چهارشنبه, 1 اسفند 1397
عنوان : عربستان و استمداد از عراق برای نجات از باتلاق خود ساخته

عربستان و استمداد از عراق براي نجات از باتلاق خود ساخته

حسین رویوران

عادل الجبير وزير امور خارجه عربستان در يك اقدام غير مترقبه به بغداد سفر كرد. در اين سفر وي با وزير امور خارجه عراق آقاي ابراهيم جعفري و آقاي حيدر العبادي، نخست وزير عراق ديدار و گفتگو كرد. وي در اين ديدارها ضمن حمايت از دولت عراق در جنگ عليه تروريسم، بر آمادگي دولت عربستان در بازسازي مناطق آزاد شده از دست گروه تروريستي داعش،تاكيد كرد.

سفر يك مسئول عربستاني در سطح وزير به بغداد در 27 سال گذشته، اقدامي بي سابقه است. زيرا پس از حمله صدام حسين به كويت در سال 1369 هجري شمسي( 1990 ميلادي) و اشغال اين كشور، رابطه عراق با كشورهاي حاشيه جنوبي خليج فارس من جمله عربستان به تيرگي گرائيد. پس از سقوط رژيم بعثي صدام در سال 1382 (2003) هم اين روابط بهبود پيدا نكرد.

رژيم هاي عربي با سقوط صدام حسين، به دليل اينكه در انتخابات ، احزاب شيعي پيروز شدند و دولت و مجلس را در عراق در دست گرفتند، از گروه  تروريستي القاعده دعوت كردند تا در عراق حضور پيدا كرده و هزينه هاي تثبيت حاكميت مردمي پس از صدام افزايش پيدا كند و نهايتا با تعريف و شكل دادن به گروه تروريستي داعش، از آن حمايت كرده تا حدود يك سوم  از كشور عراق را به اشغال خود درآورد به اميد اينكه يا عراق تجزيه شود و يا اينكه دولت مردمي آن سقوط كند.

اين اقدام دولت هاي عربي حاشيه خليج فارس به رهبري برادر بزرگ خود يعني عربستان، موجب تيرگي روابط في مابين عراق و آنها شد. بخش وسيعي از عمليات هاي تروريستي و انتحاري كه در عراق صورت مي گرفت، توسط مجريان تكفيري سعودي انجام مي شد و دولت عراق هم همواره دولت وهابي عربستان را به تروريسم متهم مي كرد.

سرانجام چند سال پيش دو كشور عراق و عربستان توافق كردند كه با مبادله سفير اندكي از مشكلات في مابين را حل كنند. دولت عربستان هم ثامر السهبان را به عنوان سفير اين كشور در عراق تعيين كرد. با تعيين السهبان كه يك ژنرال ارتش عربستان است به عنوان سفير در عراق، عملا روابط دو طرف برقرار گرديد اما به دليل اقدامات و اظهارات السهبان بر ضد دولت عراق و حمايت وي از گروه هاي تروريستي در عراق، نيز ديدارهاي وي با برخي از مخالفين سياسي دولت، از طرف دولت عراق عنصر نامطلوب شناخته شد و به اتهام دخالت در امور داخلي عراق، از رياض خواسته شد كه سفير خود را فورا فراخواني كند. از اين روي ديدار الجبير از بغداد، تحولي مهم در روابط دو كشور محسوب مي شود.

تحليلگران سياسي بر اين باورند كه تغيير وضعيت عراق از يك دولت ناكارآمد كه ديگران در امور داخلي آن دخالت مي كردند به يك وضعيت كارآمد كه داراي يك نيروي مسلح قوي و كارآمد است كه مي تواند جنگ عليه داعش را يكسره كند، در حال حاضر كشور عراق را به يك بازيگر تاثير گذار و نيرومند در منطقه تبديل كرده است. اين توان دولت عراق بود كه دولت تركيه را وادار به بازنگري در سياست هاي خود در عراق كرده است و اكنون نيز دولت عربستان را به تغيير رفتار وادار كرده است.

همچنين اقدام اخير نيروي هوايي عراق در بمباران مراكز داعش در شهر البوكمال سوريه كه با هماهنگي كامل دمشق انجام شد، تحول مهمي است و آغاز همكاري نظامي عراق و سوريه عليه گروه هاي تكفيري محسوب مي شود. اين هماهنگي  مي تواند آغاز مرحله جديدي باشد كه بي ترديد بسياري از معادلات منطقه را تغيير خواهد داد.

بر همين اساس بسياري از تحليلگران معتقدند ديدار الجبير از بغداد در واقع تحولي در رفتار عربستان شمرده مي شود. زيرا اين سفر از سوي عربستان صورت گرفته است و اين تحليلگران معتقدند عربستان مي كوشد از طريق عراق اختلافات خود با ايران را سرو سامان دهد. اظهارات ابراهيم جعفري وزير امور خارجه عراق مبني بر اينكه در اين ديدار ها مباحث جدي در باره تحولات بحرين و يمن صورت گرفته است، اين موضوع را كاملا تائيد مي كند.

موضوع بحرين و يمن از موضوعات مهم و كليدي ميان ايران و عربستان است. عربستان سعودي در گير يك جنگ فرسايشي در يمن و بحرين شده است و مي كوشد از اين باتلاق خود را نجات دهد . بنابر اين در نظر دارد با كمك عراق با جمهوري اسلامي ايران به يك توافق در ارتباط با موضوعات منطقه اي دست يابد و با اخذ ضمانت هايي از بحرين و يمن خارج شود.بازگشت           چاپ چاپ          نظر دهی به خبر نظر دهی به خبر
 

DOURAN Portal V4.0.0.0

V4.0.0.0