احمدرضا روح الله زاد:
جنبش جهانی تحریم، یك تهدید راهبردی علیه اسرائیل
نوزدهمین نشست هرتزلیا که اخیرا در فلسطین اشغالی برگزار شد؛ موضوعات متنوعی را در دستور کار داشت. موضوعاتی که همه یک وجه مشترک داشتند، همه به نوعی«تهدید علیه اسرائیل» محسوب می شدند.

 نوزدهمین نشست هرتزلیا  که اخیرا در فلسطین اشغالی برگزار شد؛ موضوعات متنوعی را در دستور کار داشت. موضوعاتی که همه یک وجه مشترک داشتند، همه به نوعی«تهدید علیه اسرائیل» محسوب می شدند. آن هم نه یک تهدید ساده، بلکه یک «تهدید راهبردی» به شمار می آیند. ایران، حزب الله، انتخاب روسیه در ارتباط با ایران، فقدان هویت ملی و ناهمگون بودن جمعیتی، همه در ابعاد امنیتی برای اسرائیل یک تهدید بسیار جدی تلقی شده و در باره آنها مباحث زیادی مطرح بود. از جمله موضوعاتی که بسیاری از شرکت کنندگان در هرتزلیا آن را یک « تهدید بسیار بزرگ امنیتی برای اسرائیل» عنوان کردند، فعالیت رو به گسترش جنبش جهانی تحریک اسرائیل است. جنبشی که در سال 2005 میلادی در درون سرزمین های اشغالی و در میان جامعه فلسطینی با مشارکت 171 سازمان فلسطینی آغاز شد و اینک بیش از 400 سازمان در سطح بین المللی به آن پیوسته اند و هر روز دامنه فعالیت آن گسترده تر می شود و در ابعاد کیفی نیز دارای تنوع شده است. استقبال از این جنبش تا حدی شتاب گرفته است که صهیونیست ها مقابله با آن را یک ضرورت فوری تلقی می کنند. تقریبا همه رهبران سیاسی اسرائیل بر از بین بردن این جنبش متفق القول هستند.

Boycott Divestment SanctionS جنبش جهانی تحریم وخروج سرمایه از اسرائیل و اجرای تحریم فراگیر که به اختصار B D S  گفته می شود؛ در مانیفست اعلامی خود 3 هدف را دنبال می کند؛

1-  پایان اشغالگری و شهرک سازی در اراضی عربی(مناطق اشغالی 1967) و برچیدن دیوار حایل

2-  به رسمیت شناختن حق برابری شهروندان عرب فلسطینی

3-  عملیاتی شدن حق بازگشت آوارگان فلسطین بر اساس قطعنامه 194 سازمان ملل متحد

در این جنبش برخی بر این عقیده اند که دولت واحد فراگیری در کل جغرافیای فلسطین مستقر شود که همه شهروندان آن اعم از یهودی، مسلمان و مسیحی و غیره از حقوق برابری برخوردار باشند. برخی نیز راهکار تشکیل دولت فلسطینی در مناطق اشغالی 1967 را دنبال می کنند و حضور و فعالیت اسرائیل در این منطقه را غیر قانونی می دانند.

علل استقبال و گسترش فعالیت جنبش تحریم را 1-  در ناامیدی از روند مذاکرات صلح و کم رنگ شدن دستیابی به هرگونه راه حل در این روند 2- گسترش و تشدید سیاست های نژادپرستانه از سوی اسرائیل 3- افزایش اقدامات خشونت آمیز علیه فلسطینیان؛ می دانند.

تحریم از صرف حوزه اقتصادی به حوزه های سیاسی، فرهنگی و علمی نیز گسترش یافته است. در حال حاضر جدای از سازمان های حقوقی مانند اتحادیه ها و سندیکا ها و احزاب و سازمان های مدنی، بسیاری از اشخاص حقیقی مانند هنرپیشه ها اصحاب موسیقی، ورزشکاران، رهبران دینی و غیره نیز به آن پیوسته اند.

جنبش در سطح جغرافیای فلسطین تلاش دارد در کنار افزایش آگاهی اقدام به تولید کالاهای فلسطینی به عنوان کالای جایگزین کند. هر چند به دلیل شرایط خاص خصوصا محاصره و محدودیت های قانونی فعالیت جنبش در این جغرافیا از قوت چندانی برخوردار نیست اما بر عکس در سطح بین المللی این جنبش از قدرت بالایی برخوردار است.

در حال حاضر بسیاری از دانشگاه ها اسرائیل را بایکوت کرده اند و بسیاری شرکت ها فعالت خود را در سرزمین های اشغالی محدود و یا کاملا متوقف کرده اند. سرمایه گذاری در اسرائیل با ریسک بالا همراه شده است و بر این اساس تمایل به انتقال سرمایه به اسرائیل به شدت کاهش یافته است. این موضوع در حال سوق دادن اقتصاد اسرائیل به سوی نوعی نابسامانی است و این یک خطر بسیار جدی محسوب می شود. دفتر مرکزی آمار رژیم صهیونیستی طی گزارشی اعلام کرده خسارت وارده بر اقتصاد اسرائیل در سال های 2013 تا 2015 بالغ بر 5/9 میلیارد دلار بوده است.

اسرائیل برای مقابله با این جنبش اقدامات متنوعی را در دستور کار قرار داده است؛

-        تصویب قانون( در سال 2015) تعقیب قضایی و اخذ غرامت از شهروندان این رژیم که در جنبش تحریم مشارکت داشته باشند  ونیز امکان لغو شهروندی اسرائیل و اخراج آنها همچنین تحریم  گسترده و جریمه مالی موسسات ثبت شده در این رژیم که خواستار تحریم ایرائیل باشند.

-        رصد مستمر فعالیت اعضا جنبش تحریم و بررسی سوابق آنها و در صورت لزوم پرونده سازی برای آنها

-        در سطح بین المللی نیز ماموریت دادن به سفارتخانه ها برای مقابله با این جنبش؛ تلاش برای تصویب قوانین ضد جنبش در کشورهای خارجی متحد خود خصوصا در امریکا و اروپا؛ جرم تلقی کردن تحریم کالاهای اسرائیل در کشورهای خارجی ؛ فشار رسانه ای و سیاسی علیه جنبش در کشورهای غربی ؛ مقابله با جنبش در عرصه سایبری که در سال 2016 مبلغ 25 میلیون دلار برای این موضوع اختصاصا یافت.

-        ترور مدنی و فیزیکی  هم در داخل فلسطین اشغالی و هم خارج از آن؛ در این ارتباط اسرائیل کاتس رئیس موساد صراحتا جنبش را تهدید کرد و گفت بهتر است خودتان این جنبش تحریم را متوقف کنید و یا اینکه منتظر ترورهای مدنی اسرائیل باشید.

در نشست اخیر هرتزلیا نیز این موضوع همچنان به عنوان یک تهدید بسیار جدی و راهبردی مطرح بود و بر این اساس پیشنهاد شد تا افزون بر راهکارهای قبلی، تلاش شود تا فعالان جنبش تحریم به عنوان « یهود ستیز» شناخته شوند و با آنها بر اساس قوانین موجود در این ارتباط برخورد شود. همچنین موساد سوابق فعالین این جنبش را مورد بررسی قرار دهد و اگر دارای پرونده های سوء مالی، اخلاقی و غیره بودند از طریق شبکه های رسانه ای افشا و رسوا سازی کنند. همچنین در صورت امکان پرونده سازی علیه فعالان نیز دنبال شود.

 به نظر می رسد اسرائیل جدای از اینکه در معادله درگیری با فلسطینیان و محور مقاومت به یک بازنده تبدیل شده است که همانطور که در نشست اخیر هرتزلیا نیز بر آن تاکید شد که موازنه قوا در سطح منطقه کاملا به ضرر اسرائیل رقم خورده است و در سطح افکار عمومی جهان  نیز اسرائیل به یک چهره منفور تبدیل شده است، در سطح درون جامعه صهیونیستی نیز با چالش های سنگین روبرو است، جنبش تحریم اسرائیل نیز اقتصاد این رژیم و آینده مدیریتی آن را با خطر جدی روبرو کرده است و اسرائیل به سمت پایان حیات خود نیزدیک می شود. کارشناسان یکی از دلایل کاهش مهاجرت به اسرائیل و افزایش مهاجرت معکوس را سست شدن همه عناصر و مولفه های قدرت و ادامه حیات این رژیم می دانند که هر روز ابعاد بیشتری پیدا می کند. بنابر این تلاش امریکا برای نجات اسرائیل در قالب طرح هایی چون « معامله قرن» نمی تواند آینده ای برای اسرائیل تضمین کند.

 

برچسب ها

    5.3.12.0
    V5.3.12.0