عمليات هاي تروريستي را محكوم كنند. وي اعلام كرد كه هر گروهي از معارضه كه اين اقدام تروريستي را محكوم نكند از نگاه دولت سوريه حامي تروريسم خواهد بود.

جبهه النصره با اين اقدام خود در واقع تلاش دارد مذاكرات ميان دولت سوريه و معارضه را متوقف سازد اما محكوميت گسترده اين اقدام تروريستي از سوي معارضه نشان داد كه هيچ كس از ميان معارضه با اين اقدامات تروريستي موافقت ندارد.

تحليلگران سياسي بر اين باورند كه اجلاس اخير ژنو هر چند به توافق مشخصي تا كنون نرسيده است اما در ارتباط با مقوله آتش بس، محكوم كردن اقدامات تروريستي جبهه النصره و ايجاد يك راه حل سياسي براي پايان دادن به بحران سوريه، اتفاق نظر دارند. بنابر اين اين مساله خود يك گام بسيار مهم براي حل بحران از طريق سياسي به شمار مي رود. به ويژه اينكه برخي دولت ها كه با ابتكار سه دولت ايران، روسيه و تركيه و برگزاري اجلاس هاي آستانه نقششان در فرايند حل بحران سوريه كم رنگ شده و يا منزوي شدند، تلاش هاي زيادي دارند تا آنچه در آستانه آماده شده است تا در ژنو نتيجه بدهد، در اين اجلاس، بي ثمر شود. دولت هاي امريكا و دولت هاي حاشيه جنوبي خليج فارس كه در آستانه به ويژه با پافشاري جمهوري اسلامي ايران، بازي گرفته نشدند، تلاش زيادي دارند تا اين نشست را به شكست بكشانند. به همين دليل علاوه بر عمليات هاي تروريستي جبهه النصره در حمص، كارشكني معارضه گروه رياض در رسيدن به يك توافق مشترك جهت معرفي هيئت متشرك براي مذاكره مستقيم با دولت سوريه هم با مديريت اين دولت ها براي شكست مذاكرات و بي نتيجه ماندن اين اجلاس انجام گرفته است. اما ترديدي نيست كه عمده معارضه سوريه در اينكه پايان بحران سوريه، راهكار نظامي ندارد به توافق رسيده اند و پذيرش ابتكار ايران و روسيه و تركيه در اجلاس آستانه و حفظ آتش بس مورد موافقت طرفين تا كنون كه طولاني ترين آتش بس در بحران سوريه محسوب مي شود و محكوميت اقدامات تروريستي جبهه النصره در همن راستا ارزيابي مي شود. بنابر اين بايد گفت كه اجلاس ژنو 4 تائيدي بر دستآوردهاي اجلاس دو گانه آستانه است.


بازگشت           چاپ چاپ          نظر دهی به خبر نظر دهی به خبر
 

DOURAN Portal V4.0.0.0

V4.0.0.0