در نشست نقد کتاب «جاسوسان علیه آخرالزمان» عنوان شد؛
بخش وسیعی از كتابهای اسرائیلی تولید ماشین تبلیغاتی موساد و جنگ روانی است/ كتاب «جاسوسان علیه آخرالزمان» حاوی اطلاعات مفیدی برای خواننده است
در سومین نشست «در قلمرو کتاب»، عصر سه شنبه کتاب «جاسوسان علیه آخرالزمان» نوشته «دان راویو و یوسی ملمن» نقد شد.

به گزارش روابط عمومی جمعیت دفاع از ملت فلسطین، سومین نشست  « در قلمرو کتاب» عصر روز سه شنبه 29 آبان ماه در محل جمعیت دفاع از ملت فلسطین برگزار شد.

 

در سومین نشست «در قلمرو کتاب»، کتاب «جاسوسان علیه آخرالزمان» نوشته «دان راویو و یوسی ملمن» نقد شد.

 

این نشست با حضور و نقد کتاب توسط «علیرضا سلطانشاهی» فعالان حوزه فلسطین برگزار شد. علیرضا سلطانشاهی در ابتدای این نشست تاکید کرد:
 

یک نکته ای را که لازمست قبل از معرفی این کتاب بگویم این است که ما در حوزه انتشار در زمینه فلسطین پس از پیروزی انقلاب اسلامی عمده آثار تالیفی که منتشر شده عمدتا ضعیف است. به دلیل اینکه محققان ما در این عرصه بسیار کم کار هستند وکتابهای آنها نیز عمق ندارد.
 

کتاب جاسوسان علیه آخرالزمان یک کتاب جاسوسی و یا شرح وقایع جاسوسی اطلاعاتی امنیتی در مورد رژیم صهیونیستی است. سابقه انتشار این دست از آثار در ایران بیشتر است چون خواندنی تر است. از انتشارات مهم در این زمینه انتشارات اطلاعات است که در یک دوره ای کارهای بسیار خوبی را منتشر کرده اند. اما حالا نزدیک به 10 سالی است که انتشارات اطلاعات در این زمینه غیر فعال است.

کتاب هایی که در این زمینه انتشارات منتشر کرده کتاب «جاسوسان خط آتش» ، «راه نیرنگ»، «ارتباط خطرناک» است.  از ناشرین دیگر کتاب «جنگ های نهانی اسرائیل» کتاب بسیار خوبی است و تا حدی شبیه همین کتاب جاسوسان علیه آخرالزمان است. کتاب «یک نفر علیه 1000 نفر» ازسوی انتشارات رسا، کتاب «جاسوس اسرائیلی» که سرنوشت ایلی کوهن است که در سوریه اعدام شد از جمله دیگر کتابهای مهم در این عرصه هستند.
 

خلاصه در مورد این کتاب این است که موتور علاقمندان به این حوزه را روشن می کند ومخاطب سریع جذب کتاب می شود. کتاب پر اطلاعاتی است .کتاب دان راویو و یوسی ملمن است که از شخصیتهای مهم تحلیلگر هستند. ترجمه آقای میرمطهری هم بسیار خوب وروان است و از پس ادای مطلب برآمده است. اما به موضوع ورود تخصصی و اشراف ندارد. اشتباهات بیشتر در ترجمه اسامی به ویژه  اسامی عبری و مکان ها است.
 

موضوع کتاب سیستم اطلاعاتی و امنیتی اسرائیل است. فصل اول مربوط به مهمترین بحث درگیری فعلی رژیم صهیونیستی یعنی موضوع هسته ای ایران است. که ظاهرا برای نویسندگان بسیار مهم بوده است.

برای من خیلی سوال بوده و هست که چطور مثلا اسرائیل در برخورد با پرونده های هسته ای با کشورهای مختلف در قیاس با ایران متفاوت عمل  می کند . اسرائیل در دومورد به تاسیسات اتمی عراق و سوریه در سال های 1981 و 2007 حمله کرده و آنها را منهدم کرده است.

 

وی در ادامه به تفاوتهای برخی روسای موساد اشاره کردو گفت: مئیر آمیت و مئیر داگان دو رئیس بسیار متخصص موساد بودند، مئیر داگان در دوران داغ پرونده هسته ای ایران رئیس موساد بود که با وجود سیاست هایش همواره از پرژه حمله به ایران اجتناب می کرد. وی معتقد بود که آمریکا باید به این رویکرد برسد که ایران در حال رسیدن به توانمندی خطرناک اتمی است و باید یک اجماع جهانی برای مقابله با ایران تشکیل شود. وی از رویارویی مستقیم میان اسرائیل و ایران در این مساله خودداری می کرد.
 

به طور کلی اسرائیلی ها هر اقدامی علیه دشمنان انجام می دهند دو هدف دارند:

1.اخلال ایجاد کنند

2. ارعاب و هراس افکنی کنند
 

آنها ادعا می کنند ما باید بتوانیم دشمن را شکست دهیم و بر این اساس ادعا می کنند که ما قویترین، مجهزترین و داناترین سیستم اطلاعاتی دنیا هستیم. ما در کتاب جاسوسان علیه آخرالزمان با این مساله مواجه هستیم که آنها به ریز و جزئیات اقدامات خود اشاره می کنند که در کتابهای دیگر آنها نیز قابل مشاهده است، این مساله در راستای ترساندن و ارعاب ایران است.
 

در این کتاب به استراتژی های مئیر داگان برای مهار هسته ای ایران اشاره شده که شامل اقدامات ناامنی، بحران اقتصادی، انحراف آژانس اتمی ، ایجاد اجماع جهانی علیه ایران، ضربه به شبکه برق رسانی ایران (به ویژه بحث نظنز)، مبحث انحراف دانشمندان اتمی ایران، دو حمله سایبری موساد (ویروس استاکسنت و ویروس دوکو)، ترور دانشمندان هسته ای (از دانشجو تا استاد و پروفسور را می گویند که زده ایم) ، ترور سردار تهرانی مقدم، بکار گیری نیروهای تجزیه طلب به ویژه جندالله همه وهمه در این کتاب مورد اشاره قرار گرفته اند.
 

در کتاب اشاره می شود که ذخایر انسانی موساد در ایران بسیار قوی است، این مساله با توجه به حضور 25 هزار یهودی در ایران مهم می شود. همچنان که در موساد بخشی تحت عنوان سایانیم هست که مخصوص ارتباط با یهودیان ساکن خارج از اسرائیل است. در کتاب می گوید که علاوه بر نیروی انسانی قوی اسرائیل در ایران، ما رفت و آمد بسیار ساده ای به ایران داریم.

                                                         

رویکردهای پنج گانه داگان درباره ایران به 5 محور تقسیم می شد که در کتاب به آن اشاره شده است:

1.رویکرد جلوگیری از تکثیر سلاح

2.رویکرد دیپلماتیک

3.اعمال فشار برای تغییر نظام

4.بحث تحریم

5.اقدامات پنهانی

 

در ادامه یک مرور به مفاد کتاب داریم که دارای نکته های جالب و جدیدی است و ما پیش از این نشنیده ایم که اسرائیل آنها را انجام داده باشد.
 

پرونده هایی نظیر جنگ 1956 میان مصر و اسرائیل (جنگ سوئز) که در این کتاب اشاره می کند بن گوریون قبل از جنگ با این هدف وارد مذاکره با انگلیس و فرانسه می شود که پرونده اتمی اسرائیل را پیش ببرند، چون قبل از آن اسرائیل فعالیت اتمی نداشته است. در نهایت وی قول همکاری را از فرانسه و انگلیس می گیرد.
 

در کتاب به این مساله اشاره میشود که آمریکایی ها همیشه در ارتباط با سیستم اطلاعاتی اسرائیل احتیاط داشتند، چون آمریکایی ها معتقدند که سیستم های اطلاعاتی اسرائیل مملو از شخصیتهای روس تبار است که با روسیه ارتباط دارند و این مصلحت آمریکا نیست.
 

فصل سوم کارنامه ایزر هارل است که یکی از روسای موساد است که دارای برجستگی ها واقدامات مهم فراوانی بوده است. یکی از مهمترین کارهایش ربودن آیشمن به اتهام هولوکاست بوده است.

در ادامه کتاب به دوران مئیر آمیت از رهبران موساد است. در فصل 8 به دزدیدن میگ 21 روسیه اشاره می کند.
 

در فصل هفتم برای اولین بار پس از هواپیما ربایی هایی که رخ می دهد، میگوید که اسرائیل برای نخستین بار یگان امنیت پرواز را تشکیل می دهد که باعث می شود که دیگر این حوادث رخ ندهد.

بخش دیگری از کتاب نقش آفرینی اسرائیل را در حادثه 11 سپتامبر نفی کرده که دلایلش قابل قبول نیست و نمی توان این ادعا را پذیرفت.
 

در فصل یازدهم واقعه مونیخ 1974 را داریم که منجر به تشکیل یگان کیدون مهمترین یگان ضربتی موساد می شود.

 

سلسله نشست های « در قلمرو کتاب» با هدف معرفی آثار جدید حوزه فلسطین و صهیونیسم ، رونمایی از آثار برجسته ، نقد و ارزیابی کتاب ، تجلیل از نویسندگان، معرفی و تقدیر از ناشران فعال این حوزه قرار است در آخرین سه شنبه های هر ماه، در محل سالن کنفرانس جمعیت دفاع از ملت فلسطین برگزار شود.

 

جمعیت دفاع از ملت فلسطین اعلام کرد که برنامه های این نشست تا آخر سال در تاریخ های،29آبان، 20آذر، 25دی، 23بهمن، 22اسفند برگزار خواهد شد.

 

براساس این اطلاعیه حضور علاقمندان، نویسندگان، فعالان و اصحاب فکر و اندیشه در حوزه مطالعات فلسطین و صهیونیسم و اصحاب رسانه در این نشست ها بلامانع خواهد بود.

 

 

در ادامه این نشست «حسین رویوران» کارشناس مسائل غرب آسیا گفت: تمام این کتاب ها در مورد موساد و تولید این سازمان جاسوسی است. همچنین ما باید بدانیم بخش وسیعی از این کتاب ها تولید ماشین تبلیغاتی موساد بوده و جنگ روانی است.

 

وی در ادامه افزود: در هم آمیختن بلوف و حقیقت در کتاب هایی از این دست بی شمار است. به عنوان نمونه در مورد شهید تهرانی مقدم، هیچ دلیلی و استنادی به نحوه انجام این به اصطلاح عملیات نمی شود.

 

رویوران در ادامه بیان داشت: اکثر کتاب هایی که در مورد موساد انتشار یافته است به نوعی اشاره به شکل جاسوسی کلاسیک دارد اما این در حالی است که ما باید بدانیم شکل جاسوسی در دنیای امروز به جاسوسی مدرن تغییر یافته است.

 

کارشناس مسائل غرب آسیا ادامه داد: همچنین ما باید بدانیم که حمایت های آمریکا و بطور کل غرب از اسرائیل جزو جدایی ناپذیر استراتژی آنها است.

 

وی در پایان گفت: نکته ای که می خواهم در اینجا متذکر شوم این است که در مطالعه این دست از کتاب ها نباید مقهور داستان سرایی ها و دروغ پردازی های سرویس جاسوسی و تروریستی موساد شد.

 

در ادامه این نشست «مهدی شکیبایی» مدیرعامل خبرگزاری قدس گفت: نویسندگان کتاب حاضر از روزنامه نگاران روزنامه صهیویستی هارتض نزدیک به سرویس های اطلاعاتی رژیم صهیونیستی هستند.

 

از این حیث مطالب این کتاب به نوعی قابل اعتنا است و اطلاعات مفیدی دربردارد. اما به رغم این خواننده نباید تحت تاثیر القائات نویستدگان قرار بگیرد چون همه اطلاعاتی که در کتاب از پیروزی های اطلاعاتی موساد ذکر شده است واقعیت ندارد. 

 

مدیر عامل خبرگزاری قدس ادامه داد: ما باید بدانیم که در کنار برخی معلومات واقعی بلوف های سرویس اطلاعات موساد نیز به برکت قلم رسانه ای نویستدگان نیز تلاش شده است به خواننده القاء شود. 

 

وی ادامه داد: رژیم صهیونیستی در کتاب هایی از این دست به هیچ عنوان شکست هایش را بازگو نمی کند و یا به نوعی پیروزی نمایی می کند.

 

شکیبایی در پایان گفت: تصویری که نویسندگان کتاب از سازمان اطلاعاتی موساد و پیروزی هایشان لیست می کنند یک موضوع است و نتیجه ای که می گیرد . یک موضوع دیگر. به این معنی که نویسنگان تلاش کرده اند با پشت سرهم کردن یک سری عملیاتهای موفق جاسوسی در طول ۷۰ سال عمر اسراییل  نتیجه بگیرد که در حال حاضر تمرکز این سازمانها ایران است و لذا چون در عملیات های گذشته موفق بوده اند در این فقره هم موفق خواهند شد.

 

 

وی همچنین بر این مساله تاکید کرد که این گونه کتابها به مقدمه ای مفصل تر جهت متوجه کردن خواننده نسبت به محتوای کتاب نیاز دارد.

             

برچسب ها

    5.3.4.0
    V5.3.4.0