آیت الله آراکی:
جهت‎گیری های اخیر سازمان ملل نشان می‌دهد كه رویكرد جهانی در حال تغییر به نفع فلسطین است
امروز برای سازمان های مردم نهاد در سطح بین المللی نقش و جایگاه ویژه ای قایل شده اند مثلا در شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد سازمان های مردم نهاد یکی از ارکان تصمیم گیری در ارتباط با پرونده حقوق بشر کشورها محسوب می شود و کشورهای جهان سرمایه گذاری سنگینی در ارتباط با ایجاد این نوع سازمان ها در عرصه های مختلف کرده اند.

به گزارش روابط عمومی جمعیت دفاع از ملت فلسطین، دبیر کل مجمع تقریب مذاهب اسلامی اظهار داشت: حمایت از فلسطین، جدای از ابعاد سیاسی، امنیتی و منافع ملی و غیره، یک وظیفه شرعی است«کلکم راع کلکم مسئول» همین معنا است. اساسا هرکس شهادتین بگوید در واقع 2 میثاق با خدا بسته است؛  میثاق اول اینکه خدا را عبادت کند و میثاق دوم نصرت است. یعنی دین خدا و جامعه بشری را در مقابل ظلم ظالمان نصرت رساند. اساسا دوام و قوام جوامع بشری و دین الهی همین نصرت است که یکی از دو میثاق الهی است.


رئیس پیشین مرکز اسلامی لندن در دیدار روز یکشنبه 18 آذرماه  اعضاء هیات امناء اتحادیه بین المللی نوجوانان و جوانان مخالف اشغالگری با وی در قم، با اشاره به گزارش فعالیت های اتحادیه بین المللی نوجوانان و جوانان مخالف اشغالگری کارهایی که اتحادیه نوجوانان و جوانان مخالف اشغالگری انجام می دهد در واقع یک وظیفه شرعی در چارچوب میثاق الهی است زیرا پشتیبانی از فلسطین یک اولویت شرعی است.


آیت الله اراکی افزود: جوانان همواره به عنوان یک ظرفیت مهم مطرح بوده اند. باید تلاش کرد تا جوانان جهان بدون توجه به دین و مذهب و نژاد و غیره به عرصه حمایت از فلسطین ورود فعالی داشته باشند. فضای جهانی در سال های اخیر تغییرات خوبی داشته است. اتفاق های اخیر در سازمان ملل متحد  و عدم همراهی کشورها با امریکا و اسرائیل و نیز حمایت از فلسطین در سازمان ملل، یک اتفاق خیلی خوب است و نشان می دهد که رویکرد جهانی در حال جهت گیری به نفع فلسطین است. همین سازمان مللی که اساسا اسرائیل را در سرزمین فلسطین رسمیت بخشید. به عبارت دیگر معنای این تحولات در سازمان ملل آن است که در سراسر جهان مسئله فلسطین دارای طرفداران زیادی شده است.


وی جوانان را دارای ویژگی های چون عاطفه و احساس قوی و پاک دانسته که هنوز گرفتار دنیا نشده اند و البته فعال و پویا نیز هستند گفت؛ باید از این ظرفیت بیشتر استفاده کرد و پیشنهاد مشخص من هم آن است که تشکل های فعال در حوزه فلسطین تلاش کنند ظرفیت ها و توان هایشان را تجمیع کرده و یک مجمع جهانی جوانان حامی فلسطین را شکل دهند.


آیت الله اراکی با اشاره به گسترش فعالیت های پشتیبانی از فلسطین از ضرورت شناسایی و ارتباط گیری اقشار مختلفی که در سطح جهانی در حوزه حمایت از فلسطین  ورود دارند، تاکید کردند. سال ها است در سطح جهانی افرادی از قشرهای مختلف پیدا می شوند که به دلیل ظلمی که از سوی اسرائیل به فلسطینیان می شود، در مخالفت با اسرائیل  و در حمایت از فلسطینیان کنش هایی داشته اند. جوانانی در عرصه هنر، ورزش و یا هر عرصه دیگر به دلیل ظلم اسرائیل و یا برای حمایت از فلسطین موضعگیری علیه اسرائیل دارند مثلا با ورزشکاران اسرائیلی مسابقه نمی دهند و یا این رژیم را تحریم می کنند، اینها یک ارزش هستند و اقدامشان نیز ارزشمند است. وی با توجه به ایات قران تاکید کردند کار در حوزه فلسطین باید برخاسته از دل باشد و یک حرکت منبعث از دل وقتی رخ داد در طول مسیر ظرفیت های زیادی را بسمت خود جلب خواهد کرد.


در ابتدای این نشست حسین رویوران رئیس هیئت امناء اتحادیه بین المللی نوجوانان و جوانان مخالف اشغالگری، ضمن ارائه گزارشی از فعالیت های چندین ساله این اتحادیه گفتند؛ جوانان یک ظرفیت بسیار مهم هستند همانطور که امروز نخبگان جهان برای تصمیم گیری در امور مهم جهانی دعوت می شوند، جوانان به عنوان نخبگان آینده باید مورد توجه قرار گیرند و با توجه به ویژگی های خاص جوانان و خصوصا کنشگر بودن آنها این توجه باید بیشتر و خاص تر نیز باشد.


رویوران با توجه به جایگاه سازمان های مردم نهاد در سطح جهانی افزود؛ امروز برای سازمان های مردم نهاد در سطح بین المللی نقش و جایگاه ویژه ای قایل شده اند مثلا در شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد سازمان های مردم نهاد یکی از ارکان تصمیم گیری در ارتباط با پرونده حقوق بشر کشورها محسوب می شود و کشورهای جهان سرمایه گذاری سنگینی در ارتباط با ایجاد این نوع سازمان ها در عرصه های مختلف کرده اند. حتی صهیونیست ها با هدف خنثی سازی گزارشهای حقوق بشری علیه خود؛ اقدام به ایجاد سازمان های مردم نهاد زیادی در کشورهای مختلف جهان کرده است. هر چند در سطوح رسمی ایران هنوز به این ظرفیت مهم بهاء لازم داده نشده است و اندک سازمان های مردمی فعال در حوزه فلسطین در ایران هم با سختی های زیادی روبرو هستند.

 

آیت الله آراکی:جهت‎گیری های اخیر سازمان ملل نشان می‌دهد که رویکرد جهانی در حال تغییر به نفع فلسطین است 2

برچسب ها

    5.3.4.0
    V5.3.4.0