احمدرضا روح الله زاد:
نگاهی به جنگ سال 2014 و سومین شكست نظامی اسرائیل از مقاومت فلسطین
امروز شانزدهم تیر ماه برابر با هفتم جولای، سالروز شروع جنگی میان فلسطینیان و رژیم صهیونیستی است که به جنگ 51 روزه مشهور شده است. پنج سال پیش(2014 میلادی) در چنین روزی جنگنده های رژیم صهیونیستی مناطقی را در باریکه غزه بمباران کردند. گروه های مقاومت فلسطینی نیز با پرتاب 100 موشک به مواضعی در عمق مواضع صهیونیستی به پاسخ برخاستند و به این ترتیب کلید یک جنگ همه جانبه میان غزه و صهیونیست ها زده شد. جنگی که تا چهارم شهریور( 26 جولای) به مدت 51 روز، ادامه یافت و به طولانی ترین جنگ میان فلسطین و اسرائیل مشهور شده است.

امروز شانزدهم تیر ماه برابر با هفتم جولای، سالروز شروع جنگی میان فلسطینیان و رژیم صهیونیستی است که به جنگ 51 روزه مشهور شده است. پنج سال پیش(2014 میلادی)  در چنین روزی جنگنده های رژیم صهیونیستی مناطقی را در باریکه غزه بمباران کردند. گروه های مقاومت فلسطینی نیز با پرتاب 100 موشک به مواضعی در عمق مواضع صهیونیستی به پاسخ برخاستند و به این ترتیب کلید یک جنگ همه جانبه میان غزه و صهیونیست ها زده شد. جنگی که تا چهارم شهریور( 26 جولای) به مدت 51 روز، ادامه یافت و به طولانی ترین جنگ میان فلسطین و اسرائیل مشهور شده است.

اسرائیل که دربعد داخلی با بن بست های متعددی روبرو بود به دنبال بهانه ای بود تا با امنیتی کردن جامعه خود را از بن بست بغرنج سیاسی خارج سازد. مفقود شدن 3 نظامی جوان اسرائیل و پیدا شدن جسد آنها در یک منطقه متروک در کرانه باختری، بهانه لازم را مهیا کرد. بنیامین نتانیاهو نخست وزیر وقت، پس از اعلام مفقودی این سه افسر اسرائیلی، بلافاصله جنبش حماس را متهم به ربایش آنها کرد بدون اینکه سندی  و یا مدرکی در این ارتباط ارائه کند و پس از کشف اجساد این نظامیان که- تعمدا برای تحریک احساسات آنها نوجوان معرفی می کردند- به یک سری اقدامات جنایتکارانه علیه فلسطینیان در کرانه باختری دست زد. تا پیش از اقدام نظامی علیه غزه، نیروهای امنیتی و ارتش اسرائیل بیش از 10 نوجوان فلسطینی را کرانه باختری شهید کردند. یکی از مشهور ترین این شهدای خردسال شهید محمد ابو خضیر است که به هنگام رفتن برای اقامه نماز صبح به مسجد الاقصی توسط صهیونیست ها ربوده شده و پس از مجروح کردن، با ریختن بنزین در دهان، وی را آتش زده و به شهادت می رسانند. همچنین صهیونیست ها دست به بازداشت های گسترده ای زدند و تقریبا همه اعضاء حماس را در کرانه باختری بازداشت کردند و نهایتا با حمله جنگنده های اسرائیلی به غزه سومین جنگ تمام عیار را بر این باریکه تحت محاصره آغاز کردند.

مرکز بهداشت غزه اعلام کرد؛ در این جنگ حدود 2040 فلسطینی شهید شدند و 10196 نفر نیز مجروح شدند که فقط %20 آنها نظامی بودند و 80% شهدا و مجروحین را غیرنظامیان تشکیل می دادند که البته سهم زنان و کودکان در این میان بسیار بالا بود.

رژیم صهیونیستی نیز اعلام کرد تلفاتش در این جنگ 68 کشته و 530 مجروح بوده است. البته با توجه به سانسور شدید وقایع جنگ، کارشناسان معتقدند آمار کشته ها و مجروحین اسرائیلی بسیار بیشتر بوده است و رهبران اسرائیل با هدف حفظ آرامش جامعه صهیونیستی از ارائه آمار واقعی تلفات خود در این جنگ خودداری می کنند.

کارشناسان معتقدند در جنگ سال 2014 شکستی دیگردر کارنامه اسرائیل وارد شد. کارشناسان نظامی اسرائیل معتقدند ارتش صهیونیستی در این جنگ فاقد هرگونه خلاقیت و ابتکار و نوع آوری بود و تنها مانند گذشته به آتشباری کور علیه اهدافی مانند پل ها و بیمارستان ها و مدارس و دانشگاه ها و مساجد و منازل فلسطین پرداخت و تنها تفاوت آن با جنگ های پیشین، افزایش حجم آتشباری بوده است. علت آن را باید در عدم آمادگی ارتش صهیونیستی و نبود برنامه برای ورود به این جنگ خصوصا در ابعاد اطلاعاتی دانست.

در سوی دیگر اما مقاومت فلسطینی در کمال آمادگی قرار داشت و با تکامل بخشی به الگوی جنگ نامتقارن توانست توان بازدارندگی و چهره تازه ای را از خود جلوه دهد؛

مقاومت فلسطینی در این جنگ از حوزه دفاع صرف به دفاع و تهاجم منتقل شد. مقاومت با ایجاد تونل های متعدد خود را برای این جنگ آماده کرده بود و از طریق این تونل ها بارها توانست به عمق جبهه دشمن نفوذ کرده عملیات انجام دهد. عملیات علیه مقر فرماندهی تیپ ویژه گولانی از طریق تونل و قتل ژنرال غسان فرمانده این تیپ و کشته شدن 15 نظامی ارشد صهیونیستی موجب شد تا این تیپ از منطقه درگیری عقب نشینی کند و تیپ ایگوز جایگزین شود اما فرمانده این تیپ نیز در عملیات مشابهی مجروح شد و ارتش اسرائیل زمین گیر شد.

مقاومت فلسطین در این جنگ از طریق دریا نیز به پشت جبهه دشمن نفوذ کرده و عملیات هایی را انجام داد. در کنار این نوع آوری های جنگی، فلسطینیان با به کارگیری متنوع موشک ها نشان دادند هم در ابعاد کمی و هم در ابعاد کیفی در این حوزه رشد چشمگیری داشته اند. حجم موشک باران مقاومت به حدی بود که برای نخستین بار دولت صهیونیستی ناگزیر از جابجایی جمعیت از اطراف غزه شد و بیش از 300 هزار نفر را از اطراف غزه دور کرد.

هر چند کارشناسان کودتای السیسی در مصر و تلاش های رژیم های عربی مانند مصر و امارات علیه بیداری را یک فرصت طلایی اسرائیل برای حمله به غزه با هدف یکسره سازی مقاومت در آن می دانند که این موضوع را می توان در سخن نتانیاهو در ارتباط با روابط پنهان اسرائیل با این رژیم ها آشکارا مشاهده کرد که از این روابط به عنوان گنج پنهان استراتژیک یاد می کند. اما اسرائیل هم در بعد نظامی متحمل سومین شکست خود در غره ظرف 6 سال شد و هم اینکه در عرصه افکار عمومی با گسترش مخالفت ها در سطح بین المللی روبرو شد. در بعد اقتصادی هم اسرائیل متحمل حسارات سنگینی شد و با کسری بودجه هنگفتی روبرو شد که برای جبران این خسارات ناگزیر از کم کردن بودجه وزارتخانه ها خصوصا در ابعاد رفاه عمومی شد که تبعات آن تا هنوز رهبران سیاسی این رژیم را گرفتار ساخته است. یکی از دلایل اعتراضات جلیقه زردها در شهرهای صهیونیستی و نیز اعتراضات اخیر یهودیان سیاه پوست از تبعات آن شمرده می شود. خصوصا که رهبران این رژیم مذاکراتی را با دولت های سوئد و نروژ برای انتقال مهاجران سیاه پوست به آن کشورها داشته اند.

برچسب ها

    5.3.12.0
    V5.3.12.0