احمدرضا روح الله زاد:
تعلیق توافقات با اسرائیل و ضرورت تشكیل فرماندهی مشترك فلسطینی
تخریب منازل فلسطینیان در منطقه الحمص قدس شرقی، اقدامی خطرناک در راستای تهوید بیت المقدس و تحمیل شرایط برای اخراج فلسطینیان از این شهر اسلامی است که می تواند زمینه ساز شعله ور شدن انتفاضه بزرگی در کرانه باختری شود.

تخریب منازل فلسطینیان در منطقه الحمص قدس شرقی، اقدامی خطرناک در راستای تهوید بیت المقدس و تحمیل شرایط برای اخراج فلسطینیان از این شهر اسلامی است که می تواند زمینه ساز شعله ور شدن انتفاضه بزرگی در کرانه باختری شود.

روز دوشنبه صهیونیست ها با یورش به منطقه الحمص در جنوب شرقی بیت المقدس 70 واحد مسکونی فلسطینیان را به طور کامل تخریب کردند. رژیم صهیونیستی بهانه این اقدام را احداث این منازل بدون مجوز اعلام کرده است.

-          این منطقه بر اساس قطعنامه 181 سازمان ملل متحد  در سال 1947 از جغرافیای کنترل رژیم صهیونیستی استثناء شده است.

-         بر اساس قطعنامه 242 در سال 1967 این مناطق اشغالی بوده و شرایط مناطق اشغالی  و کنوانسیون ژنو بر آن جاری است و اسرائیل به عنوان یک قدرت اشغالگر باید به همه مقررات کنوانسیون ژنو در این مناطق تن دهد.

-         قطعنامه 338 شورای امنیت نیز ضمن تائید و تاکید بر قطعنامه های پیشین، سلطه از طریق قوه قهریه را رد کرد و از اسرائیل خواسته است که اراضی اشغالی را ترک کرده و مقررات کنوانسیون ژنو را نیز در این مناطق رعایت کند.

-         همچنین بر اساس توافق اسلو در سال 1993 این منطقه در حوزه مدیریت دولت خودگردان فلسطینی تعریف شده است. بنابر این، انتظار اخذ مجوز از رژیم صهیونیستی برای ساخت و ساز در این منطقه و هر اقدام مشابه دیگر، انتظاری غیر قانونی بوده و اقدام صهیونیست ها در تخریب این منازل به بهانه نداشتن مجوز ساخت و ساز، اقدامی غیر قانونی و خلاف مقررات حقوقی بین المللی است.

-         به نظر می رسد رژیم صهیونیستی در سایه حمایت های گسترده و بی سابقه امریکا و شخص دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا تلاش دارد غصب سرزمین فلسطین را یکسره کند. آقای ترامپ در اقدامی که ناقض همه قطعنامه های بین المللی و مقررات حقوق بین الملل و کنوانسیون ها چهارگانه ژنو و نیز بیانیه های متعدد سازمان یونسکو در ارتباط با بیت المقدس و حرم شریف قدس است، بیت المقدس را که یک منطقه اشغالی محسوب می شود، به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی به رسمیت شناخت و با انتقال سفارت خود از تل آویو به این شهر عملا در این ارتباط ورود کرده است. با این اقدام غیر قانونی امریکا صهیونیست ها فرصت را برای تشدید اقدامات فرا قانونی و یکسره کردن سیاست های خود در ارتباط با بیت المقدس و یهودی سازی آن، مناسب دیده اند.

-         مواضع آقای محمود عباس رئیس تشکیلات خودگردانی فلسطین در محکومیت اقدام صهیونیست ها و نیز اعلام توقف و تعلیق همه توافقات با رژیم صهیونیستی، در واقع نشان دهنده آن است که این اقدام جنایتکارانه اسرائیل حتی از سوی مهمترین همپیمانان فلسطینی آن، با مخالفت شدید همراه است که برای نخستین بار پس از 26 سال آنها را وادار کرد تا تصمیم به تعلیق توافقات خود با رژیم صهیونیستی بگیرند. البته در بحث معامله قرن و اجلاس منامه، خودگردانی علی رغم همه فشارهای امریکا و اسرائیل و برخی رژیم های عربی مانند عربستان و امارات، از تائید و همراهی با آن خودداری کرد.

تحلیلگران معتقدند این اقدام عباس فرصتی را برای جامعه فلسطینی ایجاد کرده است تا تحقق آرمان فلسطین را شتاب بخشند؛

-         خودگردانی تاکنون به عنوان یک همپیمان با اسرائیل همکاری های گسترده ای خصوصا در ابعاد امنیتی با رژیم صهیونیستی داشته است که این موضوع به خلع سلاح کرانه باختری و بازداشت مقاومین و نیز لو رفتن اقدامات ضد صهیونیستی فلسطینیان در کرانه باختری انجامیده است. به نظر می رسد با تعلیق توافقات از سوی محمود عباس تعلیق همکاری های امنیتی می تواند شرایط را در کرانه باختری به ضرر رژیم صهیونیستی تغییر دهد. بر این اساس انتظار از آقای محمود عباس قطع کامل همکاری با اسرائیل و نیز آزادی زنداینان سیاسی و مقاومین در سریعترین زمان است.

-         اسرائیل با نادیده گرفتن توافق اسلو آن هم در بخش « الف» که مدیریت سیاسی و نظامی آن به خودگردانی واگذار شده بود، عملا اسلو را از بین برده است بر این اساس خروج از اسلو و اعلام پایان آن می تواند تحولات فلسطین  و صحنه تعامل و تقابل با صهیونیست ها را آرایش جدیدی ببخشد.

-         محمود عباس در راستای خواسته رژیم صهیونیستی باریکه غزه را مورد تحریم قرار داده است، با توجه به شرایط پیش آمده پایان دادن به این تحریم می تواند موجب همگرایی بیشتر گروه های فلسطینی و در عین حال ظرفیت غزه بیشتر از گذشته در کنار مقاومت در کرانه باختری قرار خواهد گرفت.

-         مهمترین چالش جامعه فلسطینی اختلافات میان جریان های سیاسی است و اسرائیل تا کنون از این اختلافات بهره برده است و بسیاری از فرصت های فلسطینیان نیز از دست رفته است. به نظر می رسد فرصت مناسبی برای پایان اختلافات سیاسی فراهم شده است و این گروه ها باید برای یک توافق فراگیر و تشکیل یک دولت فراگیر فلسطین حول محور مقاومت ورود کنند.

-         اقدام اسرائیل در عملیاتی کردن معامله قرن در صحنه میدانی، ایجاب می کند تا فلسطینیان سیاست ها و تصمیمات  متشرکی را در مقابل آن اتخاذ کنند و با تشکیل اتاق فرماندهی مشترک فلسطینی علیه صهیونیست ها اقدام کنند. اتاق مشترک مقابل حملات اسرائیل به غزه بسیار خوب عمل کرده و موفق به ایجاد یک بازدارندگی بسیار قوی در مقابل اسرائیل شده است، تجربه ای که می تواند از غزه خارج و در جغرافیای فلسطین تسری یابد.

-         با توجه به اینکه واکنش مناسبی از سوی سازمان های بین المللی و کشورهای اسلامی در ارتباط با اقدام جنایتکارانه اسرائیل دیده نشده است، جامعه فلسطینی باید با تصمیمات درستی که در این ارتباط اتخاذ می کند، جوامع جهانی و جوامع اسلامی را از انفعال فرو رفته در آن خارج سازند. بی تردید شعله ور شدن یک قیام فراگیر در کل جغرافیای فلسطین و همراهی همه گروه های سیاسی با این قیام ضد صهیونیستی، خصوصا داغ شدن تقابل در کرانه باختری، معادله را کاملا دگرگون خواهد کرد.

برچسب ها

    5.3.12.0
    V5.3.12.0