نشست «حقوق بشر- بازیچه آمریکا و اسراییل» مطرح شد
سازمان های بین المللی نسبت به فجایع انسانی در فلسطین و لبنان دم بر نمی آورند/ امروز چپاو لگران آمریكایی و صهیونستی قوانین حقوق بشری را در جهان وضع می كنند!/ فلسطینی ها محكوم به مقاومت در برابر اشغالگران هستند
نشست «حقوق بشر-بازیچه آمریکا و اسراییل» با محور بررسی وضعیت حقوق بشر در ایالات متحده آمریکا و اراضی اشغالی و جنایات این دو رژیم در جهان در محل فرهنگسرای سرو برگزار گردید.

به گزارش روابط عمومی جمعیت دفاع از ملت فلسطین، نشست «حقوق بشر- بازیچه آمریکا و اسراییل» با محور بررسی  وضعیت حقوق بشر در ایالات متحده آمیریکا و اراضی اشغالی و جنایات این دو رژیم در جهان با حضور دکتر "حسین رویوران" کارشناس مسائل غرب آسیا و رئیس کمیسیون سیاسی جمعیت دفاع از ملت فلسطین، دکتر "خالد القدومی" نماینده جنبش مقاومتی حماس در تهران و "احمدرضا روح الله زاد" دبیر کمیسیون سیاسی و امور بین الملل جمعیت دفاع ازملت فلسطین و عضو هیات امنای اتحادیه مبارزه با اشغالگری و "احمد سروش نژاد" کارشناس مسائل سیاسی و دیگر فعالان حوزه مقاومت و فلسطین آغاز شد.

 

در ابتدای این نشست حسین رویوران کارشناس مسایل غرب آسیا با پرداخت به حقوق بشر در آمریکا گفت: تعریف حقوق بشر در ابتدا از شرق آغاز شد به عنوان مثال در منشور کوروش و و بابل می توانیم به خوبی به ماهیت این موضوع پی ببریم.

 

البته با پدیدار شدن دین اسلام در جهان این واقعیت شکل جدیدی به خود گرفت. اسلام میان کفر ورزیدن و یا توحید گرایی میان انسان ها اختیار قرار داده و این خود نمونه ای از رعایت حقوق بشر در دین مبین اسلام است که در نص قرآن کریم هم به خوبی بدان اشاره شده است. رساله امام سجاد نیز به حقوق اعضای خانواده در قبال یکدیگر  می پردازد تعریف می کند که آنان چه معیارهایی را بایستی در مقابل هم رعایت کنند.

 

وی در ادامه افزود: نسبت دادن حقوق بشر به غرب کار درستی نیست. به طور قطع شرق بیش از غرب در ابعاد فرهنگی و دینی حقوق بشر نقش داشته است. در جنگ جهانی دوم از سال ۱۹۳۹ تا ۱۹۴۵ فاجعه انسانی رخ داد بیش از ۵۵ ملیون انسان کشته شد و به همین دلیل طی مدت کوتاهی پس از پایان جنگ سازمان ملل ایجاد شد.

 

مقدمه بسیار ویژه ای در منشور سازمان ملل وجود دارد، در این مقدمه چند مورد مطرح می شود؛ یکی از آن ها مقاومت مشروع و حقوق بشر دوستانه است، در ۱۰ سپتامبر ۱۹۴۸ اعلامیه حقوق بشردوستانه در مجمع عمومی سازمان ملل پذیرفته شد. این قطعنامه مبنی بر رعایت حقوق بشر در زمان جنگ است یعنی اینکه یک کشور اشغالگر در اراضی اشغالی چه حقوقی را بایستی رعایت کند به طور مثال نباید ساختار جمعیتی و قومی آن مناطق را تغییر داده و یا منابع طبیعی آن مناطق را غارت کند و همچنین غیرنظامی ها نیز نبایستی کشته شوند که البته همه این موارد در اراضی اشغالی فلسطینی رعایت نمی شود و می بینید که سال ها است اسراییلی ها در حال جنگ با فلسطینی ها هستند.

 

در پروتکل الحاقی کنوانسیون ژنو که در سال ۱۹۴۸ به ثبت رسید می بینیم که همین موارد ذکر می شود و در آن تاکید شده که علاوه بر رعایت حقوق غیر نظامیان بایستی حقوق محیط زیست نیز حفظ شود و علاوه براین از بکار گیری سلاح های غیر متعارف جنگی نظیر بمب های هیدروژنی جلوگیری شود.

 

اما نکته قابل توجه تر آن است که هر بار که این موارد در محافل حقوقی رسمی جهان به تصویب رسید آمریکا خود را از آن ها جدا و استثنا دانست و به تبع آن اسراییل را نیز که یار دیرینه آن است با خود همراه کرد.

 

در پی همین موضوعات و ارتکاب جنایات جنگی مختلف در جهان دادگاهی پدید آمد به نام ICC (دادگاه کیفری بین المللی) که وظیفه آن این شد که جنایت ها را پیگیری کند به طور مثال در رواندا فجابع بزرگی رخ داد که این دادگاه آن ها را پیگیری کرد. همینطور در روستای قانا در لبنان نیز صهیونیست ها موشک های عجیبی را شلیک کردند و آنجا را با خاک یکسان کردند در غزه نیز همینطوز اما عجیب تر از همه آن این است که تمامی این اتفاقات از سوی محافل قانونی جهان نادیده گرفته شد.

 

در ادامه نشست دکتر خالد القدومی نماینده نبش حماس در تهران تصریح کرد: همانگونه که حضرت آیت الله خامنه ای گفته اند هر کسی می تواند از حقوق بشر صحبت کنند اما آمریکایی ها و صهیونیست ها نمی توانند ادعایی داشته باشند اینان بیشترین میزان جنایت را در سطح جهان داشته اند.

 

در قطعنامه تقسیم فلسطین در سال ۱۹۴۷ بخش اعظمی از خاک فلسطینی ها در دست اسراییلی افتاد مردم ۵۳۰ شهر و روستای فلسطینی از دیار خود آواره شدند و از حقو بودن در موطن خویش که از مهم ترین بنود منشور سازمان ملل است محروم شده اند.

 

رژیم نژادپرست اسراییلی که خود با پایمال نمودن حقوق فلسطینی ها پای در عرصه وجود گذاشته است عضو سازمان ملل است و این مضحک است. امروز ۲۳ ژوین شاهد برگزاری نشست واگذاری سازمان آنروا به شرکت های خصوصی هستیم و این در حالی است که این سازمان به دستور و حمایت سازمان ملل بوجود آمده بود. مشکل در تامین مالی این سازمان حقوی و انسانی نیست این پیامد دخالت های روزافزون آمریکای صهیونیزم زده است که در راستای تامین منافع اسراییلی ها در فلسطین اشغالی انجام می گیرد.

 

نظم نوین جهانی و ساختار حقوقی جهان به طور بنیادین مشکل دارد  و دست صهیونیست ها را در پایمال کردن حقوق مظلومان بازگذاشته است.

 

امروز آنانی که در جنگ های جهانی دست داشتند و مرتکب جنایات و کشتار های قابل ملاحظه ای شدند مدیریت حقوقی جهان را برعهده دارند اینان  همان کسانی هستند که به ژن خوب معتقد اند اینان همان کسانی هستند که هم روحیه ترامپ سفید پوست نژاد پرست هستند و سیاه پوستان را می کشند.

 

ریچارد فالک گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد در گزارشی تاکید کرد که اسراییل بایستی قانون حق تعیین سرنوشت را در حق فلسطینی ها اجرا کند و حقوق بشر فلسطینی ها را رعایت کند اما می بینینم که در عمل این اقدام رخ نداده است.

 

فالک سرانجام در پی ناکامی در اجرای حقوق بشر در اراضی فلسطینی از سمت خود استعفا داد او شخصی بود که فهمید در سایه چپاول گری های رژیم ایالات متحده آمریکا و اسراییل در جهان نمی شود کاری از پیش برد.

 

این چه معنا دارد که دبیر کل سازمان های اسلامی در اردوگاه نازیسم دعا کند و در اقداماتی نمایشی به عادی سازی روابط با صهیونیست ها بپردازد! شما چطور به خود اجازه می دهید که از رژیمی که تمامی قوانین و ارزش های انسانی را زیر پای گذاشته حمایت کنید؛ شما با این کار خود آبرویتان را برده اید.

 

در فلسطین اشغالی به تمامی ارزش های اسلامی توهین می شود و همچنین از ورود فلسطین ها به مسجد الاقصی جلوگیری می کنند این چه منطقی است که بر این جهان حکم فرماست؟!

 

ما امروز در مقابل جنایت های سفاکانه اسراییلی در اراضی فلسطینی شاهد یک موضع گیری درست و درمان از سوی کشورهای عربی منطقه نیستیم ما ملتی هستیم که به مقاومت و دفاع از خود در برابر رژیم صهیونیستی محکوم شده ایم.

 

روح الله زاد سردبیر خبرگزاری قدس و رییس کمیسیون سیاسی جمعیت دفاع از ملت فلسطین در ادامه این نشست با اشاره به وضعبت نابسامان حقوقی جهان در قبال رژیم صهیونیستی گفت: وضعیت حقوقی در اسراییل وجهان از پایه مشکل دارد. در سال ۱۹۴۸ اسراییل با آواره سازی تعداد قابل توجهی از ملت فلسطین تاسیس شد که البته این فرآیند از حمایت کافی و مستمر بریتانیا برخوردار بود. انگلیسی ها بهمراه هم پیمانان خود تمامی موضع گیری های جوششی فلسطینی ها شدند و انقلاب آنان را سرکوب کردند.

 

در ادامه شاهد آن بودیم که صهیونیست ها به طرز وحشیانه ای وارد اراضی فلسطینی شدند و با این اقدامات خود نیت دیگری جز ارعاب و وحشت انداختن در دل فلسطینی ها نداشتند.در سال ۱۹۴۸ که رژیم صهیونیستی اعلام موجودیت می کند ۵ درصد از خاک فلسطین را اشغال کرده است و آمریکایی ها اقدام به رسمیت شاختن این رژیم می کند. امری که سوال برانگیز است و باید فکر کرد که چطور می شود که یک رژیمی با این شرایط توسط دولتی مانند آمریکا در کمتر از ۵ ساعت به رسمیت شناخته شود.

 

رژیم صهیونیستی حتی به برخی قطعنامه های صادره از سوی سازمان ملل متحد مانند قطعنامه ۱۸۱ مبنی بر ترک سرزمین های اشغالی فلسطین عمل نکرده است و همچنان به روند اشغالگری خود ادامه می دهد و از حمایت کشورهای قدرتمند جهان برخوردار است. به عنوان مثال آمریکا از زمان تاسیس اسراییل در اراضی فلسطینی از این رژیم حمایت کرده و قطعنامه های مختلفی را وتو کرده است.

 

این موارد باعث شده تا اسراییل خود را دولتی فراتر از قانون بداند و از همین رو با توجه به حمایت های حقوقی جهان از آن به تجاوز به کشورهای اطراف خود ادامه داده و جنایت های فراوانی را مرتکب شود.

 

قطعنامه ۱۹۴ سازمان ملل متحد موضوع آوارگان را مورد توجه قرارداده است و تاکید کرده که بایستی آواراگان فلسطینی به سرزمین خود بازگردند اما می بینیم که هنوز که هنوز است از ورود بسیاری از فلسطینیان به مناطق اشغالی جلوگیری می شود. راهپیمایی های بازگشت در نوارغزه برگزار می شود اما نظامیان اسراییلی به فلسطینی ها اجازه اعتراض نمی دهد و به آنان شلیک می کندُ سرکوب حقوق بشر از این بالاتر نداریم !

 

اخیرا در شبکه های مجازی می بینید که خاخام های یهودی تصریحاتی را منتشر می کنند که نشان دهنده نژادپرستی آنان است صهیونیست ها معتقدند که قوم برتر هستند و حتی شهروندی در این رژیم نیز بر پایه موازین نژادبرتر استوار است نه چیز دیگر.

 

وی تاکید کرد:‌هیچگاه نمی شود به سوی یهودیانی با این تفکر دست دوستی دراز کرد، آن ها به دنبال سلطه گری بر جهان هستند.

 

علاوه براین، حمایت های آمریکا از رژیم صهیونیستی نیز در ادامه حیات اسراییل نقش بسزایی داشته است. بسیاری از کارشناسان معتقدند که اگر کمک های مالی واشنگتن نبود اسراییل تا امروز نمی توانست ادامه پیدا کند. آمریکایی ها هر ساله ۳.۸ میلیون دلار به اسراییلی ها کمک مالی و نظامی می کنند. فروش تسلیحات های جنگی به اسراییل از جمله جنگنده های اف- ۳۵ و همچنین حمله به عراق و یا سوریه و یا ایجاد پایگاه در کشورهای عربی منطقه با هدف بقای اسراییل در منطقه صورت می گیرد.

 

قطعنامه ۲۴۲ مناطق ۱۹۶۷ که امروز در اختیار اسراییل است را محکوم می کند و تاکید دارد که اسراییل بایستی این اراضی را به کشورهای متضرر مانند اردن و سوریه بازپس دهد اما اسراییل همچنان به سیاست های خود ادامه داده و جولان را نیز در دوره ترامپ تصاحب کرده است.

 

اسراییل بارها در اراضی فلسطینی بویژه در روستای «قانا» مرتکب عملیات های وحشیانه ای شد و و پناهگاه های قانا را با غیر انسانی ترین شیوه ها مورد حمله قرار داد آن ها حتی به آمبولانس ها هم رحم نکردند و آنجا را هم زدند.

 

شورای امنیت سارمان ملل متحد و یا دادگاه بین المللی کیفری نیز در برابر این جنایات سکوت کرده اند و چیری نمی گویند.در حال حاضر اسراییل طرح الحاق اراضی فلسطینی را مطرح کرده است. این گام صهیونیست ها غیر قانونی است. آنان به دنبال تغییر بافت جمعیتی فلسطینی ها هستند. فلسطینیان بایستی برای خروج از مناطق الحاقی ۲۴ ساعته از اسراییل اجازه بگیرند. این ها اکنون در الخلیل شهرک های اسراییلی را تاسیس کرده اند و با این عمل خود در کرانه باختری باعث نقض حقوق رفت و آمد فلسطینی ها شده اند. این هفته گزارش شد که شهرک نشینان اسراییلی در مسیر رفت و آمد فلسطینی در این منطقه به آنان بی احترامی کردند این نقض صریح کنوانسیون های بین المللی است.

 

صهیونیست ها در زیر دریا روی دریا و خشکی و از هوا نوارغزه را تحت محاصره درآورده اند این عین وحشیگری است. اسراییلی ها  برای کودکان فلسطینی شیرخواره نیز حکم بازداشت صادر می کنند و یا آنان را با تیر مورد هدف قرار می دهند و معلولیت هایی را برای آنان رقم می زنند.

 

قانون قومیت نیز یکی دیگر از مصداق هایی است که می توان درباره نژادپرستی اسراییلی ها و خوی وحشیانه آنان صحبت کرد.

 

در پایان نشست دکتر سروش نژاد در سخنانی کوتاه به عوام فریبی صاحبان قدرت در جهان اشاره و اظهار کرد: قدرت، هسته اصلی سیاست است. در قدرت معقوله ای وجود دارد که بسیار حاپز اهمیت است؛فریب همین موضوعی است که بدان اشاره می کنم. این موضوع از دوره های نخستین جهان تا به امروز ادامه دارد.

 

قدرت آنجایی که به صورت سخت خود را ظاهر کردهُ عمل کرده است. صاحیان قدرت در سازمان های بین المللی و یا دیگر نهاد ها تصویر بسیار مناسب و خوبی را از حقوق بشر تعریف می کنند و خود را پرچم دار آن قرار می دهند و این در حالی است که رفتار این صاحیان قدرت به گونه ای دیگر بوده است و هر جایی که خواسته اند حرف خود را بر کرسی بنشانند از موضع خود استفاده کرده اند.

 

آمریکایی ها از حربه فریب به خوبی استفاده کرده اند وظایف ما نیز این است که سیاست های اینگونه را تشخیص دهیم و بتوانیم براساس این موضع گیری های عوام فریبانه تصمیم گیری کنیم.


برچسب ها

    5.3.12.0
    V5.3.12.0