عنوان گروه خبري / اخبار تحلیل و تفسیر .
نگاهی به تحولات فلسطین در نخستین روزهای سال نو
«گادی ایزنکوت» رئیس ستاد ارتش صهیونیستی در روز اول فروردین اذعان کرد که این رژیم هم در شمال به وسیله حزب الله لبنان و هم در جنوب به وسیله مقاومت فلسطین با چالش های امنیتی بزرگی روبرو است.


نگاهی به تحولات فلسطین در نخستین روزهای سال نو

«گادی ایزنکوت» رئیس ستاد ارتش صهیونیستی در روز اول فروردین اذعان کرد که این رژیم هم در شمال به وسیله حزب الله لبنان و هم در جنوب به وسیله مقاومت فلسطین با چالش های امنیتی بزرگی روبرو است.

در زمانی که بیش از 300 میلیون نفر در جهان، من جمله ایرانیان، به استقبال بهار طبیعت و نوروز رفته بودند؛ حوزه فلسطین تحولات عدیده ای را شاهد بوده است که در ذیل به اختصار به آنها جهت یادآوری اشاره می شود.سال 1395 در حالی به پایان رسید که پهباد های رژیم صهیونیستی در آخرین روز این سال با تجاوز به حریم سوریه یک خودرو را در منطقه قنیطره این کشور هدف قرار داد که شهادت راننده آن را به دنبال داشت.

* اول فرودین
-  روز نخست سال 1396 با خبرهای مختلف درباره فلسطین همراه بود که مخالفت دیوان عالی اردن با تحویل احلام تمیمی به امریکا به اتهام مشارکت وی در عملیات استشهادی در منطقه اشغالی قدس(سال 2001)،یکی از ان خبرها است. امریکا مدعی است که وی در این عملیات که به هلاکت 13 اشغالگر صهیونیست و یک امریکایی منجر شد، نقش داشته است. در همین روز نظامیان رژیم صهیونیستی در کرانه باختری تعدادی از فلسطینیان را بازداشت کردند که اسماعیل طل نماینده پارلمان فلسطین نیز جزئ بازداشت شدگان قرار داشت. دولت سوریه اعلام کرد که یک پهباد رژیم صهیونیستی در بلندی های جولان توسط پدافند هوایی این کشور هدف قرار گرفته است و منابع صهیونیستی نیز آن را تائید کردند. همچنین در این روز مروان برغوثی که از موسسان جنبش تحریم اسرائیل B D S  است را به اتهام فرار مالیاتی در شهر عکا بازداشت کرد. جنبش تحریم هر روز در حال گسترش است و این موضوع به عنوان یک چالش بزرگ برای رژیم صهیونیستی محسوب می شود. ایزنکوت رئیس ستاد ارتش صهیونیستی نیز رسما اعلام کرد که این رژیم هم در شمال به وسیله حزب الله لبنان و هم در جنوب به وسیله مقاومت فلسطین با چالش های امنیتی بزرگی روبرو است. البته در کرانه باختری نیز جوانان فلسطینی با مدیریت عملیات های استشهادی انتفاضه ای را که از اول اکتبر سال 2015 شروع کرده بودند را با انجام عملیات در شهر الخلیل استمرار دادند که با شهادت مراد یوسف ابوغازی همراه بود.

* دوم فروردین
- دوم فروردین ماه در فلسطین با حملات توپخانه ای رژیم صهیونیستی به رفح در جنوب غزه شروع شد که با شهادت یک نوجوان فلسطینی همراه بود. همزمان دانشجویان فلسطینی در دانشگاه ابودیس شهر قدس با نیروهای نظامی صهیونیست ها درگیر شدند.

* سوم فروردین
- سوم فروردین ماه را فلسطینیان با تیراندازی صهیونیست ها به اردوگاه جلبزون در نزدیکی رام الله شروع کردند که یک فلسطین شهید و سه نفر دیگر هم مجروح شدند.

* چهارم فروردین
- دیوید فرید من فرد پیشنهادی دونالد ترامپ، رئیس جمهور امریکا به عنوان سفیر این کشور در فلسطین اشغالی با 52 رای موافق و 46 رای مخالف از سوی مجلس سنا ی امریکا رای اعتماد گرفت. فرید من یک یهودی است و خانه اش هم در شهر بیت المقدس است.

-  گروه های فلسطینی در اردوگاه عین الحلوه لبنان با یکدیگر درگیر شدند که به کشته و زخمی شدن تعدادی از دو طرف منجر شد. متاسفانه پس از شکل گیری پدیده تروریستی تکفیری برخی از این جریان در میان اردوگاه های فلسطینی نفوذ کرده و این امر موجب شده که هراز چند گاهی اخباری از درگیری میان فلسطینیان موافق و مخالف تکفیری ها منتشر شود.

-  شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد چهار قطعنامه علیه رژیم صهیونیستی تصویب کرد که در آنها رژیم صهیونیستی را در ساخت شهرک کرانه باختری و بلندی های جولان، نقض حقوق بشر در کرانه باختری و قدس، ارتکاب جنایت علیه فلسطینیان در غزه و کرانه باختری محکوم و بر حق تعیین سرنوشت فلسطینیان از طریق آرای عمومی (رفراندوم) تاکید کرد.

* پنجم فروردین
- مازن الفقها از فرماندهان مقاومت فلسطینی که در سال 2011 در جریان تبادل اسرا از زندان های رژیم صهیونیستی ازاد شده بود، در جنوب شهر غزه ترور شد. شواهد حاکی از ترور وی به دست تم های ترور رژیم صهیونیست دارد. گروه های مقاومت فلسطینی اعلام کرده اند که مسئولیت این ترور با رژیم صهیونیستی و به زودی پاسخ آن را دریافت خواهد کرد.

-  نیکولای مددینوف فرستاده ویژه سازمان ملل متحد برای نظارت بر اجرای قطعنامه 2334 شورای امنیت طی گزارشی اعلام کرد که صهیونیست ها این قطعنامه را رعایت نکرده اند و همچنان به ساخت شهرک در منطقه اشغالی 1967 ادامه می دهند.

-  کمیته بازرسی اسرائیل در باره جنگ 51 روزه سال 2014 منتشر شد که در آنجا به نوعی نتانیاهو مسئول شناخته شده است. نتانیاهو هم در این روز مجددا به اتهام فساد مالی بازجویی شد. اتهامی که احتمال شکست دولت ائتلافی و برکناری وی از سمت نخست وزیری را به دنبال دارد.

* ششم فروردین
- 61 عضو کنست رژیم صهیونیستی خواستار برکناری نتانیاهو از نخست وزیری به اتهام فساد مالی وی و همسرش و نیز مسئولیت وی در جنگ سال 2014 شدند.

-  دولت ایران اعلام کرد که 15 شرکت امریکایی را که در جنایات رژیم صهیونیستی علیه ملت فلسطین و همکاری با گروه های تروریستی تکفیری مشارکت دارند در فهرست تحریم ایران قرار داده است.

-  همزمان صدها فلسطینی و شخصیت های سیاسی و فرهنگی امریکایی در جلوی کاخ سفید در واشنگتن تظاهرات کرده و خواستار توقف حمایت امریکا از رژیم صهیونیستی شدند.

* هفتم فروردین
- دادگاه رژیم صهیونیستی دوره بازداشت اداری محمد جمال نتشه را به مدت 6 ماه دیگر تمدید کرد. وی نماینده پارلمان فلسطین است و از زمان بازداشت تاکنون به مدت 10 سال را در بازداشت بسر برده است.

-  نشست لابی صهیونیستی موسوم به کمیته امور عمومی اسرائیل و امریکا(آیپک) در امریکا آغاز به کار کرد در این اجلاس که به مدت چند روز ادامه دارد سخنرانان که عمدتا از سناتورها و نمایندگان کنگره امریکا و مسئولین فعلی و سابق دول غربی هستند در باره راهکارهای حمایت از اسرائیل صحبت می کنند. مایک پنس معون رئیس جمهور امریکا در این نشست اعلام کرد که حمایت امریکا از اسرائیل همچنان ادامه خواهد داشت و تاکید کرد که موضوع انتقال سفارت امریکا از تل آویو به بیت المقدس همچنان در دستور کار دولت جدید امریکا قرار دارد.

-  کمیته مالی کنست رژیم صهیونیستی کمک یک ونیم میلیارد دلاری به شهرک نشینان در کرانه باختری را تصویب کرد. این در حالی است که کلیه قطعنامه های سازمان ملل متحد این منطقه را اشغالی دانسته و خواستار توقف شهرک سازی در این منطقه است.

* هشتم فروردین
- بنیامین نتانیاهو نخست وزیر رژیم صهیونیستی مجوز ورود وزرای کابینه و نمایندگان کنست به مسجد الاقصی صادر کرد و همزمان با آن جمعی از شهرک نشینان به مسجد الاقصی تعرض کردند. چند ماه قبل به دلیل تشدید اعتراضات و ترس از گسترش و بین المللی شدن آن، ازسوی نتایاهو ورود وزرای کابینه و اعضائ کنست به مسجد الاقصی ممنوع شده بود.

* نهم فروردین
- رادیو رژیم صهیونیستی اعلام کرد که 200 یهودی مهاجراز اکراین به فلسطین اشغالی وارد شدند.جذب یهودیان از اقصی نقاط دنیا به فلسطین از مهمترین پایه های تاسیسی و استمرار حیات رژیم صهیونیستی به شمار می رود. سیاستی که در سال های اخیر به دلیل ناتوانی رژیم صهیونیستی در تامین امنیت شهروندان صهیونیست چندان از سوی جوامع یهودی با اقبال روبرو نبوده است.

*دهم فروردین
_ زیپی حوتوبیلی معاون وزیر خارجه رژیم صهیونیستی با اعلام اینکه این رژیم هرگز به مرزهای سال 1967 باز نخواهد گشت عملا طرح دولتی غرب و قطعنامه های سازمان ملل متحد را رد کرد.

-  محمود عباس برای شرکت در بیست و هشتمین اجلاس سران اتحادیه عرب وارد اردن شد. اجلاسی که با انتقاد های بسیاری در جهان عرب روبرو شد و اختلافات عمیق دولت های عربی را نیز در موضوعاتی مانند سوریه، اخوان المسلمین و... اشکار ساخت.

-   یک زن فلسطینی هم در قدس هدف تیراندازی نظامیان صهیونیست قرار گرفت و با ممانعت از امدادرسانی به وی به شهادت رسید و پلیس صهیونیست نیز دختر وی را بازداشت کرد.
-  نیروهای نظامی در این روز با یورش به شهرهای مختلف کرانه باختری خصوصا دئر نابلس، الخلیل و جنین تعداد زیادی از فلسطینیان را بازداشت کردند.
 
* یازدهم فروردین
- استقبال پرشور مردمی از مراسم روز زمین و نمایشگاه الی بیت المقدس: مراسم روز زمین با همت مرکز فرهنگی وارثین و مساعدت معاونت فرهنگی و اجتماعی سپاه محمد رسول الله (ص) و جمعیت دفاع از مردم فلسطین همزمان با سراسر جهان در خرمشهر برگزار گردید. در این مراسم که در محل برگزاری نمایشگاه الی بیت المقدس، در مقابل مسجد جامع خرمشهر برگزار گردید اقشار مختلف مردم، مسافران نوروزی و کاروان راهیان نور حضور داشتند. نمایشگاه الی بیت المقدس نیز در مقابل مسجد جامع خرمشهر و به مدت پانزده روز با استقبال پرشور مردم مواجه بود. در این نمایشگاه تاریخ و جنایات آمریکا و رژیم صهیونیستی به معرض دید بازدیدکنندگان قرار گرفته بود. همچنین در کنار مراسم روز زمین، برنامه نمادین همبستگی و همدردی با کودکان فلسطین و جبهه مقاومت اسلامی بویژه در سوریه، یمن و عراق برگزار شد. در طی این برنامه ویژه که با نمایش تاتر خیابانی، نوشتن نامه برای کودکان جبهه مقاومت و شعر خوانی همراه بود، همزمان با به اهتزاز درآمدن پرچم فلسطین و جمهوری اسلامی، پرچم رژیم صهیونیستی به آتش کشیده شد.

- جامعه فلسطینی چهل و یکمین سال روز زمین را گرامی داشتند. اما انتشار خبر مذاکرات محرمانه خودگردانی با رژیم صهیونیستی در لندن نگرانی ها را در خیانت جدید محمود عباس و خودگردانی به ملت فلسطین را افزایش داد. در این روز طرفداران تیم بسکتبال بارسلونا با پرچ فلسطین در بازی این تیم با تیم مکابی رژیم صهیونیستی حضور یافتند که این امر نشان از گسترش حمایت از فلسطین در افکار عمومی غرب بر خلاف دولت های غربی دارد.

-  عملیات استشهادی در بخش قدیمی قدس با سلاح سرد که 3 اشغالگر صهیونیست زخمی شدند و جوان فلسطینی هم به شهادت رسید.

-  اسحاق هرتزوگ رهبر مخالفین نتانیاهو اعلام کرد که کابینه نتانیاهو در استانه انحلال قرار گرفته است.

* دوازدهم فروردین
- تظاهرات ضد اسرائیل در پاریس که به مناسبت روز زمین از سوی جنبش بین المللی تحریم برگزار شد با استقبال زیادی روبرو شد.

-  همزمان 80 صهیونیست در حالی به مسجد الاقصی ورودی تجاوزگرانه داشتند که ارتش و نیروهای پلیس رژیم صهیونیستی مانع از حضور فلسطینیان در این مسجد شدند. تشدید تعرض به مسجد در یک سال اخیر با هدف تقسیم مکانی یا زمانی این مکان مقدس به عنوان مقدمه ای برای اشغال و تخریب آن از سوی رژیم صهیونیستی دنبال می شود و این یک هشدار جدی است که صهیونیست ها در صدد آن هستند از شرایط خاص منطقه که ناشی از پدیده تروریستی تکفیری است، نهایت بهره را برده و سیاست های خود را در یهودی سازی قدس و اشغال و تخریب حرم شریف قدس، نهایی سازند. در این روز مردم تونس نیز تظاهرات باشکوهی را در گرامی داشت روز زمین برگزار کردند.

* سیزدهم فروردین

-خبر تغییر در سیاست های مقاومتی جنبش اسلامی فلسطین حماس، مهمترین خبر این روز در حوزه فلسطین بود که از سوی احمد یوسف از رهبران حماس مطرح شد.  که در آن از موافقت حماس با تاسیس دولت فلسطین در مرزهای 1967 و حمایت از طرح مقاومت ملی خودگردانی فلسطین خبر داده شده است.

برچسب ها

    5.3.12.0
    V5.3.12.0