احمدرضا روح الله ز اد
شاخصه های مهندسی انتخابات اسرائیل برای استمرار نخست وزیری

انتخابات پارلمانی رژیم صهیونیستی فردا سه شنبه (9 آوریل 2019) برگزار خواهد شد. همانطور که پیش بینی می شد دولت فعلی اسرائیل که یک دولت ائتلافی بود، ناکام در رسیدن به پایان راه شد و ائتلاف دولت به دلیل اختلاف میان احزاب که از رفتار تمامت خواهانه و دیکتاتور مآبانه بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر ناراحت بودند، فرو پاشید و کنست اسرائیل رای به برگزاری انتخابات زود هنگام داد و نهایتا نهم آوریل برای برگزاری انتخابات مشخص شد.

نظر سنجی ها بیانگر آن است که حزب لیکود به رهبری نتانیاهو همچنان از شانس بالایی برای پیروزی در انتخابات برخوردار است. هر چند هیچ حزبی نمی تواند به تنهایی کابینه را تشکیل دهد و ناگزیر از ائتلاف با احزاب دیگر است. ائتلاف در واقع به معنی تعیین سهم هر حزب در دولت آینده است. به همین دلیل برخی پیش بینی ها حاکی از آن است کسانی که مامور تشکیل کابینه می شوند، راه سختی پیش رو داشته باشند.

بر اساس آخرین نظر سنجی دو جریان راست که در راس آن حزب لیکود قرار دارد و جریان چپ که در راس آن ائتلاف آبی سفید ها قرار دارد، بسیار نزدیک به هم قرار دارند و این موضوع می تواند در تشکیل کابینه آینده مشکلاتی را ایجاد کرده و آن را با تاخیر مواجه سازد. در جدول زیر نتایج آخرین نظر سنجی ملاحظه می شود:

فهرست انتخاباتی

تعداد کرسی

لیکود

28

آبی- سفید

28

کار

10

اتحاد راستگرا

7

جبهه تغییر عربی

6

زیهوت

6

راستگرای نوین

6

یهدوت هتوراه

6

شاس

5

میرتس

5

کولانو

4

اسرائیل بیتنا

4

ائتلاف یکپارچه

4

تجمع

4

 

بر این اساس دو فهرست لیکود به رهبری نتانیاهو و آبی سفید ( کاحول- لیفان) به رهبری بنی گانتس از امکان بیشتری برای تشکیل کابینه برخوردار هستند. همانطور که گفته شد تشکیل کابینه موکول به جذب احزاب دیگر و تشکیل یک ائتلاف است که باید بتواند 66 کرسی پارلمان را در اختیار داشته باشد. با توجه به گرایش های احزاب پیش بینی می شود شکل گیری ائتلاف پروسه کوتاهی نباشد.

نتانیاهو اقدامات زیادی را در حوزه داخلی، منطقه ای و بین المللی برای موفقیت در این انتخابات از مدت ها پیش انجام داده است. به همین دلیل بر امکان موفقیت وی در این انتخابات افزوده شده است. آخرین نظر سنجی ها حکایت از آن دارد که 46% جامعه صهیونیستی تمایل دارند نتانیاهو همچنان نخست وزیر باشد. این در حالی است که رقیب وی یعنی ژنرال بنی گانتس که در سابقه خود ریاست ستاد ارتش صهیونیستی را نیز دارد، از 36% اقبال جامعه صهیونیستی برخوردار است.

-         نتانیاهو در سطح داخلی تلاش کرده با جذب کمک های غربی سطح رفاه را تا حدی افزایش دهد. مهمترین این کمک ها تصویب کمک های سالانه امریکا از 6/3 میلیارد دلار به 4 میلیارد دلار در یک پروسه 10 ساله در کنگره این کشور است.

-         مدیریت حوزه درگیری غزه به گونه ای که منجر به استعفا لیبرمن وزیر جنگ شد و نتانیاهو پس از آن صحنه درگیری را به گونه ای طراحی و مدیریت کرد تا جامعه صهیونیستی که امنیت دغدغه همیشگی آن است، احساس کند که نتانیاهو در تامین امنیت آنها فرد توانمندی است.

-         توافق اخیر با غزه که با میانجی گری مصر رخ داد آن هم پس از کش و قوس های مختلف دو ماهه اخیر از سوی نتانیاهو به عنوان یک دستآورد مهم در حوزه تامین امنیت رژیم صهیونیستی مطرح می شود.

-         توان روز افزون حزب الله لبنان نیز یکی از دغدغه های مهم امنیتی جامعه صهیونیستی در چند دهه اخیر بوده است. موضوع جنگ در منطقه الجلیل یعنی ورود رزمندگان حزب الله در عمق فلسطین اشغالی در سال های اخیر به عنوان یک نگرانی مهم مطرح بوده است. نتانیاهو با انجام عملیات موسوم به سپر شمال (یک نمایشنامه شناسایی و تخریب تونل های ادعایی که حزب الله از آن طریق می توانست به فلسطین اشغالی نفوذ کند)، به نوعی تلاش کرد خود را به عنوان قهرمان رفع این نگرانی مطرح سازد.

-         نتانیاهو در میان مذهبیون صهیونیست نیز مورد استقبال قرار دارد. وی تلاش دارد با تبلیغات در جامعه حریدی از این موضوع برای پیروزی در انتخابات اخیر به نفع حزب لیکود بهره ببرد که البته به شدت مورد اعتراض رهبران احزاب حریدی قرار گرفته است.

-         در سطح منطقه هم نتانیاهو با کمک امریکا چندین اقدام را در دستور کار خود قرار داده و از آنها در جهت پیروزی در انتخابات بهره نیز می برد.  تقویت روابط با رژیم های عربی و تغییر ماهیت نگاه آنها به قضیه فلسطین و اسرائیل. تا جائیکه رژیم های عربی مدعی حمایت از آرمان فلسطین، این آرمان را رها کرده و به سمت آشکار سازی و تقویت روابط با اسرائیل حرکت کرده اند. کشورهای عربستان، امارات، بحرین و عمان در این حوزه پیشتاز شده اند. سفر ورزشکاران اسرائیلی به بحرین و امارات و سفر نتانیاهو به عمان در همین چارچوب تعریف می شود. نتانیاهو رسما آن را به عنوان دستآورد خود معرفی کرده است که در طول تاریخ 70 ساله این رژیم بی سابقه بوده است. در عرصه سوریه با تبلیغات وسیع تلاش کرده تا حملات نمایش به مواضع غیر استراتژیک سوریه را حمله به مواضع استقرار ایرانی ها نشان دهد و از این جهت خود را یک نخست وزیر موفق نشان دهد که مهترین دشمن اسرائیل را مورد حمله قرار می دهد بدون اینکه با واکنشی از سوی آن روبرو شود. البته پس واکنش سنگین موشکی ایران نسبت به شهادت تعدادی از نیروهای ایرانی در پایگاهT4  هرگز هیچ موضعی را که احتمال داده می شد حتی  یک ایرانی در آن حضور داشته باشد، مورد حمله قرار نگرفته است.  

-         با روی کار آمدن دونالد ترامپ در امریکا نتانیاهو از ظرفیت وی برای تقویت جایگاه منطقه ای اسرائیل و البته خودش بیشترین بهره را برده است.

 1- خروج امریکا از توافق هسته ای با ایران که مطالبه جدی اسرائیل و نتانیاهو بوده است با لابی های فشرده وی و لابی های صهیونیستی با مراکز تصمیم ساز و تصمیم گیر امریکا رخ داده است و وی آن را یکی از مهمترین دستآورد دوران نخست وزیری اش می داند.

 2- شناسایی بیت المقدس به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی

 3- انتقال سفارت امریکا از تل آویو به بیت المقدس

 4- قرار دادن حزب الله لبنان و گروه های مقاومت فلسطین در فهرست تروریسم امریکا و اعمال رژیم تحریمی علیه آنها

 5- بازگرداندن چرخه تحریم ها علیه جمهوری اسلامی

 6- تشکیل کار گروه اقدام علیه ایران در امریکا

 7- خبر بازررسی کارشناسان آژانس بین المللی انرژی اتمی از تورقوزآباد که نتانیاهو آن را یک انبار اتمی ایران معرفی کرده بود

 8- حضور ترامپ درمحافل یهودی امریکا و اعلام مواضع تند علیه ایران

 9- قرار دادن اسم سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران در فهرست تروریسم

 10- تائید ضمیمه سازی بلندی های تحت اشغال جولان سوریه به اسرائیل

 11- تصویب قوانین سختگیرانه در برخی ایالت های امریکا علیه مخالفین اسرائیل خصوصا در حوزه تحریم این رژیم

   از جمله اقداماتی بوده است که دولت کنونی امریکا به عنوان برگه های مهم برای پیروزی نتانیاهو در انتخابات نهم آوریل به وی اعطا کرده است.

با توجه به موارد ذکر شده بسیاری از کارشناسان معتقدند شانس پیروزی نتانیاهو در انتخابات بسیار زیاد است و استقبال 46% جامعه صهیونیستی از نتانیاهو به عنوان نخست وزیر در دولت آتی را یک شاخصه مهم در این ارتباط ارزیابی می کنند. به نظر می رسد نتانیاهو و دولت امریکا از زمان روی کار آمدن ترامپ انتخابات اسرائیل را مهندسی کرده تا وی همچنان به عنوان نخست وزیر در مسند قدرت باقی بماند. هر چند نزدیکی آراء جریان های راست و چپ بیانگر یک واقعیت تاریخی است و آن اینکه دولت ائتلافی آینده اسرائیل نیز ائتلافی شکننده بوده و ظرفیت لازم برای به پایان رسانی دوره خود را ندارد.

 

 احمدرضا روح الله زاد دبیر کمیسیون سیاسی و امور بین الملل

 

برچسب ها

    5.3.12.0
    V5.3.12.0