عنوان گروه خبري / اخبار تحلیل و تفسیر .
دولت تركیه و صداقت گم شده اش در باره فلسطین /تاملی بر اجلاس فلسطین استانبول
دولت تركيه در تاريخ 25 و 26 فوريه 2017 اقدام به برگزاري اجلاسي در حمايت از فلسطين در شهر استانبول كرد. برگزاري اين اجلاس چهار روز پس از اجلاس بين المللي حمايت از انتفاضه فلسطين در تهران، پرسش هاي متعددي را در باره اهداف تركيه از اين اجلاس مطرح مي كند.


دولت تركيه و صداقت گم شده اش در باره فلسطين /تاملي بر اجلاس فلسطين استانبول

دولت تركيه در تاريخ 25 و 26 فوريه 2017 اقدام به برگزاري اجلاسي در حمايت از فلسطين در شهر استانبول كرد. برگزاري اين اجلاس چهار روز پس از اجلاس بين المللي حمايت از انتفاضه فلسطين در تهران، پرسش هاي متعددي را در باره اهداف تركيه از اين اجلاس مطرح مي كند.
- گزارش ها حاكي از آن است در اين اجلاس حدود 5000 نفر شركت داشتند ولي برخلاف اجلاس تهران كه تمام مباحث در تائيد مقاومت ضد اشغالگري بود، اجلاس استانبول، با تائيد و اعتراض شركت كنندگان همراه بود.
- اظهارنظر برخي مسئولين تركيه در اين اجلاس كه فلسطين از نهر تا بحر بايد آزاد گردد؛ پرسش هايي را درباره سياست هاي واقعي و نيات تركيه مطرح ساخته است. اگر دولت تركيه از نهر تا بحر را سرزمين اشغالي مي داند، پس برقراري روابط استراتژيك با رژيم اشغالگر صهيونيستي بر چه پايه اي تعريف شده است؟
- البته برگزاري اجلاس در حمايت از فلسطين در هركشوري مورد تائيد جمهوري اسلامي ايران است. زيرا اساسا ايران به دنبال اجماع سازي در موضوع حمايت از موضوع فلسطين است اما رفتارهاي دو پهلو نه تنها مشكلي را از ملت فلسطين حل نمي كند بلكه موجد شبهه نيز مي شود. به همين دليل در كنفرانس استانبول برخي از شركت كنندگان نسبت به آن شبهاتي را مطرح ساختند.
- بيانيه پاياني كنفرانس استانبول نيز با واكنش سلطه فلسطين به رهبري محمود عباس روبرو شد. خودگرداني فلسطين دولت تركيه را به ايجاد يك سازمان در موازات سازمان آازادي بخش فلسطين (ساف) متهم ساخت. البته از سال 2005 و بر اساس توافق قاهره قرار بود كه ساختار سازمان آزادي بخش فلسطين اصلاح شود و سازمان هاي موثر فلسطيني مانند حماس و جهاد به آن اضافه شوند تا اين سازمان همچنان مشروعيت خود را حفظ كند اما تركيه بر اساس مشروعيت، اين پيشنهاد را مطرح نكرد بلكه تلاش داشت از مواضع جنبش حماس كه مورد حمايت تركيه است، هواداري كند.
- تاكيد بيانيه پاياني بر حق ملت فلسطين در برپايي دولت ملي خود در سرزمين فلسطين، از نهر تا بحر با پايتختي قدس با موضع تركيه و برخي از گروه هاي فلسطيني كه با رژيم صهيونيستي سازش كرده اند، ناهمگون است. نكته قابل توجه اينكه از يك طرف،  تركيه عملا اسرائيل را به رسميت شناخته است – دست كم در بخشي از سرزمين فلسطين – و از حق فلسطينيان در برپايي دولت خود در كرانه باختري و نوار غزه حمايت مي كند و از طرف ديگر با كساني كه اين خط فكري را دنبال مي كنند( دولت محمود عباس) به دليل همبستگي با حماس تعارض دارد.به طور كلي در اين اجلاس چارچوبي روشن ديده نمي شود، در حالي كه در اجلاس تهران شفافيت در بعد سياسي كاملا آشكار بود.
- از چند دهه پيش گروه هاي مبارز فلسطيني با مطرح كردن صلح طلبي جامعه فلسطيني، خواهان ايجاد يك دولت در بخشي از فلسطين شدند و بر اين پايه، قرارداد اسلو را امضاء كردند. در اين فرايند كه قرار بود به ايجاد دولت مستقل فلسطيني منجر شود اما الان شرايط خودگرداني فلسطين، به جايي رسيده است كه براي استمرار حيات خود مجبور است اسرائيل را به عنوان يك "دولت يهودي" به رسميت بشناسد!
- در اين اجلاس برخي گروه هاي فلسطيني خواهان آن شدند كه  دبيرخانه دائمي اجلاس در بيروت و نه در تركيه! مستقر شود. اين پيشنهاد نشان مي دهد كه بسياري از گروه هاي فلسطيني همچنان به دولت تركيه به عنوان عضو ناتو كه رابطه مستحكمي با رژيم صهيونيستي دارد، اعتماد ندارند.
- تائيد راهكار مقاومت در بيانيه پاياني و محكوم كردن فرايند بي نتيجه گفتگوهاي سياسي بر پايه توافق اسلو و در خواست رها سازي اين راهكار نيز چالش بر انگيز است. زيرا اين بحث تغيير وضع موجود در فلسطين را مطرح مي كند در حالي كه سياست دولت تركيه حفظ وضع موجود و برقراري رابطه با اسرائيل است. بر اين اساس بسياري اين اجلاس را تشريفاتي و با هدف هواداري از يك جريان خاص قلمداد كرده اند تا يك اجلاس جدي براي يافتن راه حل براي اين بحران دير پا.
- برخي از گروه هاي خارجي كه در اجلاس بين المللي حمايت از انتفاضه فلسطين در تهران شركت داشتند و مستقيما از تهران به تركيه جهت شركت در اجلاس استانبول رفته بودند جمعبندي خود را از دو اجلاس تهران و استانبول بدين گونه توصيف كرده اند كه اجلاس ايران از لحاظ فكري ، سياسي و صداقت، كاملا شفاف و راهگشا بود هرچند ، تشريفات در آن ضعيف بود اما در اجلاس استانبول اهداف و سياست ها كاملا متناقض بوده ولي تشريفات در حد اعلاي خودش برقرار گرديد. همچنين سطح شركت كنندگان دو اجلاس نيز بسيار متفاوت بود. در اجلاس تهران رهبران گروه هاي مقاومت حضور داشتند اما در اجلاس استانبول از اين رهبران خبري نبود. اين خود نشان مي دهد گروه هاي مقاوم فلسطين چندان اهميتي براي اجلاس تركيه قايل نبوده و نيستند كه اين امر رفتار به دوپهلوي دولت تركيه و گم شدن صداقت در نزد مسئولين ترك بر مي گردد. 

 

برچسب ها

    5.3.12.0
    V5.3.12.0