احمدرضا روح الله زاد:
حركت اسرائیل به سوی ناپایداری های عمیقتر-به بهانه دیدار مشترك گانتس و لیبرمن
دیدار امروز (دوشنبه 19 اسفند1398) بنی گانتس رئیس ائتلاف چپگرای «آبی و سفید» و افیگودر لیبرمن رئیس حزب راستگرای «اسرائیل خانه ما» بیش از آنکه به عنوان کور سوی امیدی برای تشکیل کابینه صهیونیستی و خارج شدن جامعه صهیونیستی از بحران سیاسی یکساله باشد، در واقع بیانگیر آن است که جامعه صهیونیستی به سمت تجربه کردن شرایط جدیدی در عرصه سیاسی حرکت کرده است.

دیدار امروز (دوشنبه 19 اسفند1398)  بنی گانتس رئیس ائتلاف چپگرای «آبی و سفید» و افیگودر لیبرمن رئیس حزب راستگرای «اسرائیل خانه ما» بیش از آنکه به عنوان کور سوی امیدی برای تشکیل کابینه صهیونیستی و خارج شدن جامعه صهیونیستی از بحران سیاسی یکساله باشد، در واقع بیانگیر آن است که جامعه صهیونیستی به سمت تجربه کردن شرایط جدیدی در عرصه سیاسی حرکت کرده است.

پس از اعلام نتایج سومین انتخابات پارلمانی رژیم صهیونیستی  طی یکسال! مشخص شد که امکان تشکیل دولت همچنان در هاله ای از ابهام قرار دارد و هیچ یک از دو جناح به راحتی قادر به تشکیل کابینه نخواهند بود. بنیامین نتانیاهو رهبر حزب لیکود که در واقع رهبری جناح راستگرای اسرائیل را بر عهده دارد با توجه به مخالفت شدید حزب راستگرای اسرائیل خانه ما به رهبری لیبرمن با مشارکت در کابینه نتانیاهو عملا وی را با 59 کرسی در تشکیل کابینه ناامید کرده است. از سوی دیگر جناح رقیب نیز با 55 کرسی قادر به تشکیل کابینه نیست و همچنان حزب لیبرمن با 7 کرسی تعیین کننده است.  

لیبرمن با نتانیاهو در چند مورد اختلاف داشت که اصلی ترین آن به موضوع سربازی حریدی ها و برخی قوانین سخت گیرانه و افراطی بر می گردد مانند تعطیلی تجارت و رفت و آمد عمومی در روزهای شنبه و یا ممنوعیت برگزاری مراسم دینی در کنار دیوار براق برای یهودیان غیر ارتدکس. از آنجا که پایگاه اصلی نتانیاهو جریان های افراطی جامعه صهیونیستی هستند که اصرار به حفظ شرایط موجود دارند، به همین دلیل وی نمی تواند با این مطالبات لیبرمن موافقت کند و با توجه به اصرار دو طرف بر خواسته هایشان امکان ائتلاف همچنان بعید است.

از سوی دیگر لیبرمن با توجه به آن که به جناح راست اسرائیل وابسته است از همراهی با جریان چپ نیز پرهیز می کرد. به همین دلیل در دو انتخابات گذشته حاضر به مشارکت با هیچ یک از آنها نشده است. اما به نظر می رسد شرایط در حال تغییر است. لیبرمن شروط پنجگانه ای را مطرح کرده است و گانتس نیز تلویحا این شروط را پذیرفته است و جلسه امروز نیز بر همین مبنا صورت می گیرد. آویگدور لیبرمن در یادداشتی در صفحه شخصی خود در فیسبوک شروط پنگانه زیر را برای مشارکت در هر دولت آینده مطرح کرده است:

1-    افزایش حقوق تمامی بازنشستگان

2-     لغو قانون تعطیلی مراکز تجاری و بخش حمل و نقل عمومی در روزهای شنبه به موجب تصمیم نهادهای محلی

3-     دادن مجوز ازدواج مدنی به همه

4-     تصویب طرح دیوار ندبه (براق) و اختصاص مکانی در کنار این دیوار برای نماز خواندن یهودیان غیر ارتودکس

5-     اصلاح قانون خدمت سربازی حریدی‌ها

بنی گانتز رهبر حزب آبی و سفید نیز ساعتی پس از انتشار شروط لیبرمن  از موافقت خود با آن به منظور مشارکت در کابینه آتی لزوم حرکت رو به جلو به منظور تشکیل کابینه آتی با مشارکت لیبرمن خبر داد.

این در حالی است که لیبرمن در باره مخالفت خود با مشارکت عرب ها در کابینه هنوز صحبتی نکرده است ولی با توجه به مواضعی که از سوی برخی از اعضاء چپ پارلمان اتخاذ شده و مواضع تندی که اسرائیل کاتس در باره عرب ها اعلام کرده است، به نظر می رسد که لیبرمن از موضع قبلی خود در باره عرب ها باید عدول کرده باشد.

وزیر خارجه رژیم صهیونیستی، نمایندگان عرب کنست این رژیم را تروریست خواند."یسرائیل کاتس" تصریح کرد که اکثر اعضای لیست مشترک عربی یا حامی تروریست هستند یا خود تروریست هستند.این اظهارات کاتس پس از آن بیان شده است که اخباری در رابطه با احتمال تشکیل کابینه آینده رژیم صهیونیستی توسط بنی گانتس رهبر ائتلاف آبی سفید با حمایت لیست مشترک عربی منتشر شده است. همچنین یوعاز هندل و تسفی هاوزر که از فهرست آبی و سفید در انتخابات اخیر به پارلمان راه یافته اند اعلام کرده اند که اجازه نخواهند داد کابینه صهیونیستی با همکاری و ائتلاف با فهرست مشترک عرب تشکیل شود. بر اساس برخی گزارش ها مواضع این دو نماینده چپگرا در میان هم طیفی هایشان طرفدارانی نیز پیدا کرده است و این موضوع می تواند یک چالش سخت برای گانتس و لیبرمن در صورت توافق در جلسه امروز محسوب شود. موضوعی که همچنان تشکیل کابینه را با ابهام روبرو ساخته است.

احزاب چپ به رهبری گانتس و نیز حزب اسرائیل خانه ما به رهبری لیبرمن در تلاش برای تصویب دو قانون در کنست هستند تا امکان مکلف شدن نتانیاهو برای تشکیل کابینه از سوی رئیس رژیم صهیونیستی منتفی شود. این دو قانون عبارتند از:

1-    اعمال محدودیت برای دوره نخست وزیری برای افراد

2-    ممنوعیت مکلف شدن متهمین قضایی برای تشکیل دولت

هر دو قانون در واقع با هدف حذف نتانیاهو از عرصه سیاسی و زمینه سازی برای تشکیل یک دولت بدون حضور وی است. قانونی که امکان رای آوردن آن در پارلمان جدید که از 23 اسفند آغاز به کار خواهد کرد بسیار محتمل است. اگر هیچ یک از 59 نماینده همراه با نتانیاهو به این دو مصوبه رای ندهند ولی با توجه به اینکه مجموعه نمایندگان چپ به اضافه 7 نماینده حزب لیبرمن 62 کرسی را شامل می شود ( آبی و سفید 33- ائتلاف کار و مرتس و گشر 7 فهرست مشترک عربی 15- اسرائیل خانه ما 7 ) به نظر می رسد که این مصوبات می توانند به صورت قانون درآیند که در این صورت روبین روولین رئیس رژیم صهیونیستی نمی تواند نتانیاهو را مأمور تشکیل دولت بکند و این امر به معنی پایان حیات سیاسی نتانیاهو است و حزب لیکود نیز ناگزیر از انتخاب یک رئیس جدید برای حزب خواهد بود.

دقیقا به همین دلیل است که نتانیاهو گانتس و لیبرمن را متهم به سرقت آراء مردم کرده است و از سوی دیگر مجموعه ای از اقدامات قانونی و غیر قانونی را علیه لیبرمن و گانتس در دستور کار قرار داده است مانند متهم کردن لیبرمن به سوء استفاده از قدرت در زمان تصدی اش بر وزارت جنگ به نفع فرزندانش و یا تهدید به قتل گانتس در شبکه های اجتماعی و محافل خاص راستگراها. اقداماتی که موجب شده تا اقدامات حفاضتی برای آنها خصوصا بنی گانتس به شدت افزایش یابد.  این تهدیدات تا بدان پایه جدی هستند که برخی از مسئولین سابق و فعلی امنیتی شرایط را با شرایط قتل اسحاق رابین یکسان می بینند.همچنین برخی از تحلیلگران صهیونیستی امکان ورود جامعه صهیونیستی به نوعی جنگ داخلی را منتفی نمی دانند و تاکید دارند نتانیاهو برای حضور در قدرت از راه اندازی یک جنگ داخلی نیز ابایی ندارد.  

تحلیلگران معتقدند شرایط سیاسی خاصی که بر جامعه صهیونیستی در یکسال گذشته حاکم بوده است و ناتوانی طیف های مختلف در رسیدن به یک ائتلاف و تشکیل دولت و گسترش شکاف ها در میان احزاب و جناح های مختلف موجب شده تا حزب راستگرای اسرائیل خانه ما با احزاب چپ دارای منافع مشترکی شوند و این منافع مشترک آنها را به هم نزدیک سازد بر این اساس باید در انتظار تغییرات زیادی در عرصه سیاسی رژیم صهیونیستی بود و بی تردید جامعه صهیونیستی شرایط جدیدی را در عرصه سیاسی خود تجربه خواهد کرد و این موضوع می تواند منجر به ناپایداری های سیاسی زیادی شود که بی تردید در حوزه های امنیتی،اجتماعی و اقتصادی و حتی در تعاملات منطقه ای و بین المللی این رژیم ظهور و بروزی جدی خواهد داشت.

برچسب ها

    5.3.12.0
    V5.3.12.0