احمدرضا روح الله زاد:
روایت یك عاشقی-گردش جهان حول یك نام-ژنرال سلیمانی
سخت است سخن آغازیدن و راوی حادثه ای بود؛ بزرگ؛ که عقل در آن دشواری دارد. اساسا داستان عشق در حوصله عقل نمی گنجد. چرا که محمل عشق دل است و جان؛ و عقل را محمل؛ دیگر است.

سخت است سخن آغازیدن و راوی حادثه ای بود؛ بزرگ؛ که عقل در آن دشواری دارد. اساسا داستان عشق در حوصله عقل نمی گنجد. چرا که محمل عشق دل است و جان؛ و عقل را محمل؛ دیگر است. چند روزی است عشق نه در تهران و نه در ایران و نه در بلاد اسلامی بلکه در پهنه گیتی باریدن گرفته است و در دامِ عقل آوردنِ این طنازی و عشوه گری های عشق، بسیار سخت است. دام منطق پهن کرده ام تا این عشق را فهم کنم اما کلمات؛ بندی نیستند که یارای به چنگ آوردن این عشق کنند.

چهار روز است که جهان حول یک نام می گردد. ژنرال قاسم سلیمانی. چهار روز است سلیمانی بر صدر اخبار جهان نشسته است. صدر نشینی ای که همچنان ادامه خواهد داشت. جمعه و شنبه دلدادگان عاشق در شهرهای مختلف عراق این داستان را سرودند و دیروز و امروز، ایرانِ عاشق؛ داستان سرایی کرد. عشق از جمعه داستان تازه ای آغاز کرده است. داستان مردی که محبوب را جست و یافت و عاشق شد. عاشقی که دریافت که محبوبترین هدیه ای که می تواند به محبوب خویش بدهد؛ خودش است. پس کوشید تا این هدیه را از هر بدی و نقصی و نقصان بزداید و دور نگاه دارد و با عطر خوش بندگی کمال بخشد و نیز یافت که بندگی نیست مگر عبادتی خالص تا مصداق «عِبَادًا لَنَا » شده تا محبوب؛ خریدارش شود« إِنَّ اللَّهَ اشتَرىٰ مِنَ المُؤمِنينَ أَنفُسَهُم وَأَموالَهُم بِأَنَّ لَهُمُ الجَنَّةَ ۚ يُقاتِلونَ في سَبيلِ اللَّهِ فَيَقتُلونَ وَيُقتَلونَ ۖ وَعدًا عَلَيهِ حَقًّا فِي التَّوراةِ وَالإِنجيلِ وَالقُرآنِ ۚ وَمَن أَوفىٰ بِعَهدِهِ مِنَ اللَّهِ ۚ فَاستَبشِروا بِبَيعِكُمُ الَّذي بايَعتُم بِهِ ۚ وَذٰلِكَ هُوَ الفَوزُ العَظيمُ» و محبوب صدایش کند: « یَآ أَیَّتُهَا النَّفْسُ الْمُطْمَئِنَّة،  ارْجِعِى إِلَى‏ رَبِّکَ رَاضِیَةً مَّرْضِیَّةً، فَادْخُلِى فِى عِبَادِى، وَادْخُلِى جَنَّتِى‏». عاشقی که دریافت « عبادت به از خدمت خلق نیست» چرا که بهترینِ عاشقانِ این محبوب،رسول مهربانی و« رَحْمَةً لِلْعالَمِينَ » تاکید کرده بود که« خلق عیال الله» اند؛ « اَلْخَلْقُ عِيَالُ اَللَّهِ فَأَحَبُّ اَلْخَلْقِ إِلَى اَللَّهِ مَنْ نَفَعَ عِيَالَ اَللَّهِ وَ أَدْخَلَ عَلَى أَهْلِ بَيْتٍ سُرُوراً ». پس محبوب، بهترین عبادت را در خدمت به عیال خود یعنی مردم تعریف کرده بود.

آری سلیمانی عاشقی را در خدمت خلق یافت و کمر همت در آن راست کرد و چه خدمتی بهتر و گرانبها تر خلق را که آنان را ایمنی بخشی؟ سلیمانی چهل سال خدوم خلق بود تا عیال خدا احساس امنیت کنند و محبوب نیز چون سلیمانی را در عشق و عاشقی صادق یافت و با ابرام، خود عاشقی کرد و وی جلوه ای از زیبایی خود بر قامت جان وی پوشاند تا جهان نیز عاشق وی شوند و این عنایتی بود از سوی محبوب، سلیمانی را تا استوانه های عاشقی اش استحکام بیشتر گیرد و به مقامِ شامخِ خریداری رسد تا خلق را چون رضای محبوب در آن دیده بود، نیز عاشق شود. عشقی که نه تنها از رفتار و گفتار سلیمانی که از نگاهش و از تمامی کالبدش دریافت می شد. عیال خدا با یک نگاه به سلیمانی با تمام وجود درک می کرد که سلیمانی عاشقش است، پس عاشقش شدند و گستره این عشق فراگیر شد و مرزها را درنوردید. باران عشق در این چهار روز جلوه ای از این عشقبازی است.  سلیمانی از این همه عشق تنها محبوب را می خواست و برای وصالش بی تاب بود و این بی تابی هر روز بیشتر و بیشتر می شد، تا بدانجا که در « پیرانه سرش میل جوانی می کرد

روز بامداد جمعه 13 دی ماه 1398 زمان خریداری فرارسید و عاشق و معشوق در عشق یکی شدند و به وصال هم رسیدند. سلیمانی هدیه ای را که بیش از چهل سال تزکیه و تربیت کرده بود به محبوب خویش پیشکش کرد و محبوب وی که خود نیز عاشق بود هدیه اش را قبول و بهای آن را پرداخت و بهایش، خود محبوب بود که سلیمانیِ عاشق برای دست یافتنش چله نشینی، نه به روز و نه به ماه که به سال کرده بود. که« مَن طَلَبَنی وَجَدَنی، مَن وَجَدَنی عَرَفَنی وَ مَن عَرَفَنی اَحَبَّنی وَ مَن اَحَبَّنی عَشَقَنی وَ مَن عَشَقَنی عَشَقتَهُ وَ مَن عَشَقَتَهُ قَتَلتَهُ وَ مَن قَتَلتَهُ فَعَلی دِیَتَهُ وَ مَن عَلی دِیَتَهُ فَاِنّا دِیَتُهُ».

چهار روز است مردم عاشق در ایران و عراق و جهان داستان این عشق را روایتگر هستند و بی تردید این روایتی است که در آینده همچنان روایت خواهد شد. چرا که داستانِ عشق، جدای از شیرینی اش، پایانی ندارد و مردمِ عاشق، داستان عشق خود را سینه به سینه و نسل به نسل منتقل می کنند و این داستانی همیشه شیرین است. خوشا به شهید قاسم سلیمانی که چنین عاشقانی دارد و خوشا به مردمی که معشوقی چون شهید قاسم سلیمانی دارند.

برچسب ها

    5.3.12.0
    V5.3.12.0