احمدرضا روح الله زاد:
باتلاق سوریه و چالش های تركیه
ارتش ترکیه از روز چهارشنبه با بمباران و گلوله باران مناطق مختلفی از عمق خاک سوریه در شرق فرات، عملا جنگ جدیدی را علیه سوریه آغاز کرده است. ترکیه مدعی است این عملیات جنگی با عنوان «چشمه صلح» را با هدف مسدود کردن کریدور ورود تروریست ها به ترکیه و حفظ امنیت ترکیه انجام داده است. بر این اساس ارتش ترکیه مقرهای نیروهای دموکراتیک سوریه را به طور گسترده مورد حمله قرار داده است.

حمله ترکیه به سوریه بحران سوریه را وارد مرحله جدیدی کرده است و ترکیه مهمترین بازنده این بحران خواهد بود.

ارتش ترکیه از روز چهارشنبه با بمباران و گلوله باران مناطق مختلفی از عمق خاک سوریه در شرق فرات، عملا جنگ جدیدی را علیه سوریه آغاز کرده است. ترکیه مدعی است این عملیات جنگی با عنوان «چشمه صلح» را با هدف مسدود کردن کریدور ورود تروریست ها به ترکیه و حفظ امنیت ترکیه انجام داده است. بر این اساس ارتش ترکیه مقرهای نیروهای دموکراتیک سوریه را به طور گسترده مورد حمله قرار داده است.

حمله ترکیه پس از آن رخ داد که ارتش امریکا بر اساس توافق با ترکیه، بخشی از نظامیان خود را از این منطقه خارج کرد. البته دولت امریکا اعلام کرد که خروج نظامیانش از سوریه را به این دلیل انجام می دهد که این ارتش ماموریتش در سوریه که جنگ با داعش و پایان دادن به خلافت این گروه تروریستی بوده، پایان یافته است! این در حالی است که دولت امریکا با مداخله خود در سوریه عملا مانع از یکسره کردن بحران تروریستی در سوریه بوده است و به نظر می رسد دولت ترکیه مسئولیت ادامه نقش امریکا در سوریه را بر عهده گرفته است.

نیروهای دموکراتیک سوریه که دولت ترکیه آنها را تروریست می داند و به بهانه سرکوب آنها و دور کردن آنها از مرزهای خود تا عمق 30 کیلومتری به سوریه حمله کرده است، نیروهایی هستند که با حمایت امریکا به انواع سلاح سبک و سنگین تجهیز شده اند و بعضا با ارتش سوریه نیز درگیری هایی داشته اند. این نیروها سودای تشکیل یک حکومت مجزا را در سر دارند و این موضوع به شدت دولت ترکیه را نگران کرده است. اساسا کردهای سوریه ساکن در شرق فرات مهاجرانی هستند که از ترکیه به سوریه آمده اند و با کردهای ترکیه روابط بسیار خوبی دارند. جامعه کرد ترکیه با دولت مرکزی مشکلاتی دارند و تشکیل یک حکومت کردی در شرق فرات می تواند هزینه های امنیتی بسیار سنگینی را برای ترکیه ایجاد کند. دولت امریکا با علم به این موضوع کردهای سوریه را تقویت کرده است و به نوعی مشوق آنها در جدا شدن از سوریه بوده است ولی با توجه به جایگاه ترکیه در عرصه روابط بین الملل و ناتو به این نتیجه رسیده است که دست ترکیه را در عملیات علیه کردها در سوریه باز بگذارد. از سوی دیگر این اقدام ترکیه موجب خواهد شد تا روند آستانه برای حل بحران سوریه تا حد زیادی با چالش روبرو شود، روندی که در آن سه کشور ایران، روسیه و ترکیه حضور دارند. چالشی که می تواند بحران تروریستی در سوریه را استمرار بخشد و دولت سوریه حتی پس حل بحران تروریستی در استان ادلب همچنان درگیر با اشغال بخش وسیعی از از کشور توسط ترکیه باشد و این می تواند به نوعی تهدیدات امنیتی علیه اسرائیل را کاهش دهد. تعویق نشت سه کشور در قزاقستان به ماه نوامبر شاخص مهمی در این ارتباط محسوب می شود.

 ترکیه اعلام کرده است در نظر دارد در مناطق اشغالی تا عمق 30 کیلومتر آوارگان عرب سوری را که در ترکیه حضور دارند اسکان دهند. موضوعی که هرگز از سوی کردها قابل قبول نخواهد بود عمده این آوارگان که دولت ترکیه مدعی آن است، در واقع تروریست های جیش الحر هستند که تحت حمایت دولت ترکیه بوده و در این تجاوز نظامی به سوریه در کنار ارتش ترکیه قرار دارند. به نظر می رسد ترکیه به بهانه اسکان آوارگان عرب سوری در شرق فرات در واقع در صدد ایجاد یک پایگاه نظامی طرفدار ترکیه در سوریه است که این موضوع به تداوم جنگ در منطقه منجر شود و در آینده هزینه های امنیتی و انسانی زیادی را به دولت ترکیه تحمیل خواهد کرد. کارشناسان معتقدند دولت ترکیه با تصمیم خطایش وارد باتلاقی شده است که می تواند دولت این کشور را با بحران های زیادی در ابعاد سیاسی، اقتصادی، نظامی و امنیتی روبرو کند زیرا با افزایش تلفات انسانی ارتش ترکیه نیز گسترش عملیات تروریستی در خاک ترکیه دولت این کشور ناگزیر به بازنگری در تصمیمات خود خواهد بود زیرا ترکیه توان یک جنگ فرسایشی را ندارد حال آنکه سوریه با قریب 8 سال جنگ فرسایشی چیز زیادی را از دست نخواهد داد. اقتصاد سوریه در هم شکسته است آما ایا اقتصاد ترکیه توان تحمل ضربات یک جنگ فرسایشی که با عملیات تروریستی در شهرهای ترکیه نیز همراه خواهد بود، را دارد؟ 

برچسب ها

    5.3.12.0
    V5.3.12.0