در نشست «در قلمرو کتاب» با نقد کتاب «ایران و اسرائیل در دوران سلطنت پهلوی» عنوان شد؛
سلطانشاهی : رابطه ایران و اسرائیل در دوران پهلوی عمیق ترین و گسترده ترین روابط دوجانبه در تاریخ ایران است/ تقی پور: تحقیق و پژوهش در این كتاب براساس اسناد انجام شد/ ایران در دوران پهلوی جولانگاه صهیونیسم بود
در پنجمین نشست «در قلمرو کتاب» برگزار شد، کتاب «ایران و اسرائیل در دوران سلطنت پهلوی» نوشته «محمدتقی تقی پور» نشر موسسه مطالعات و پژوهش های سیاسی مورد نقد و بررسی قرار گرفت.

به گزارش روابط عمومی جمعیت دفاع از ملت فلسطین، پنجمین نشست «در قلمرو کتاب» به همت جمعیت دفاع از ملت فلسطین عصر روز سه شنبه ۱۸دی ماه با حضور نویسنده کتاب و جمعی از فعالان و علاقمندان حوزه فلسطین و مقاومت و با حضور اصحاب رسانه برگزار شد.


در پنجمین نشست «در قلمرو کتاب» که عصر سه شنبه این هفته از ساعت 15 آغاز شد، کتاب «ایران و اسرائیل در دوران سلطنت پهلوی» نوشته «محمدتقی تقی پور» نشر موسسه مطالعات و پژوهش های سیاسی مورد نقد و بررسی قرار گرفت.  این نشست با حضور تقی پور نویسنده کتاب و همچنین نقد کتاب توسط استاد علیرضا سلطانشاهی از فعالان حوزه فلسطین برگزار شد.


 

با نقد کتاب «ایران و اسرائیل در دوران سلطنت پهلوی»؛ در حال تکمیلپنجمین نشست «در قلمرو کتاب» عصر امروز برگزار شد+ تصاویر 4


در ابتدای این نشست «علیرضا سلطانشاهی» گفت: رابطه ایران و اسرائیل در دوران پهلوی را می توان عمیق ترین و گسترده ترین رابطه تاریخی میان ایران و یک طرف خارجی در طول تاریخ دانست.  با وجود گذشت چهل سال هنوز زوایای این روابط آشکار نشده و کارهایی نیز در این باره به صورت جدی نشده است.وی گفت: این کتاب یکی از مهمترین کتاب ها در این زمینه است. دلیل اهمیت کتاب این است که اسناد دارد ، دلیل دیگر این است که نویسنده و مولف کتاب فردی است که در این زمینه سابقه بسیار طولانی دارد و در این حوزه من حداقل نمی شناسم کسی را که این چنین ورود کرده باشد و فعالیت داشته باشد.این فعال حوزه فلسطین تاکید کرد: موسسه نشر  مطالعات و پژوهش های سیاسی  در این زمینه کارهای خوبی کرده که یکی از آنها کتاب «سازمان ها و موسسات یهودی در ایران» است.  کتاب دوم «ساواک و سیستم اطلاعاتی موساد» است، کتابی دیگر تحت عنوان «پس پرده هولوکاست» منتشر شده است. به علاوه آنها  کتاب  «ایران و اسرائیل در دوران سلطنت پهلوی» نیز هست که جلد اول آن منتشر شده و جلد دیگری از آن نیز در آینده منتشر می شود.


 

 

در ادامه این نشست «محمد تقی تقی پور» مولف کتاب «ایران و اسرائیل در دوران سلطنت پهلوی»، گفت: ضمن  تقدیر از جمعیت دفاع از ملت فلسطین و خبرگزاری قدس برای برگزاری این نشست های بسیار خوب باید قبل از ورود به بحث،  مقدماتی را در خصوص تدوین محصولات فرهنگی در حوزه پژوهشی و تاریخی حول محور اسناد عرض کنم.


مولف کتاب «ایران و اسرائیل در دوران سلطنت پهلوی» تاکید کرد: ما یک روایت رسمی از تاریخ داریم . همچنین  یک گونه مطالعات پژوهشی مرسوم ومعمول داریم که براساس مطالعات کتابخانه ای منبع شناسی می کنیم. این نوع مطالعات از راه  دسترسی آسان به منابع پیدا انجام می شود و براساس مقدورات و بضاعت خودمان شروع به کار و قلم زدن می کنیم . چیزی که می خواهیم درباره آن در اینجا صحبت کنیم  پژوهش و تحقیق حول محور اسناد  است که یک تفاوت جدی با منابع کتابخانه ای و دیگر انواع مطالعات دارد.وی افزود: در زمینه پژوهش اسرائیل و رژیم صهیونیستی هر کسی بخواهد کار کند باید منابع و اسنادی داشته باشد و رجوع صرف به منابع کتابخانه ای کافی نیست. در باره موضوع کتاب حاضر چهار کتاب در گذشته کار شده است  که تنها یکی از آنها بر اساس اسناد بوده است. البته در ایران مراکز اسنادی که بتوانید به آن مراجعه کنید و سندهای مورد نیاز برای پژوهش تان را اخذ کنید به هیچ عنوان وجود ندارد اولین مشکل این است که پژوهشگر نمی داند به کجا مراجعه کند چون هیچ کسی در این مساله پاسخگو نیست.وی تاکید کرد: در واقع هیچ جایی نیست شما مراجعه کنید و به اسناد موردنیازتان دست پیدا کنید. مشکل دوم عدم دسترسی به اسناد است و شما در این مساله با یک مانع جدی مواجه هستید. چون کسی خود را پاسخگو نمی داند و پژوهشگر به جایی دسترسی ندارد. باید تاکید کنم که تمام پروتکل هایی که ایران در دوران پهلوی با اسرائیل داشته ، در سازمان برنامه موجود است اما طی سالهای اخیر من حتی یک برگ نیز نتوانسته ام سند از آنها بگیرم.  تصور عام این است که پژوهشگر به اسناد دسترسی دارد اما هرگز این گونه نیست. وزارت خارجه ما به عنوان مثال بخشی به عنوان  اسناد و مدارک دارد اما به هیچ وجه دسترسی به آن ممکن نیست و در اختیار بنده قرار نگرفته است.


 

با نقد کتاب «ایران و اسرائیل در دوران سلطنت پهلوی»؛ در حال تکمیلپنجمین نشست «در قلمرو کتاب» عصر امروز برگزار شد+ تصاویر 3


مولف کتاب «ایران و اسرائیل در دوران سلطنت پهلوی» تاکید کرد: مشکل بعدی مشکل فقدان انسجام اسناد است. در حوزه اسناد باید به اسناد بیشتری دست پیدا بکنید تا بتوانید در موضوع موفق عمل کنید. پراکندگی اسناد، فقدان مرکز اسناد و .. به کارهای پژوهشی وپژوهشگران ضربه زده است. پیدا کردن یک برگ سند که به درد بخورد در ایران کار بسیار سختی است و مانند غواصی ته  اقیانوس برای صید یک ماهی خاص و کمیاب است. ما از سال 1383 تحقیق و جمع آوری اسناد را درباره این کتاب آغاز کردیم و تا سال 1390 این کار به درازا کشید. همین سختی کار در زمینه پژوهشی اسرائیل و فلسطین باعث شده بسیار از دانشجویان و اساتید به سمت تحقیق در این باره نروند.تقی پور افزود: ما یک روایت رسمی از تاریخ داریم مثلا می گویند روایت رسمی این است که جنگ جهانی دوم را هیتلر آغاز کرد اما پیش از آغاز آن سران یهودی درباره آن تصمیم گیری کرده بودند. درباره تاریخ ایران نیز دقیقا همین طور است. اسناد زوایای پنهان و تاریک تاریخ را به ما نشان می دهد و که روایت رسمی این مسائل را ارائه نمی دهد. اسناد مانند نورافکن آن زوایای پنهان را نشان می دهد. سند یک مقیاس برای ارزیابی صحت یا عدم صحت یک واقعه تاریخی محسوب می شود. مطلب سوم اینکه حرف هایی که اصلا گفته نشده است، وقتی با اسناد به صورت کتاب عرضه می شود در حافظه تاریخ به عنوان یک رویداد را ثبت می شود،  رویدادی که پیش از این وجود نداشت اما پس از آن در حافظه تاریخ ثبت می شود. مساله دیگر این است که این اسناد یک دستمایه برای نسل های بعدی می شود که تاریخ را براساس اسناد متقن ببیند و درستی یا نادرستی یک واقعه را براساس سند تشخیص دهند. به بیانی می توان گفت کار بر مبنای اسناد خدمت بزرگی است برای نسل های آینده تا روایت های دقیق تری نسبت به گذشته خودشان داشته باشند.


 

با نقد کتاب «ایران و اسرائیل در دوران سلطنت پهلوی»؛ در حال تکمیلپنجمین نشست «در قلمرو کتاب» عصر امروز برگزار شد+ تصاویر 2


وی تاکید کرد: مساله سوم پاسخگویی به بسیاری از انحرافات شبهات دروغها و مسائل کذب ، با استفاده از اسناد است. سند می تواند بسیاری از اکاذیب و انحرافات در حوزه تاریخ نگاری را روشن کند و به شبهات پاسخ بدهد جنایاتی که اسرائیلی ها در ایران کردند بسیار زیاد است و یعقوب نیمرودی افسر سابق موساد که سالها در ایران حضور داشته در جایی می گوید: اگر ایرانی ها بفهمندکه ما چه جنایاتی کرده ایم وحشت خواهند کرد.مولف کتاب  «ایران و اسرائیل در دوران سلطنت پهلوی» افزود: درباره کتاب فقط دونکته می خواهم بگویم. در فصل اول می خواهیم بگوییم اصلا اسرائیل چیست و کیست؟ تا بفهمیم خاندان پهلوی با چه کسانی ارتباط برقرار کردند، در این بخش به سراغ خاستگاه فکری صهیونیسم رفته ایم  که اصلا از کجا شکل گرفته است.مطلب دوم در فصل دوم  است که  «ایران در حلقه راهبرد پیرامونی دولت یهودی» نام دارد. در این مورد بحثهایی که داشتیم خلاصه آن این است که استراتژی پیرامونی اسرائیل درباره ایران پیش از تاسیس رژیم اسرائیل در سال 1948 نیز وجود داشته و به شدت در ایران دنبال می شده است. در این باره می توان وقایعی که منجر به قدرت گرفتن رضاخان در ایران شد را طراحی متفکران و برنامه ریزان یهود بدانیم.تقی پور افزود: در واقع آمدن رضاخان و قدرت گرفتنش یک گام در راستای اهداف رژیم صهیونیستی و شکل گیری اسرائیل در منطقه  بوده است. و همه این تحولات در راستای خواست صهیونیسم رخ داده است. شما باید قحطی در ایران که 9 میلیون کشته بر جای گذاشت را بررسی کنید و عاملان پشت پرده آن را شناسایی کنید که به اعتقادمن همه از کارگزاران یهودی دولت انگلیس بودند و موجب قدرت گرفتن رضاخان پس از این حوادث شدند.


 

وی تاکید کرد: تا آخر حکومت پهلوی اکثر اعضای کابینه  و وزرا یا بهایی یا یهودی مخفی و یا فراماسون بوده اند. در این کتاب سندی آوردیم که سفیر وقت ایران در عراق (دوران پهلوی) نامه ای نوشته به دربار و تاکید کرده که منابع و شاهرگ های اقتصادی ایران در دست برخی یهودیان است. در این کتاب اسامی یک سوم از این افراد پرنفوذ با استخراج از اسناد معتبر آمده است.  در واقع می توان گفت که ایران در دوران پهلوی  جولانگاه قوم یهود در راستای استراتژی صهیونیستی بوده است.

 

با نقد کتاب «ایران و اسرائیل در دوران سلطنت پهلوی»؛ در حال تکمیلپنجمین نشست «در قلمرو کتاب» عصر امروز برگزار شد+ تصاویر 2

برچسب ها

    5.3.4.0
    V5.3.4.0