به مناسبت 29 نوامبر روز جهانی همبستگی با ملت فلسطین:
آیین گرامیداشت روز جهانی همبستگی با مردم فلسطین در فرهنگستان هنر
آیین گرامیداشت روز جهانی همبستگی با مردم فلسطین در فرهنگستان هنر برگزار شد، در جریان این مراسم نماهنگ «شکرا یا ارض الفرسان» از سوی هنرمندان فلسطینی به قدردانی از حمایت های ایران از فلسطین اجرا شد، در این مراسم سفیر فلسطین، سفیر الجزایر، نماینده جهاد اسلامی و هنرمندان لبنانی، سوری، فلسطینی و عراقی نیز حضور داشتند.

به گزارش روابط عمومی جمعیت دفاع از ملت فلسطین، به مناسبت ۲۹ نوامبر برابر با ۸ آذر «روز جهانی همبستگی با مردم فلسطین»، فرهنگستان هنر جمهوری اسلامی ایران و موزه هنرهای معاصر فلسطین با مشارکت کمیسیون ملی یونسکو و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی وجمعیت دفاع از ملت فلسطین  آیین گرامیداشت این روز را با حضور هنرمندان ایرانی و خارجی و چهره های سیاسی چون دکتر حجت الله ایوبی دبیرکمیسیون ملی یونسکو، اسماعیلی سرپرست فرهنگستان هنر،حجت الاسلام و المسلمین مازنی رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی،مهدی محمدی مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی،صلاح زواوی سفیر فلسطین، جوهرکاردار فلسطین، عبدالمنعم احریزسفیر الجزایر، ناصرابوشریف نماینده جنبش جهاد اسلامی، مهدی شکیبایی قائم مقام جمعیت دفاع از ملت فلسطین و دکتر مجتبی رحماندوست نماینده سابق مجلس شورای اسلامی برگزار کرد .

برپایی  نمایشگاه نقاشی «فلسطین در آیینه خیال هنرمندان» در موزه هنرهای معاصر فلسطین به مدیریت سرکار خانم مریم حسین زاده از جمله مهم ترین بخش آیین گرامیداشت حمایت از ملت فلسطین در دو بخش نمایشگاه آثار هنرمندان ایرانی و نمایشگاه آثار هنرمندان فلسطینی بود.

آثار هنرمندان فلسطینی در موزه هنرهای معاصر فلسطین به نمایش گذاشته شد. این آثار حدود ۵۰ اثر نقاشی از هنرمندانی همچون سعید حسین، محمد الشاعر، ابراهیم غنام، برهان کرکوتلی، توفیق عبدالعادل، مصطفی حلاج و... است که توسط این هنرمندان در اردوگاه‌ها و خارج از وطنشان خلق و در دهه هشتاد توسط فرهنگستان هنر خریداری شده است که در حال حاضر در گنجینه این فرهنگستان به نمایش درآمده است .همزمان ۲۰ اثر نقاشی از هنرمندان شاخص ایرانی همچون احمد اسفندیاری، حبیب‌الله صادقی، مصطفی گودرزی، ناصر پلنگی، حبیب‌الله آیت‌الهی، کاظم چلیپا، غلامعلی طاهری و... با موضوع فلسطین از مجموعه گنجینه این موسسه در نگارخانه استاد لرزاده موسسه فرهنگی هنری صبا، وابسته به فرهنگستان هنر به نمایش گذاشته شد .

 همچنین امروز از ساعت 15 مراسم هنری  «فلسطین در آیینه خیال هنرمندان» برگزار شد که طی آن فرج علیپور به اجرای چندین قطعه حماسی در حمایت از ملت فلسطین و مبارزات آنها پرداخت .

در ادامه‌ این برنامه کلیپی با اجرای هنرمندان فلسطینی برای قدردانی از حمایت‌های جمهوری اسلامی ایران از مبارزات ملت و مقاومت فلسطین اجرا شد .

این  نماهنگ با عنوان «شکرا یا ارض الفرسان» از سوی هنرمندان فلسطینی به قدردانی از حمایت های ایران از فلسطین اجرا شد،  در این مراسم سفیر فلسطین، سفیر الجزایر، نماینده جهاد اسلامی و هنرمندان لبنانی، سوری، فلسطینی و  عراقی نیز حضور داشتند .

بر اساس این گزارش در ابتدای این مراسم علیرضا اسماعیلی سرپرست فرهنگستان هنر گفت: مجمع عمومی سازمان ملل متحد در سال ۱۹۷۷ روز جهانی همبستگی با مردم فلسطین را نام گذاری کرد .

سرپرست فرهنگستان هنر در ادامه افزود:  برپایی نمایشگاه نقاشی «فلسطین در آیینه خیال هنرمندان» از جمله برنامه‌های این روز است که در ۲ بخش نمایشگاه آثار هنرمندان ایرانی و نمایشگاه آثار هنرمندان فلسطینی برگزار شد .وی در ادامه با بیان اینکه در ایران مردم فهیم به تاسی از امام خمینی (ره) و مقام معظم رهبری در همه حال با مردم مظلوم فلسطین همبستگی داشتند و در سخت ترین شرایط ادای دین کردند، خاطر نشان کرد: زبان هنر، زبان مشترک همه مردم جهان است و این عرصه می تواند به عنوان کارآمدترین روش برای بیان اندیشه ها در خدمت مقاومت فلسطین باشد .

اسماعیلی در ادامه با تاکید بر اینکه هنر می تواند به عنوان مهم ترین وسیله بیدار کردن وجدان بشریت مورد استفاده قرار گیرد، اظهار کرد: هنرمندان کشور از روش های مختلف هنری استفاده می‌کنند تا مقاومت و مظلومیت را در معرض دید همگان قرار دهند .

وی در پایان با بیان اینکه فرهنگستان هنر در عرصه هنری فعالیت های بزرگی را صورت داده است، گفت: این فرهنگستان با برگزاری نمایشگا و دیگر فعالیت های هنری تلاش کرده است تا از هنرمندان حمایت کند .

در ادامه حجت الله ایوبی دبیر کمیسیون ملی یونسکو در این آیین با بیان اینکه در ایران برای فلسطین برنامه های مختلفی برگزار می شود اظهار داشت: امیدوارم هر سال برنامه های بیشتری برای دفاع از این ملت داشته باشیم .وی خاطرنشان کرد: در زمان ورود به قرن 21 اینطور تصور می شد که با ترقی علم و دانش، با قرنی مواجه باشیم که برای حل مشکلات از صلح و گفت‌وگو بهره‌مند شویم اما اینگونه نشد و همچنان صلح گوهر نایابی است که کمتر آن را داریم .

ایوبی با بیان اینکه ریشه جنگ در روح و روان انسان هاست تصریح کرد: یونسکو سازمانی علمی و فرهنگی است که برای دوری از جنگ و گسترش خرد به وجود آمد اما از تاسیس آن بیش از 70 سال می گذرد و بشر هنوز گرفتار جنگ است .

وی در ادامه افزود: در تحول جدید یونسکو مقرر شده تا از زبان هنر استفاده کنیم زیرا زبان هنر زبان دل است و بر دل ها خواهد نشست .

ایوبی در انتها گفت: هنر رنگین است و کسانی که دستی در رنگ دارند در جنگ شرکت نمی کنند .

به گزارش قدسنا در ادامه حجت الاسلام و المسلمین مازنی رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی در آیین افتتاحیه نمایشگاه آثار نقاشی هنرمندان فلسطینی و ایرانی با عنوان «فلسطین در آیینه خیال هنرمندان» همزمان با روز جهانی همبستگی با ملت فلسطین مصادف با هشتم آذر ماه در فرهنگستان هنر برگزار شد با بیان اینکه یونسکو به عنوان نهادی فرهنگی متولی تعیین روزی برای همبستگی با ملت فلسطین است، اظهار داشت: این روز برای دفاع از مظلومیت در همه نقاط جهان است .

وی با اشاره به تشکیل کمیته دیپلماسی فرهنگی در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: امروز با جنگ نرم مواجه هستیم و به دیپلماسی نرم برای مقابله با آن و مقاومت در برابر آن نیاز داریم .

مازنی در ادامه افزود: برای نشان دادن چهره ایران به جهانیان کم کاری کرده ایم و به جای بهره مندی از ظرفیت های ایران به صورت موازی و متناقض فعالیت هایی را انجام داده ایم در حالی که برای بهبود این چهره و نشان دادن واقعیت ایران و نظام اسلامینیازمند دیپلماسی فرهنگی منسجم، هماهنگ و هم افزا هستیم .وی ادامه داد: تاکنون به گونه ای پیش رفته ایم که ایران به عنوان کشور قربانی تروریسم در جهان با نام حامی تروریست مورد تحریم و ظلم فاحش حامیان حقیقی تروریست قرار می گیرد این در حالی است که غرب بودجه قابل توجهی را برای ایجاد مشکل در مسائل مختلف ایران اختصاص می دهد .

رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: بیش از آنکه در مقابل مشکلات اقتصادی قرار داشته باشیم با جنگ روانی مواجه هستیم و تنها دیپلماسی هنر می تواند در این جنگ ظالمانه مفید و موثر باشد .

وی با اشاره به مصادف بودن هشتم شهریور با روز شهادت مجید شهریاری به عنوان قربانی تروریسم تصریح کرد: ما در ایران شهری نداریم که شهید ترور نداشته باشد .

مازنی با تاکید بر اینکه همه تلاش ما در عرصه دفاع از ملت های مظلوم از جمله یمن، سوریه، لبنان و فلسطین دفاع معنوی است، اظهار داشت: ما در داخل کشور هم با اختصاص شش دهم درصد از بودجه به فرهنگ کم کاری کرده ایم زیرا هرگاه مردم با معضلی مواجه می شوند صحبت از هزینه هایی به میان می آید که صرف مردم شده است در حالی که هزینه های که صرف مردم مظلوم فلسطین از سوی ایران می شود عدد قابل توجهی نیست که به حساب بیاید .

وی در ادامه افزود: این هزینه های اندک نیز هزینه نیست سرمایه گذاری است و اگر این حمایت ها را از ایران بردارند دیگر نمی توانیم نام جمهوری و اسلامی را استفاده کنیم زیرا ما با مردم فلسطین هم خون هستیم و همانند یک روح در دو وطن محسوب می شویم .

رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی در پایان با بیان اینکه شرمنده ایم که نتوانستیم کاری برای مردم و مظلومیت فلسطین انجام دهیم، خاطرنشان کرد: پیام ما به این کشور این است که مردم، دولت و مجلس شورای اسلامی در کنار شما هستند .

در ادامه این برنامه عباس خامه یار معاون بین الملل سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی گفت: ما که در میدان هستیم به خوبی می دانیم که بودجه ای که ما برای حمایت از فلسین صرف می کنیم در برابر هزینه های هنگفتی که دیگران برای تخریب مساله فلسطین بکار می گیرند حقیقتا ناچیز است .خامه یار ادامه داد: همگان باید بدانند این هزینه ناچیزی که می شود در راستای امنیت ملی ما است. امروز مردم فلسطین شایستگی این قدردانی را دارند. مردم مظلومی که با کمترین امکانات در برابر این فشار سیاسی نظامی و امنیتی و فشارهای اقتصادی قرار گرفته اند و به شدت مورد تاراج دشمنان هم کیش و هم زبانی که ظلم و ستمشان بیشتر از رژیم صهیونیستی است قرار می گیرند .

وی در ادامه افزود: امروز سناریویی که تحت عنوان معامله قرن نامیده می شود و بنده آن را  به عنوان بیانیه بالفور شماره دو می دانم با مشارکت برخی از کشورهای عربی در حال عملیاتی شدن است اما مردم فلسطین در برابر این سناریوی خطرناک ایستاده اند. نتیجه این ایستادگی و مقاومت را هفته گذشته همگان دیدند که منجر به فروپاشی کابینه رژیم صهیونیستی شد

معاون بین الملل سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در ادامه بیان داشت: مقامات سابق رژیم صهیونیستی اعتراف کردند که ما در سال ۱۹۶۷ در جنگ شش روزه سه کشور عربی را زمین گیر کردیم. اما امروز به تعبیر آنها در برابر یک گروهک مسلح فروپاشیده ایم .

وی ادامه داد: ما باید بدانیم که امروز مساله فلسطین یک شعار نیست. مساله فلسطین یک مساله فرا دینی و فرا قومیتی است. پرچم فلسطین امروز در سراسر دنیا برفراشته است. وقتی امروز قهرمان فلسطینی (عهدالتمیمی) از زندان های رژیم صهیونیستی آزاد می شود بزرگترین باشگاه های ورزشی غرب از او دعوت می کنند و لباس آن تیم را به این شخصیت بزرگ اهدا می کنند خود نشان دهنده پیروزی ملت فلسطین است .

خامه یار در ادامه افزود: آنچه که امروز تحت عنوان راهپیمایی های بازگشت انجام می شود یک پیام انسانی دارد . مردمی که به سمت خانه هایشان به سمت مرز حرکت می کنند مورد اثابت گلوله های تک تیراندازان صهیونیست قرار می گیرند. پیام بلندشان این است که راهپیمایی های بازگشت فلسطینی ها رژیم صهیونیستی را دچار محکومیت جهانی کرده است .

وی در پایان گفت: پدیده بادبادک های فلسطینی سامانه گنبد آهنین صهیونیست ها را دچار چالش کرده است .

صلاح الزاوی سفیر فلسطین در تهران نیز سخنران پایانی این مراسم بود که به زبان عربی برای حضار سخنرانی کرد. وی در ابتدا ضمن تشکر از مسئولان فرهنگستان هنر و دفتر یونسکو در تهران در برپایی این مراسم از حضور سفیر الجزایر در این محفل صمیمانه تشکر کرد و الجزایر را در کنار ایران یکی از کشورهای انقلابی دانست که همواره از مسئله فلسطین حمایت می کند .

زواوی با اشاره به اقدام ایران در روزهای ابتدایی انقلاب در تبدیل سفارت اسراییل به فلسطین گفت: قرار بود الان سفیر اسراییل همین جا که من سخنرانی می کنم، حاضر باشد .وی با گرامیداشت یاد و خاطره امام خمینی این اقدام ایشان را در احیای قضیه فلسطین در شرایطی که اعراب به فلسطینی ها پشت کرده بودند بسیار کلیدی توصیف کرد . سفیر فلسطین با اشاره به روند رو به رشد حرکت فلسطینی ها در مبارزه با طرح صهیوتیستها به اقدامات کنونی غرب بویژه امریکا علیه فلسطین و منطقه اشاره کرد و ضمن محکومیت همراهی کشورهای عربی با پروژه آمریکایی ایران هراسی تاکید کرد: این برای ما به عنوان ملت عرب عار و ننگ است که ایران را دشمن خود و اسراییل را دوست خود قرار دهیم .

گفتنی است این مراسم بویژه در بخش اجرای نوای همبستگی با فلسطین توسط گروه فرج علیپور هنرمند لرستانی  با استقبال گسترده حضار و شرکت کنندگان همراه بود .از نکات جالب توجه این همایش حضور استاد دکتر اسماعیل آذر ادیب و شاعر معاصر کشورمان به عنوان مجری برنامه بود که نوع زیبا و منحصر بفرد اجرایش و استفاده از عبارات و جملات گاها عربی و انگلیسی شور خاصی به سالن میداد .همچنین حضور خانم زینب مغنیه دختر شهید حاج عماد مغنیه از فرماندهان بلندپایه حزب الله لبنان از جمله نکات قابل توجه این برنامه هنری بود .در پایان برنامه و قبل از افتتاح نمایشگاه اثار هنرمندان ایرانی و فلسطینی که در موزه هنرهای معاصر فلسطین برپابود از تعدادی هنرمند و نویسنده و فعال در حوزه حمایت از فلسطین از جمله سلما مصری بازیگر در فیلم بازمانده، منوچهر محمدی تهیه کننده این فیلم ،مجید صفاتاج نویسنده دایره المعارف هشت جلدی فلسطین، محبوبه پلنگی نیز باحضور مهمانان تجلیل شد .
برچسب ها

    5.3.4.0
    V5.3.4.0