عنوان گروه خبري / اخبار گفت و گو .
  • تاريخ :
     ۱۳۹۵/۱۰/۲۹ 
اجلاس آشتی ملی فلسطین در مسكو/ گام جدید برای نیل به برنامه جامع مقاومتی
حسین رویوران: برگزاری اجلاس آشتی ملی فلسطین در مسکو از 15 تا 17 ژانویه گام تازه ای در جهت پایان دادن به چند دستگی سیاسی در جامعه فلسطینی است.

اجلاس آشتی ملی فلسطین در مسکو/ گام جدید برای نیل به برنامه جامع مقاومتی   

حسین رویوران: برگزاری اجلاس آشتی ملی فلسطین در مسکو از 15 تا 17 ژانویه گام تازه ای در جهت پایان دادن به چند دستگی سیاسی در جامعه فلسطینی است.

 اجلاس آشتي ملي فلسطين به دعوت مركز پژوهش هاي خاورشناسي بنياد علوم روسيه صورت گرفت و هشت گروه سياسي فلسطيني براي شركت در اين اجلاس دعوت شده اند از جمله جنبش هاي فتح و حماس. هدف از اين اجلاس رفع اختلافات موجود بين فتح و حماس و يا به عباراتي بين كرانه باختري و غزه است.  در اين باره طي گفتگويي با «حسين رويوران» معاون سياسي جمعيت دفاع از ملت فلسطين نظرات وی را درباره این نشست جویا شدیم.

وی در این باره تاکید کرد: اهميت اين اجلاس از چند بعد قابل توجه است. در مرحله نخست اين اجلاس پس از اجلاس مقدماتي در بيروت برگزار مي شود كه هدف آن گسترش سازمان آزادي بخش فلسطين (ساف) و ورود جنبش هاي حماس و جهاد اسلامي فلسطين به اين سازمان و فراهم كردن زمينه برگزاري انتخابات مجلس ملي فلسطين در مرحله بعدي است. به اعتقاد بسياري از تحليلگران اين اجلاس، گام قابل توجهي در جهت پايان دادن به اختلافات و اجراي توافقات قبلي در قاهره و اردوگاه الشاطي غزه است.

وی افزود: دومین نکته اینکه اقدام روسيه در جهت حل اختلافات ميان گروه هاي سياسي فلسطيني و نيز ايجاد نوعي آشتي ملي در عرصه فلسطيني، شاخص جديدي از حمايت هاي روسيه از كشورهاي عربي است. روسيه با ورود در بحران سوريه به نفع ملت و دولت سوريه اين معادله (بحران سوريه) را دستخوش تغييرات جدي كرد و با حمايت از دولت عراق و محكوم كردن تجاوز عربستان به يمن، عملا ارتباط نزديكي را با كشورهاي عربي برقرار كرده است. تلاش روسيه براي آشتي گروه هاي فلسطيني در اين چارچوب نيز يك اقدام قابل تقدير است.

حسین رویوران در ادامه تاکید کرد: سومین مسئله این است که در بيانيه پاياني اين اجلاس دو روزه آمده است كه گروه هاي مشاركت كننده در آن خواستار تسريع در پايان بخشي به اختلافات، از طريق آشتي ملي شده اند تا زمينه تشكيل دولت آشتي ملي طبق توافق قاهره فراهم گردد.

معاون سياسي جمعيت دفاع از ملت فلسطين  در ادامه در توضیح چهارمین نکته از اجلاس آشتي ملي فلسطين  بیان دات: شكي نيست كه فلسطينيان امروز بيش از هر زماني مسئوليت دارند تا به اين اختلافات دروني پايان دهند و در باره راهكارهاي مقابله با دشمن صهيونيستي و آزاد سازي فلسطين توافق كنند. امروزه دشمن بخش وسيعي از كرانه باختري به ويژه شهر بيت المقدس را با ساخت و سازهاي گسترده به اشغال درآورده است و تلاش دارد حتي از يك وجب از سرزمين فلسطين بيرون نرود. اين اقدام كه جامعه فلسطيني و مقدسات آنان را تهديد مي كند، فلسطينيان را وا مي دارد تا تصميماتي جدي در اين باره بگيرند و  در خصوص برنامه مقابله با اين رژيم متجاوز، توافق كنند.

وی افزود: در فلسطين دو نگاه وجود دارد؛ يك جريان كه محمود عباس و دولت خودگردان در راس آن قرار دارند؛ معتقد است كه بحران بايد از طريق گفتگو با رژيم صهيونيستي حل گردد. در مقابل جريان ديگري وجود دارد كه بر اين باور است كه 24 سال گفتگوي بي فايده با رژيم صهيونيستي ايجاب مي كند كه همه گروه هاي فلسطيني بر يك "برنامه جامع مقاومتي" توافق بكنند تا بتوانند از حقوق ملت فلسطين در تعيين حق سرنوشت و داشتن يك دولت فلسطيني دفاع بكنند.
برچسب ها

    5.3.12.0
    V5.3.12.0