«احمد دستمالچیان» در نشست بن بست تشکیل کابینه در لبنان:
مشكل لبنان وجود شخصیت هایی در عرصه سیاسی است كه نگاه به خارج دارند/ رژیم صهیونیستی درون مرزهای اشغالی به دور خود دیوار كشیده و با این وجود نیز امنیت ندارد
مقاومت باعث شد تئوری شکست ناپذیری رژیم صهیونیستی بر باد رود. اگر زمانی آنها در لبنان جولان می دادند اما هم اکنون درون مرزهای اشغالی به دور خود دیوار کشیده اند و با این وجود نیز امنیت ندارند.

به گزارش روابط عمومی جمعیت دفاع از ملت فلسطین، نشست تخصصی بن بست تشکیل کابینه در لبنان بین نیازهای داخلی و فشارهای خارجی، روز دوشنبه با حضور «احمد دستمالچیان» سفیر اسبق ایران در بیروت به صورت وبینار در دفتر جمعیت دفاع از ملت فلسطین برگزار شد.


وی در ابتدای سخنان خود با اشاره به نظام طایفه ای در لبنان که ریاست جمهوری برای مسیحیان ، نخست وزیری برای اهل سنت و ریاست مجلس برای شیعیان است، افزود:  تا قبل از پیروزی انقلاب اسلامی ، شیعیان  از محروم ترین اقشار لبنان بودند. پس از دوران امام موسی صدر هویت شیعی با مدیریت و درایت ایشان شکل گرفت و  شیعه هویت سیاسی پیدا کرد. ایشان  حرکت المحرومین را  تاسیس و علمای شیعه را جمع کرد، در واقع پایه گذار مقاومت نیز امام موسی صدر بود که البته بُعد نظامیِ آن را شهید چمران بنا نهاد.


به هر حال لبنان همیشه تاریخ کشوری پیچیده و پر حادثه بوده است که البته بیش از حجم خودش حادثه دیده و از همه این حوادث هم بیرون آمده است. این کشور مردم روشن ، آگاه و زنده ای هم دارد.


در طول جنگ داخلی که بسیار سنگین هم بود، مردم لبنان زندگی را رها نکرده بودند. وسایل ارتباط جمعی از دیر باز در لبنان مورد استفاده بوده و در موضوعاتی نظیر کتابخوانی و انتشار کتب و مطبوعات بسیار قوی هستند.


علمای بسیاری در لبنان برجسته شدند که تنها یکی از آنها شیخ بهایی،  پایه گذار  تمدن صفوی است.


لبنان با وجود مساحت کوچکش بسیار بزرگتر از ظرفیت خودش نقش آفرینی می کند و الان هم لبنان با توجه به رهبران و موفقیت هایی که داشته  به وزنه سنگین محور مقاومت تبدیل شده است.


در سالهای اخیر توطئه ای  سنگین و قوی از سوی محور عبری عربی آمریکایی با تمام توان مالی عملیاتی و لجستیکی علیه محور مقاومت اجرا شد اما حزب الله لبنان از اصلی ترین بازیگران در زمینه به شکست کشاندن این پروژه بود.


مشکل لبنان نظام طایفه ای است که باعث شده نظام سیاسی در این کشور همواره دچار مشکل شود. چون در نظام طایفه ای هیچ کس پاسخگوی اقداماتش نیست. به ویژه در بخش خصوصی این مشکلات بیشتر است و کسی آنها را در راستای خدمات رسانی به مردم بازخواست نمی کند.

 

«احمد دستمالچیان» در نشست بن بست تشکیل کابینه در لبنان:مشکل لبنان وجود شخصیت هایی در عرصه سیاسی است که نگاه به خارج دارند  رژیم صهیونیستی درون مرزهای اشغالی به دور خود دیوار کشیده و با این وجود نیز امنیت ندارد 4


برای اینکه مشکل نظام طایفه ای لبنان حل شود باید یک گفتگوی ملی لبنانی لبنانی شکل بگیرد و سران لبنان دور یک میز بنشینند و از آن میثاقی  براساس مقتضیات فعلی لبنان و نه مسائل گذشته بیرون بیاید. لبنان هم اکنون از همه جهات سیاسی و جمعیتی بسیار تغییر کرده است و نظام سیاسی باید بر اساس شرایط روز تغییر و تحول پیدا کند چون معادلات تفاوت پیدا کرده است.


مقاومت در لبنان برای این کشور و در منطقه تبدیل به وزنه ای مهم شده است که نمی توان آن را نادیده گرفت. بارها  و بارها تلاش کرده اند که مقاومت را خلع سلاح کنند و آنها نتوانسته اند چون مردم لبنان پشت مقاومت خود بوده اند و از مقاومت حمایت کرده اند چون این مقاومت باعث آزادی اراضی لبنان و بازدارندگی در برابر دشمنان شده است.


از نظر خارجی فشاری که بر روی لبنان می آید در راستای فشارها علیه ایران  است. تنها جرمی که کشورهای محور مقاومت داشته اند این بوده که به قلدری ها و فشارها تسلیم نشده اند، در مقابل دشمنان با راهکارهای ظالمانه و تحریم خواسته اند