در مراسم یادبود دکتر حسین شیخ الاسلام مطرح شد؛
ظریف: از دست دادن شیخ الاسلام ضایعه بزرگی برای خانواده وزارت خارجه است / حجت الاسلام اختری: شیخ الاسلام همواره حامی حقوق فلسطینیان و مقاومت آنان بود/ متكی: او الگوی موثر در جبهه مقاومت بود
مراسم یادبود دکتر حسین شیخ الاسلام که برای نخستین بار زنده از شبکه های اجتماعی برای مخاطبان داخلی و خارجی به نمایش در امد با حضور شخصیت های لشکری و کشوری و با حضور حجت الاسلام اختری مسئول کمیته حمایت از انقلاب اسلامی فلسطین نهاد ریاست جمهوری منوچهر متکی وزیر اسبق امور خارجه با پیام تسلیت دکتر محمد جواد ظریف وزیر خارجه ساعاتی پیش در محل سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران برگزار شد.

مراسم یادبود دکتر حسین شیخ الاسلام با حضور شخصیت های لشکری و کشوری و با حضور حجت الاسلام  اختری مسئول کمیته حمایت از انقلاب اسلامی فلسطین نهاد ریاست جمهوری  منوچهر متکی وزیر اسبق امور خارجه ساعاتی پیش در محل سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران برگزار شد.

 

به گزارش روابط عمومی جمعیت دفاع از ملت فلسطین ُ  محمدحسن اختری دبیرکل سابق مجمع جهانی اهل بیت در مراسم گرامیداشت زنده یاد حسین شیخ‌الاسلام قائم مقاوم اسبق وزارت امور خارجه که بعدازظهر روز (سه‌شنبه) به صورت اینترنتی از مسجد سازمان فرهنگی و هنری شهرداری تهران برگزار شد، گفت: دوستان وزارت خارجه مطلع هستند که آشنایی این حقیر با مرحوم شیخ الاسلام از اواخر سال ۶۴ که برای مسئولیت سفارت دمشق فراخوانده شدند با اون آشناشدم.

وی افزود: من این مصیبت جانگداز و این غم از دست دادن این برادر بزرگوار را به همه شما عزیزان بخصوص به همسر مکرمه ایشان که تمام مدت در کنار او بود و فرزندان و برادرانش تسلیت عرض می‌کنم.

 

 

آیت‌الله اختری تاکید کرد: مرحوم شیخ الاسلام همواره در مسائل مهم و اساسی به محضر رهبر انقلاب می‌رسیدند و از ایشان کسب تکلیف می‌کردند زیرا در دوران ریاست جمهوری مقام معمظ رهبری مسئولیت داشت و در آن زمان معاون سیاسی وزارت امور خارجه را برعهده داشت.

دبیرکل سابق مجمع جهانی اهل بیت(ع) تاکید کرد: این شرایطی که پیش آمد، مشیت خداوند بود، وگرنه آشنایان این بزرگوار دلشان می‌خواست می‌توانستند ارادتشان را به شیخ الاسلام نشان داده و در مراسم وی شرکت کنند.

 

سفیر اسبق ایران در سوریه خاطرنشان کرد: بر اساس شناختی که از این بزرگوار دارم باید بگویم که شیخ‌الاسلام ویژگی‌های خاصی داشت و در انجام درست مسئولیت‌ها بسیار معروف بود.

 

اختری اضافه کرد: شیخ‌الاسلام از ارکان سیاست خارجی جمهوری اسلامی بودند و با درک عمیق، علاقه و عشقی که به مسئولیت خود داشتند از بنیانگذاران ارتباطات خارجی کشورمان با دولت‌ها بودند.

 

وی گفت: بسیاری از افراد امروز وزارت خارجه از افرادی هستند که از دوران مسئولیت شیخ الاسلام به عنوان معاون سیاسی، با ایشان کار می کردند و با همفکری همدیگر سیاست خارجی کشور را با رهنمودهای امام راحل و مقام معظم رهبری به پیش می‌بردند و از این نظر، چهره ای فعال بودند که تمامی عمر خود را پای وظایف ادارای خود گذاشته بودند.

 

سفیر اسبق کشورمان در سوریه افزود: حدود ده الی دوازده سال پیش در منزل شیخ الاسلام بودیم و همسر ایشان اصرار داشت که به مرحوم بگویم خانه ای تهیه کند؛ ولی ایشان خود را وقف کار کرده بودند.

اختری اظهار داشت: من از اوایل کار با ایشان آشنا بودم. ایشان فروتن، خاکی و خاضع بودند و برای رسالت و مسئولیت خود عالم بودند. در زمینه های متعدد و تخصص های مختلف فعالیت خوبی می کردند تا اهداف سیاست خارجی جمهوری اسلامی را به پیش ببرند.

 

وی تصریح کرد: چه در دوران جنگ تحمیلی و چه پس از این دوران ایشان همیشه تلاش خود را مصروف سیاست خارجی کرده بودند.

اختری اضافه کرد: بعد از سال ۶۵ که درگیری‌ها در لبنان افزایش یافته بود، شیخ الاسلام به دستور مقام معظم رهبری که در آن مقطع رئیس جمهور بودند، به سوریه آمدند و سه ماه مذاکره کردند تا اختلافات میان گروه های لبنانی و فلسطینی را حل کنند.

وی گفت: از دیگر ویژگی های ایشان حمایت از مقاومت و به خصوص حمایت از حزب الله بود. شکل گیری، رشد و قدرت حزب الله که امروز به کمک خداوند متعال، حکمت رهبری و شجاعت و درایت دبیرکل حزب الله قدرت بی بدیلی شده است، در این مسیر شیخ الاسلام حضور داشت و از آن پشتیبانی می کرد.

 

سفیر اسبق کشورمان در سوریه افزود: وی نسبت به مقاومت فلسطین و مبارزه با رژیم صهیونیستی نگاه عمیقی داشت و همیشه شیخ الاسلام به دنبال این بود که مبارزه قوی تر شود تا وعده امام راحل در نابودی اسراییل محقق گردد و امروز شاهدیم که این اتفاق در حال رخ دادن هستند.

 

اختری اظهار داشت: همه اعضای گروه های مقاومت فلسطین کسانی هستند که به صورت مستقیم و پیوسته با مرحوم شیخ الاسلام دیدار و گفتگو داشتند. وی هر فرصتی داشت را مصروف حمایت از مقاومت می کرد.

وی تصریح کرد: از دیگر ویژگی های شیخ الاسلام تدین بود. ایمان به خداوند متعال و عشق به اهل بیت از ویژگی های ایشان بود. ایشان نذر کرده بود که قبل از نماز جماعت، نماز بخوانند.

دیپلماسی ما بیش از پیش به مرام و ایستادگی شیخ الاسلام نیاز دارد

دیپلماسی ما بیش از پیش به مرام و ایستادگی شیخ الاسلام نیاز دارد

 منوچهر متکی وزیر خارجه اسبق کشورمان افزود: سخن گفتن در مورد مرحوم شیخ الاسلام سهل و ممتنع است. همه کسانی که شیخ الاسلام را می‌شناسند این شهادت را می‌دهند که زندگی خودش را وقف کار می‌کرد. همیشه خاشع صلات بود و نماز جماعت می‌خواند.

وزیر امور خارجه اسبق کشورمان تصریح کرد: وی همیشه در زمانی که در دسترس بود، به خیابان امام خمینی و روبروی ساختمان شماره سه می‌رفت تا در مسجد نماز را به جماعت بخواند.

متکی ادامه داد: روحیات شیخ الاسلام جذبه در حد بی نهایت بود و حتی مخالفانش جذب وی می‌شدند. هرگز و هیچ گاه طوری رفتار نمی‌کرد که کسی وی را نقد نکند.

 

وی اظهار داشت: شیخ الاسلام جلساتی داشت که بعد از پایان مجلس اول توفیق داشتم که به وزارت خارجه بروم و در آن شرکت کنم. نخ تسبیح این جلسات حسین شیخ الاسلام بود.

رئیس اسبق دستگاه دیپلماسی خاطرنشان کرد: شب‌هایی که قرار بود حمله‌ای در جبهه‌ها صورت بگیرد، جلسات حال و هوای خاصی داشت. وی می‌گفت که باید ما در میدان دیپلماسی تلاش کنیم. شیخ الاسلام همیشه آخرین نفر حرف می‌زد چرا که اجازه می‌داد همه صحبت کنند و نظراتشان را بدهند.

 

متکی اضافه کرد: همه مدیران و مسئولان وزارت خارجه دست پرورده‌های جلسات شیخ الاسلام هستند. روزی در جلسه معاونین بحث شد که افرادی که در جلسات با حضور شیخ الاسلام برگزار می‌شد، حضور داشتند به عنوان سفیر انتخاب شوند. همه مخالف بودند، چرا که نمی‌خواستند از آن فضا و از شخص شیخ الاسلام جدا شوند.

 

وی گفت: مرحوم شیخ الاسلام خاص بود. همه می‌گویند وی صادق بود و در دوران آشنایی با او، شیخ الاسلام هیچ گاه دروغ نگفت و پشت کسی حرف نزد. او در شنیدن همیشه پیشگام بود تا نظرات را بشنود.

 

وزیر اسبق امور خارجه افزود: شیخ الاسلام اولین حاج قاسم منطقه از نظر منطقه‌ای فکر کردن بود. به یاد دارم با کشورها و مجموعه‌های در حال شکل گیری در منطقه، مقاومت را شکل داد و به این موضوع باور داشت و تا آخرین لحظه در این مسئله کوشش کرد.

 

متکی اظهار داشت: وی در هر کاری مقاومت را مدنظر داشت و در موضوع رژیم صهیونیستی خللی در نظرش وارد نشد. زمانی که در جلسه‌ای در زمان قائم مقامی بنده در وزارت خارجه در مورد بحث رفراندوم در فلسطین برخی نظرات متفاوتی از دوران قبل و در مورد اسرائیل می‌دادند، با صراحت موضع گرفت.

وی تصریح کرد: او باور به امام و راه رهبری داشت. رفاقتش را با کسانی که در نظام بودند، به هم نمی‌زد. صحبت‌هایش به دلیل اینکه از دل می امد، بر دل می‌نشست.

 

متکی اضافه کرد: شیخ الاسلام ریسک پذیر بود و به یاد دارم که یک زندانی از عراق فرار کرد و به ترکیه آمد، به من گفت که برایش روادید صادر کنم و ایشان این فرد را با خود به ایران برد.

وی گفت: شیخ الاسلام موضع فروشی نکرد و به دنبال بازاریابی سیاسی نبود. او به حرف و کارش باور داشت و از همین رو نتیجه کارش همیشه مشخص بود.

 

وزیر اسبق امور خارجه افزود: دیپلماسی ما امروز بیش از پیش به مرام، پایمردی و ایستادگی شیخ الاسلام احتیاج دارد.

 

شیخ الاسلام توان خود را برای نظام، اسلام، انقلاب و مقاومت صرف کرد

مرتضی سرمدی قائم مقام سابق وزارت امور خارجه نیز ، اظهارداشت: آشنایی بنده با حسین شیخ الاسلام به فروردین ۱۳۶۰ باز می‌گردد. کسی از دوستان مرا به ایشان معرفی کرده بود. مرحوم حسین شیخ الاسلام تاکید داشت که در وزارت خارجه دست تنگ شده ایم و کمک می‌خواهیم.

 

وی ادامه داد: بعد از صحبت اولیه با ایشان، به من گفت که کارت را شروع کن. ایشان خستگی نداشت و خستگی ناپذیر بود و پر توان مسئولیت خود را انجام می‌داد. حسین در زمانی دست از کار می‌کشید که دیگر انرژی در بدن نداشت.

قائم مقام سابق وزارت امور خارجه اظهار داشت: وی به طور مستمر کار می‌کرد و این به دلیل عشق به انقلاب، امام و اسلام بود. در آن دوران کار زیاد بود و حسین کار را همیشه بر دیگر مسائل ارجح می‌دانست.

 

سرمدی افزود: دیگر ویژگی حسین تدین وی بود. همه می‌دانند که وی نظر کرده بود که یکسال روزه بگیرد و باید بگویم که این اخلاص و تدین دروغین نبود و همه اخلاص واقعی را در ایشان می‌دیدند.

 

وی عنوان کرد: ایشان به نظرات حضرت امام باور داشت و برایشان اعتقاد داشت و در مسیر اجرای آن اصلاً تصنعی عمل نمی‌کرد. بعدها در قبال مقام معظم رهبری نیز این گونه عمل کردند.

قائم مقام سابق وزارت خارجه اضافه کرد: همه حسین شیخ الاسلام را به مقاومت می‌شناسند. حمایت از مقاومت از باور وی نشئت می‌گرفت و بخشی از وجود ایشان بود. از همین رو اقداماتش را باورمندانه اجرا می‌کرد.

 

سرمدی تصریح کرد: حسین حقیقتاً صادق بود و هر حرفی می‌زد صادقانه بود. همه می‌دانستند که شیخ الاسلام اگر حرفی می‌زند و یا تندی می‌کند، صادقانه است و همین موضوع باعث می‌شد همه همکاران با عشق با وی کار می‌کردیم.

وی تاکید کرد: ایشان تمامی توان خود را برای نظام، اسلام، انقلاب و مقاومت مصروف می‌کرد.

 

قائم مقام سابق وزارت خارجه یادآوری کرد: شیخ الاسلام گوش شنوا بود و نظرات مختلف را می‌شنید تا کار را به بهترین شکل به پیش ببرد. وی متواضع بود و در فضای کار بدون تکبر بود و از همین رو همه با شیخ الاسلام به خوبی کار می‌کردند.

سرمدی اظهار داشت: مدیریت حسین شیخ الاسلام از آن سبکی بود که کار تحمیلی انجام نمی‌داد و مدیرپرور بود. از همین رو بود کسانی که با وی همکاری داشتند، به مدارج مدیریتی بالا رسیدند.

 

وی خاطرنشان کرد: هیچ گاه حسین شیخ الاسلام رابطه خوبی که با مقامات بالای نظام داشت را به عنوان فخر فروشی حساب نمی‌کرد. همه از همین رو دوست دار وی بودند.

 

مرحوم شیخ الاسلام اخلاص بی‌نظیر داشت

مرحوم شیخ الاسلام اخلاص بی‌نظیر داشت

وزیر خارجه گفت: مرحوم شیخ الاسلام بعد از ماجرای تسخیر لانه جاسوسی به وزارت خارجه آمد و همه او را به عنوان برادر بزرگ‌تر می‌شناسند. او اخلاص بی‌نظیر داشت.

 محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه نیز در پیامی ، اظهارداشت: تمامی کسانی که از دوران دانشجویی در آمریکا و کانادا می‌شناسم، از شیخ الاسلام به عنوان مجاهد یاد می‌کنند.

 

وزیر امور خارجه تصریح کرد: دوستی من با شیخ الاسلام به یکسال قبل از انقلاب می‌رسد که برای جلسه‌ای رفته بودم و فردی که پایش شکسته بود با عصا آمد. او مطالبه عکس امام خمینی را می‌کرد و فریاد می‌زد که خمینی کجاست.

 

ظریف ادامه داد: شیخ الاسلام کسی بود که مرا تشویق کرد رشته ام را که کامپیوتر بود به روابط بین الملل تغییر دهم. وی به من گفت همه می‌توانند رشته کامپیوتر بخوانند ولی ما باید به عنوان سیاستمدار به نظام کمک کنیم.

وی اظهار داشت: مرحوم شیخ الاسلام بعد از ماجرای تسخیر لانه جاسوسی به وزارت خارجه آمد و همه او را به عنوان برادر بزرگ‌تر می‌شناسند. او اخلاص بی‌نظیر داشت.

 

رئیس دستگاه دیپلماسی خاطرنشان کرد: وی چه در دوران مسئولیت وزارت خارجه، دوران مجلس و همچنین دورانی که افتخار داشتم ایشان مشاور من باشد، با اخلاص و صراحت نظرش را می‌گفت.

ظریف اضافه کرد: حسین عاشق اهل بیت بود. حسین عاشق زینب و رقیه بود. امروز که سالروز وفات حضرت زینب است، ما مراسم او را برگزار می‌کنیم.

وی گفت: وی در شکل گیری مقاومت منطقه نقش داشت و معتقد بود نظام استکبار چیزی نیست که در کنارش بتوان راه را پیمود. شیخ الاسلام از دوران دانشجویی به این مسیر معتقد بود و معتقدم که با همین باور جان به جان آفرین تسلیم کرد.

 

وزیر امور خارجه افزود: مطمئنم شیخ الاسلام در کنار امام حسین زندگی خود را آغاز کرده است.

ظریف اظهار داشت: باید در همین جا این ضایعه دردناک را به خانواده ایشان و خانواده وزارت خارجه تسلیت بگویم.


برچسب ها

    5.3.12.0
    V5.3.12.0