خروج نظامیان امریکا
شكست راهبرد غرب و پیروزی راهبرد مقاومت
به قلم احمد رضا روح الله زاد دبیر کمیسیون سیاسی و امور بین الملل جمعیت دفاع از ملت فلسطین

ترامپ رئیس جمهور امریکا تصمیم به خروج نیروهای نظامی این کشور از سوریه گرفت و از شب جمعه بخشی از نظامیان امریکا در چارچوب این تصمیم  از طریق مرز با عراق وارد منطقه اقلیم کردستان شدند. بر اساس این تصمیم قرار است همه 2000 نظامی امریکا در منطقه شرق فرات سوریه به اربیل عراق منتقل شوند. این تصمیم ترامپ بی تردید در شرایط درگیری در منطقه تاثیر خواهد گذاشت اما هنوز دولت امریکا در مورد برچیدن پایگاه نظامی خود در منطقه مرزی التنف چیزی نگفته است و مشخص نیست که این تصمیم شامل التنف هم می شود یا نه؟

-         تصمیم امریکا برای خروج از سوریه بی تردید قبول شکست راهبرد امریکا در جنگ با تروریسم در سوریه و عراق است. از سوی دیگر این اقدام به معنی پذیرش موفقیت محور مقاومت در مدیریت تحولات منطقه و جنگ با تروریسم محسوب می شود.

-         دولت امریکا ضمن اینکه خود با همکاری برخی کشورهای اروپایی و منطقه ای گروه های تروریستی تکفیری مانند داعش را در منطقه ایجاد کرده بودند، با اعلام تشکیل ائتلاف ضد تروریستی به رهبری امریکا در واقع بیش از آنکه موجب تضعیف و نابودی این گروه ها شوند، تلاش کرد با مدیریت درگیری موفقیت محور مقاومت در شکست تروریست ها را با تاخیر اندازد.

-         با توجه به اینکه روند تحولات نشان می داد که ادامه حیات داعش دیگر ممکن نیست و جریان های تکفیری در سوریه به شکست نهایی نزدیک شده اند و اراده محور مقاومت به رهبری ایران و مشارکت سوریه بر آن است که به هر ترتیب که شده بحران سوریه را سریعتر به پایان برساند، حضور امریکا در سوریه می توانست هزینه های زیادی را به پرستیژ بین المللی امریکا وارد سازد. خصوصا که با ارتقاء ساختار دفاع هوایی سوریه و استقرار سامانه پیشرفته اس 300 روسی در این کشور امکان افزایش هزینه های امریکا در صورت ادامه حضور غیر قانونی در سوریه بیشتر محتمل است خصوصا که توان دفاعی سوریه در حملات موشکی اخیر اسرائیل موفقیت 100 درصدی خود را به نمایش گذاشت.

-         ترامپ ضمن اعلام اینکه این تصمیم در راستای شعارهای انتخاباتی وی مبنی بر خارج کردن نظامیان امریکا از منطقه خاورمیانه است با تاکید بر این نکته که داعش شکست خورده است و وظیفه امریکا به پایان رسیده است، تلاش کرد سرپوشی بر شکست راهبرد امریکا در منطقه بگذارد اما تاکید بر اینکه ابعاد جدیدی از نظامی گری در منطقه دنبال می شود نگرانی هایی را ایجاد کرده است. تحلیلگران معتقدند امریکا در نظر دارد تمرکز خود را بر یمن بگذارد و ناتوانی عربستان را در این حوزه به نوعی جبران کرده و اجازه ندهد به زعم خودشان انقلابیون یمن به یک حزب الله دیگر تبدیل شوند. خصوصا که عربستان به دلیل فشار افکار عمومی جهان و مشکلات قتل خاشقچی و مشکلات داخلی باید به سمت پایان دادن به جنگ با یمن حرکت کند و این به معنی تثبیت  انصارلله یمن به عنوان یک بازیگر مهم و قدرتمند محور ضد اسرائیلی امریکایی محسوب می شود.

-         تصمیم ترامپ مبنی بر خروج از سوریه می تواند در سطح داخلی مشکلاتی را برای دولت وی به دنبال داشته باشد. مخالفت برخی از سناتور ها و نمایندگان کنگره امریکا نسبت به این تصمیم ترامپ نشان  می دهد که ساختار سیاسی امریکا آینده پر تلاطمی در پیش دارد. هر چند به نظر می رسد ترامپ توانایی آن را دارد که این موضوع را به فرصتی جهت تقویت دولت آمریکا در چالش های داخلی تبدیل کند. استعفای اجباری متیس وزیر دفاع در همین چارچوب ارزیابی می شود. ترامپ به دلیل حمایت از عربستان از سوی سنا و کنگره تحت فشار است. ترامپ نمی خواهد از منافع این گاو شیرده چشم پوشی کند لذا با خارج کردن نیروهای نظامی امریکا از سوریه تلاش دارد خود را به عنوان شخصی نشان دهد که تصمیماتش در راستای منافع مردم امریکا است و همانطور که قول داده بود از سوریه خارج شده است و اگر بنا دارد از عربستان حمایت کند، این تصمیم وی هم  تصمیم درستی است و این تلقی در افکار عمومی ایجاد شود که وی در زمان مناسب در باره عربستان هم تصمیم گیری خواهد کرد.

-         با خروج نظامیان امریکا نیروهای دموکراتیک سوریه که به پشتوانه امریکا بخش وسیعی از شرق فرات را اشغال کرده بودند، اکنون در مقابل سه نیرو ترکیه، تروریست ها و ارتش سوریه تنها مانده اند. ترکیه رسما اعلام کرده است که در نظر دارد ظرفیت های نظامی و سیاسی کردها را در این منطقه نابود کند و تحرکات نظامی ترکیه در روزهای اخیر نشان از اراده ترکیه در انجام آن است. به نظر می رسد نیروهای دموکراتیک سوریه(قسط) چاره ای ندارند که با دولت مرکزی سوریه به توافق برسند و مناطق اشغالی را در کنترل ارتش سوریه قرار داده و تمام توان خود را برای پایان دادن به بحران تروریست در سوریه در کنار ارتش سوریه و بدون اتکا به قدرت خارجی معطوف سازند.

-         بر این اساس به نظر می رسد  روزهای آینده سوریه آبستن تحولات زیادی باشد و این تحولات بی تردید در یکسره کردن جریان تروریستی در مناطق مختلف سوریه خصوصا ادلب و شمال حماه خود را نشان خواهد داد.

احمدرضا روح الله زاد دبیرکمیسیون سیاسی و امور بین الملل جمعیت دفاع از ملت فلسطین 
برچسب ها

    5.3.4.0
    V5.3.4.0