در نشست خبری "جنبش های مقاومت اسلامی و معادلات جدید منطقه ای " مطرح شد:
ناصر ابو شریف: ایده تشكیل جهاد اسلامی پیوند بین فلسطین و اسلام بود/مقاومت مسلحانه تنها راه مبارزه با رژیم صهیونیستی است/جنبش جهاد اسلامی از انقلاب اسلامی ایران تاثیر گرفته است/مهدی شكیبایی: بازگشت عنصر اسلام گرایی به عرصه فلسطین مهمترین اقدام ایران بود
ناصر ابوشریف نماینده جنبش جهاد اسلامی فلسطین در تهران با اشاره به روند شکل گیری فکری و سازمانی جهاد اسلامی گفت که ایده و هدف اساسی جنبش جهاد اسلامی جمع بین فلسطین و اسلام بود.

به گزارش روابط عمومی جمعیت دفاع از ملت فلسطین، ناصر ابوشریف نماینده جنبش جهاد اسلامی در نشست خبری "جنبش های مقاومت اسلامی و معادلات منطقه ای" که به مناسبت سی و دومین سالگرد تاسیس جنبش جهاد اسلامی فلسطین در محل جمعیت دفاع از ملت فلسطین برگزار شد گفت: می توانیم بگوییم در چند دهه گذشته یعنی از سال ۱۹۶۹ تاکنون هیچ جنبش واقعی و اسلامی همانند جنبش جهاد اسلامی در راه مبارزه با دشمن صهیونیستی شکل نگرفته است.

 

ابوشریف در ادامه با برشمردن ایده و  ویژگی های تشکیل جنبش جهاد اسلامی افزود: یکی از ویژگی‌های جنبش جهاد اسلامی این است که در فلسطین و غزه تشکیل شده است و نه در خارج از فلسطین و این ویژگی منحصر  به فردی است که هیچ گروه دیگر مبارزه ای علیه رژیم صهیونیستی از آن برخوردار نیست.

 

وی افزود: از دیگر ویژگی های مهم تشکیل جهاد اسلامی، مبارزه با رژیم صهیونیستی است. این جنبش از همان ابتدا مقاومت و مبارزه مسلحانه در مقابل رژیم صهیونیستی را در دستور کار خود قرار داد.یکی از ایده های اولیه و البته مهم  تشکیل این جنبش، مقاومت و پیروزی در مقابل رژیم صهیونیستی بود که از همان ابتدابه آن عمل شد.

 

وی با بیان اینکه این جنبش راه مبارزه با رژیم صهیونیستی را از همان ابتدا مشخص کرد گفت: جهاد اسلامی از همان ابتدا شکل های مختلفی از مبارزه و مقاومت را در دستور خود قرار داد و یکی از مهمترین آن ها مقاومت مسلحانه بود که از همان ابتدا در دستور کار قرار گرفت.

 

 

نماینده جنبش جهاد اسلامی افزود: اولین عملیات بزرگی که این رژیم انجام داد، عملیات شجاعیه بود که در سال 1987 میلادی انجام شد. مردم فلسطین همه ساله 7 اکتبر (15 مهرماه) را گرامی می دارند و به جشن و پای کوبی می پردازند.این نبرد را می توان جرقه اولیه انتفاضه اول دانست .اگر چه قبل از این عملیات جنبش جهاد اسلامی نبرد های فکری و سازمانی بسیاری را انجام داد ولی این عملیات ویژگی خاصی دارد و آن این بود که  بسیار دیده شد و توانست همه فلسطینیان را دور خود جمع کرد.این عملیات توانست بسیاری از گروه های فلسطینی را جذب خود کند.

 

ابو شریف با اشاره به حضور فعال و هرچند اندک جوانان جهاد اسلامی در انتفاضه ملت فلسطین تاکید  کرد : جوانان جنبش جهاد اسلامی در آغاز انتفاضه نخست با وجود تعداد اندک از بارزترین و فعال ترین مبارزان بودند که در این عرصه مشارکت داشتند.

 

ناصر ابوشریف افزود : جهاد اسلامی  در زمان انتفاضه اول عملیات زیادی انجام داد و همچنین در مبارزه ای که مبارزه چاقو ها نام گرفت نقش اساسی داشت و پس از آن نیز در عملیات شهادت طلبانه شرکت کرد که اوج آن عملیات شهادت طلبانه 1995 بود که در آن 60 صهیونیست زخمی شدند.

 

 

وی ادامه داد : در اکتبر ۱۹۹۵ طرح ترور فتحی شقاقی شکل گرفت و او  به شهادت رسید که پس از وی دکتر رمضان عبدالله دبیرکل جهاد اسلامی شد. اکنون در زمان دبیرکلی زیاد النخاله تحولات مهمی را جهاد اسلامی تجربه می کنند که بهترین دوران خود را پشت سر می‌گذارد.

 

وی ادامه داد یکی دیگر از ویژگی‌های جهاد اسلامی این است که این جنبش در سالهای شکل گیری تاکنون از هیچ جریان و یا گروهی کمک دریافت نکرده است و بر اساس اخلاص شکل گرفت. کمک هایی که به این جنبش شده است کمتر از نیاز های آن بود. جنبش جهاد اسلامی یک جنبش خودجوش و خودکفا است.


ابو شریف تاکید کرد امروز با وجود امکانات اندک این جنبش یک جنبش قوی و مهم مسلحانه در غزه است. از سال ۲۰۰۵ تا ۲۰۰۷ نیز تنها جنبش فعال در عرصه فلسطین بود که در  برابر تجاوزگری های اسرائیل ایستاد .


وی ادامه داد : جهاد اسلامی  در هیچ مقطع زمانی چشمداشتی به قدرت نداشت و آزادی فلسطین تنها هدف این جنبش بوده است.ما با جریانهای اسلامی عربی یا گروه‌های فلسطینی اختلافی نداریم و تمرکز ما مقابله با رژیم صهیونیستی است.

 

نماینده جنبش جهاد اسلامی فلسطین در تهران با اشاره به روابط دوستانه و همکاری این جنبش با گروه‌های دیگر فلسطینی گفت: ما همکاری و روابط دوستانه با گروه‌های  مقاومت مانند حماس محور مقاومت حتی جنبش فتح داریم
وی ادامه داد ما در هیچ درگیری داخلی وارد نخواهیم شد. ما جزئی از محور مقاومت هستیم که در برابر طرح صهیونیستی و استکبار ایستادگی کرده است روابط ما با ایران بسیار ویژه است. ایران تنها کشوری است که از موضوع فلسطین با تمام توان حمایت می کند.


ناصر ابوشریف با اشاره به مقاومت در نوار غزه گفت مقاومت در غزه معادله جدید را ایجاد کرده است منطقه کوچک مانند غزه که در محاصره قرار دارد رژیم صهیونیستی را محاصره کرده است.

 

 

در ادامه نشست مهدی شکیبایی مدیرعامل خبرگزاری قدس در ابتدا با ابلاغ پیام تبریک دکتر زهرا مصطفوی دبیرکل جمعیت دفاع ازملت فلسطین به مناسبت سالگرد تشکیل جنبش جهاد اسلامی فلسطین به برادران فلسطینی و ناصر ابوشریف نماینده این جنبش و تمامی رزمندگان مقاومت اسلامی گفت: دشمنان در دو دهه اخیر همواره برای گسستن پیوند میان جمهوری اسلامی و جنبش های مقاومتی و ایجاد  شکاف و اختلاف میان آن تلاش بسیار کردند. ما از همان ابتدا رابطه خود را با جنبش های مقاومتی بر اساس عنصر اسلام گرایی، صهیونیست ستیزی و مقاومت بنا نهادیم.

 

شکیبایی ادامه داد: با آنکه ما شیعه هستیم و برادران فلسطینی، اهل سنت اما این موضوع در روابط ما هیچ تاثیری نداشته است.

 

شکیبایی با اشاره به ناکامی گفتمان قومی گرایی عربی  در نجات و رهایی فلسطین افزود: این گفتمان نه تنها نتوانست فلسطین را آزاد کند بلکه به اشغال بخش‌هایی از کشورهای عربی مانند مصر و اردن انجامید. در چنین شرایطی که این گفتمان ناکام ماند در اواخر دهه ۱۹۷۰ انقلاب اسلامی ایران به پیروزی رسید و این انقلاب تلاش کرد تا حلقه مفقوده و گم شده را به ملت فلسطین بازگرداند.

 

 

مدیر عامل خبرگزاری قدس تصریح کرد: از آن زمان به بعد تا کنون همواره غرب و صهیونیست برای حذف گفتمان مقاومت اسلامی ایران و نیز دنبال کردن پروژه ایران هراسی و شیعه هراسی و ایجاد شکاف در میان امت اسلامی به بهانه شیعه و سنی تلاش کرده است.

 

وی در پایان افزود: ایران در این برهه زمانی در کنار تمامی فشارها و تلاش‌های غرب برای ایجاد شکاف و اختلاف بر اساس سانسور اسلام‌گرایی، مقاومت اسلامی و صهیونیست ستیزی بخش عمده‌ای از فرصت‌ها و ظرفیت‌های جهان اسلام را در اختیار فلسطینی ها قرار دهد. بازگشت عنصر اسلام گرایی به عرصه فلسطین و مقاومت بزرگترین دستاورد انقلاب اسلامی ایران به شمار می رود که آن را در اختیار گروه‌ها و جنبش‌های مقاومت اسلامی قرار داد.


برچسب ها

    5.3.12.0
    V5.3.12.0