احمدرضا روح الله زاد:
اربعین؛ پیشران حركت رهایی بخش فلسطین
پس از حادثه بزرگ کربلا در سال 61 هجری قمری که در آن امام حسین علیه السلام و یارانش به شهادت رسیدند و اهل بیت وی به اسارت رفتند، امامان معصوم علیهم السلام جدای از توصیه به زنده نگهداشتن این حماسه عظیم تاریخ بشریت و ذکر مصائب عاشورای حسینی(ع) تاکید ویژه بر زیارت این امام شهید در روز اربعین دارند تا جائیکه امام حسن عسکری علیه السلام زیارت اربعین را یکی از نشانه های مومن معرفی می کند.

پس از حادثه بزرگ کربلا در سال 61 هجری قمری که در آن امام حسین علیه السلام و یارانش به شهادت رسیدند و اهل بیت وی به اسارت رفتند، امامان معصوم علیهم السلام جدای از توصیه به زنده نگهداشتن این حماسه عظیم تاریخ بشریت و ذکر مصائب عاشورای حسینی(ع) تاکید ویژه بر زیارت این امام شهید در روز اربعین دارند تا جائیکه امام حسن عسکری علیه السلام زیارت اربعین را یکی از نشانه های مومن معرفی می کند. این تاکید ویژه بر زیارت اربعین از سوی معصوم علیه السلام را اکثر دانشمندان جهان اسلام با هدف  بستر سازی برای تولید فرهنگی می دانند که زمینه ساز تحقق هدف اصلی همه ادیان الهی و خصوصا دین اسلام یعنی ایجاد یک حکومت جهانی مبتنی بر قسط و عدل است. حکومتی که آخرین ولی معصوم خدا و منجی بشریت تشکیل می دهد و انسان ها لذت زندگی در حکومت الهی را به درازای هزاران سال با همه وجود درک می کنند. جهانی که امنیت در سایه عدالت اولین و مهمترین شاخصه آن است. بر همین اساس مومنان از همان سال 61 هجری قمری زیارت اربعین را در برنامه زندگی خود نهادند و جابربن عبدالله انصاری نخستین این مومنان بود و چراغ شکل گیری فرهنگ اربعین را روشن کرد.

 

اما همان فرهنگی که امام حسین را در محرم 61 هجری قمری به شهادت رساند، همان فرهنگ نیز در همه این سال ها کوشیده تا فلسفه قیام کربلا و فرهنگ تولد یافته از آن را سرکوب کند. فرهنگی که حادثه تلخ کربلا را رقم زد فرهنگ ظلم بود و عناد با حق و این فرهنگ تا هم اکنون در صدد بسط سلطه خود بر عالم است.به عبارت دیگر یزید نیست اما یزیدیان هستند.

 

فرهنگ اربعین یعنی حسینیان، جهان را برای یزیدیان خالی نکرده اند و هر جا ظلمی است حسینیان زمان علیه آن بسیج می شوند. اربعین در واقع فرهنگی است که مظلومان و ظلم ستیزان جهان را به وظیفه و ظرفیت های شان توجه داده و آنها را برای مقابله با ظلم، سازماندهی می کند. پس هرچه ظلم فراگیری بیشتری داشته باشد سازماندهی مقابله گران با آن هم باید فراگیری بیشتری داشته باشد.

 

در حال حاضر بزرگترین ظلم در جهان در فلسطین جاری و ساری است. یک قرن است یک ملت را از خانه و کاشانه و سرزمین شان آواره کرده اند و مردمی دیگر را جایگزین آن کرده اند و یک ساختار سیاسی – نظامی به نام اسرائیل در آن ایجاد کرده اند و این پادگان نظامی ماموریت دارد تا ظلم یزیدیان امروز را فراگیر سازند هرچند این ظلم را در لفافه فریبا سخنانی چون آزادی و دموکراسی و عدالت(البته با تعریف مختارشان) انجام می دهند.

 

در حقیقت ظالمان، سلطه بر فلسطین را گام مهمی در نیل بر هدف خود یعنی حذف فرهنگ مقاومت و نهادینه کردن سلطه خود بر جهان و جلو گیری از اراده الهی یعنی حکومت فراگیر الهی مبتنی بر قسط و عدل الهی می دانند.

 

 از آنجا که هدف از اشغال فلسطین و ایجاد پادگان صهیونیستی اسرائیل،  نهادینه کردن ظلم بر جهان است بر این اساس تمامی ظرفیت های مقابله گران باید معطوف بر آن باشد تا اسرائیل نابود و فلسطین آزاد شود. اربعین در حقیقت راهبردی استوار در این ارتباط است. انقلاب اسلامی ایران به رهبری امام خمینی(ره) موجب شد تا فلسطین در محور توجه جهان اسلام قرار گیرد و آزادی آن به مطالبه جوامع اسلامی تبدیل شود.

 

در بحبوحه جنگ تحمیلی حزب بعث عراق علیه ایران، انقلاب اسلامی بازهم فلسطین و آزادی آن را به عنوان مطالبه محوری مطرح کرد و شعار «راه قدس از کربلا می گذرد» در برای حقیقت توجه دادن جهانیان به مسئله کربلا و ظرفیت قیام امام حسین علیه السلام برای تحقق آرمان های اسلامی و بشری در این برهه از زمان مطرح شد. 

 

مهمترین مشکل جهان اسلام یعنی اشغال فلسطین تنها با توجه به فرهنگ اربعین قابل تحقق است. زیارت اربعین در همه 14 قرن گذشته از سوی مومنان انجام گرفته است اما انقلاب اسلامی ایران و حذف حزب بعث از قدرت عراق موجب شد تا زیارت اربعین از یک اقدام محدود به یک فرهنگ فراگیر ارتقاء یابد. فرهنگی که افراد و جوامع را گرد هم می آورد تا حسینی بیاندیشند و حسینی رفتار کنند.

 

حسین علیه السلام برای دفع شری بزرگ از جوامع مسلمان قیام کرد و اینک بر یاران حسین علیه السلام است تا قیامی حسینی علیه شر زمان و به تعبیر امام موسی صدر « شر مطلق » زمان و به تعبیر امام خمینی «جرثومه فساد» و « غده سرطانی»، قیام حسینی کنند. اربعین یعنی ما حسینی ایم و این معنای »حب الحسین یجمعنا» است.


برچسب ها

    5.3.12.0
    V5.3.12.0