عنوان گروه خبري / اخبار گفت و گو .
  • تاريخ :
     ۱۳۹۵/۰۹/۲۳ 
    /  2
آزادسازی حلب نقطه عطف سیاسی در بحران سوریه است
کارشناس مسائل غرب آسیا در گفت‌وگو با تسنیم: آزادسازی حلب نقطه عطف سیاسی در بحران سوریه است

کارشناس مسائل غرب آسیا در گفت‌وگو با تسنیم:

آزادسازی حلب نقطه عطف سیاسی در بحران سوریه است

حلب سوریه

به اعتقاد کارشناس مسائل غرب آسیا، آزادسازی شرق حلب نه‌ تنها یک نقطه عطف سیاسی در بحران سوریه به شمار می‌رود، بلکه در آینده این کشور و منطقه نیز تأثیرات عمیقی خواهد گذاشت.

«احمدرضا روح‌الله زاد»، کارشناس مسائل غرب آسیا در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری تسنیم، در خصوص آزادسازی شهر حلب و آمادگی دمشق برای انجام مذاکرات سیاسی بدون مداخله خارجی و طرح هرگونه پیش‌شرط، با اشاره به تداوم آزادسازی همه نقاط تحت اشغال سوریه بیان داشت: نبرد در سوریه به یک مرحله حساسی رسیده است. آزادسازی شرق حلب نه‌ تنها یک نقطه عطف سیاسی در بحران سوریه به شمار می‌رود، بلکه در آینده این کشور و منطقه نیز تأثیرات عمیقی خواهد گذاشت.

وی با توجه به جایگاه استراتژیک حلب در سوریه گفت: حلب پایگاه اقتصادی کشور سوریه و دومین شهر مهم بعد از دمشق محسوب می‌شود. سابقه تاریخی بسیار زیادی دارد. تروریست‌ها با اشغال حلب تلاش می‌کردند شمال سوریه را تجزیه کنند و این شهر را به‌ عنوان مرکز آن قرار دهند؛ بنابر این یکسره سازی در حلب نه‌ تنها امید تروریست‌ها را نقش بر آب می‌کند، بلکه میخی بر تابوت آرزوهای شکست‌خورده آن‌ها خواهد بود.

کارشناس مسائل غرب آسیا با تأکید بر اینکه رفتار میدانی در این مرحله به‌ ویژه در ارتباط با مردم از اهمیت بالایی برخوردار است، خاطرنشان کرد: تروریست‌ها زمانی که مناطقی از حلب را تحت اشغال خود قرار داده بودند، 350 هزار نفر از مردم را گروگان گرفته بودند و از آن‌ها به‌ عنوان سپر انسانی استفاده می‌کردند.

وی با بیان اینکه حملات ارتش سوریه توانست فضای حاکم بر شرق حلب را در هم شکند، افزود: ارتش سوریه پیش از اینکه در منطقه اقدام به عملیات کند، اعلامیه و پیام ارسال می‌کرد. نیروهای سوری با مشخص کردن محورهایی تلاش می‌کردند مردم از بزرگراه‌های امن خارج شوند.

روح‌الله زاد با اشاره به اینکه استقبال مردم از ارتش نشان می‌دهد که آن‌ها اعتماد کاملی به ارتش دارند، بیان داشت: مردم سوریه اعتماد داشتند که دولت و ارتش این کشور توانایی تأمین امنیت آن‌ها را دارد. این صحنه‌ها نشان‌دهنده یکسره شدن اقدام در حلب از سوی ارتش سوریه بود.

وی با تأکید بر اینکه کشورهای غربی تلاش می‌کردند تروریست‌ها را در این منطقه حفظ کنند، یادآوری کرد: آن‌ها هنوز نیز بر این امر تداوم می‌بخشند. اجلاس موسوم به «دوستان سوریه» در پاریس نیز نشان‌دهنده همین موضوع بود. تلاش آن‌ها برای حفظ تروریست‌ها منجر به فشارهای زیاد رسانه‌ای شده است.

این کارشناس مسائل غرب آسیا با توجه به آمادگی دمشق برای گفت‌وگو با مخالفان تأکید کرد: دولت سوریه اعلام کرده است که آمادگی مذاکره با مخالفان را دارد؛ اما این مذاکرات باید بدون هیچ پیش‌شرطی باشد. حساب مخالفان با تروریست‌ها نیز کاملاً جدا است. آمادگی دمشق برای گفت‌وگوهای سیاسی شامل مذاکره با تروریست‌ها نیست، بلکه این موضوع مربوط به مذاکره با مخالفان است. مخالفانی که دست به سلاح نبرده‌اند و خواستار تغییراتی در عرصه مدیریت کشور هستند، می‌توانند طرف مذاکره دولت قرار گیرند. این موضوع با آنچه در صحنه میدانی رخ می‌دهد، یکسان نیست.

وی با تأکید بر اینکه دولت سوریه در مرحله خاصی قرار گرفته و در حال یکسره کردن کار تروریست‌ها است، اشاره داشت: دمشق به‌ هیچ‌ وجه از این مرحله عقب‌نشینی نخواهد کرد. به نظر می‌رسد اقدام دولت سوریه تا آزادسازی کل مناطق تحت اشغال در تمام حوزه‌ها ادامه خواهد داشت.
برچسب ها

    5.3.12.0
    V5.3.12.0