اخبار جمعیتخبر یک

حسین رویوران در نشست «افق آینده عراق در کش و قوس خروج و عدم خروج آمریکا»: آینده عراق در سایه ادامه حضور نظامیان آمریکایی و پرونده انتخابات شرایط پیچیده‌ای پیدا کرده است

به گزارش روابط عمومی جمعیت دفاع از ملت فلسطین، چهارمین جلسه کمیسیون سیاسی جمعیت دفاع از ملت فلسطین با موضوع «افق آینده عراق در کش و قوس خروج و عدم خروج آمریکا» برگزار شد.

«حسین رویوران» رئیس کمیسیون سیاسی جمعیت دفاع از ملت فلسطین در این نشست تاکید کرد: در  ارتباط با عراق سه مقوله اصلی مطرح است؛ نخست بحث عقب نشینی نیروهای آمریکایی که باید تا 11 دی ماه انجام بگیرد و مبنای تحولات سیاسی در عراق است.دوم بحث انتخابات پارلمانی در عراق است که تاکنون نیز درباره نتایج آن اختلاف وجود دارد و قرار است دادگاه عالی فدرال عراق درباره آن نظر نهایی را ارائه دهد. محور  سوم دولت آینده عراق است که چه خواهد شد؟

درباره عقب نشینی آمریکا از عراق، کنت مکنزی فرمانده آمریکایی اعلام کرد که از ابتدای سال 2022 نظامیان آمریکایی، ماموریت رزمی در عراق نخواهند داشت و فقط ماموریت های آنها آموزشی خواهد بود. زمانیکه سوال شد تکلیف 2500 نیروی شما چه می شود؟ گفت ماموریت اینها آموزشی می شود. این به معنای عدم عقب نشینی نظامی آمریکا از  عراق است . مقاومت اعلام کرده که تا 30 دسامبر 2021 منتظر می ماند اما برخی گروهها از همان زمان اعلام تصمیم جدید،  عملیات علیه امریکایی ها را آغاز کردند. نکته مهم این است که اعلام آمریکا مورد پذیرش مقاومت نیست و آنها با این مساله مخالف هستند.

آمریکا در شرایط کنونی علاوه بر نظامیان خود، تجهیزات نظامی سنگین در عراق دارد. سوال این است باقی  ماندن آنها به چه معناست؟ آیا برای ماموریت های آموزشی باقی ماندن این همه  لازم است؟ به همین دلایل مقاومت عراق مخالف این تصمیم است و عملیاتهای خود را آغاز کرده است.

همزمان با این رخدادها عملیاتها از سوی داعش مجددا از سرگرفته شد. در چند روز گذشته نیروهای پیشمرگه کرد 16 کشته و دهها زخمی داده اند. در موصل هم به نیروهای ارتش حمله کرده اند.

اما در  منطقه کوهستانی حمرین جنوب کرکوک بین دو استان صلاح الدین و دیالی، نیروهای ارتش و ضدتروریست موفق به مهار نشدند و نیروهای حشد الشعبی اعزام شدند. این بیانگراین واقعیت است که تنها نیرویی که در عراق برای مقابله آماده است حشدالشعبی است. لذا تحرک ناگهانی و گسترده تکفیری ها خودش یک علامت سوال بزرگ دارد.

بحث دوم انتخابات است که هنوز تا همین الان نیز نتایج نهایی آن اعلام نشده است. انتخابات به صورت الکترونیک بود که  با سه تغییر برگزار شد. هنوز   معلوم نیست جه می شود. اخیرا ائتلاف فتح یک شکایتی به دادگاه عالی فدرال عراق داده است. مجموعه ای از اسناد را ارائه دادند و دادگاه اعلام کرد که در این حوزه ها شمارش دستی انجام شود و دیدند که تفاوت بسیار فاحش است. نتیجه این شد که دادگاه عالی فدرال دست نگه داشت و تاکید کرد تا زمانی که تایید نکند انتخابات مشروعیت نخواهد داشت.

علاوه بر ائتلاف فتح ، ایاد علاوی و حید العبادی نیز به طرف های تشکیک کننده در نتایج انتخابات پیوسته اند. بر اساس وضعیت فعلی انتخابات ، دو ائتلاف شیعی شکل گرفته است. چارچوب هماهنگی 96 کرسی و ائتلاف صدر 73 کرسی، سنی ها حلبوسی 44 ، مستقلین سنی 32 نماینده را تحت عنوان عزم جمع آوری کرده است. درباره کردها نیز دو ائتلاف اصلی حزب دموکرات و اتحادیه میهنی حضور دارند. الان تقریبا مهمترین بازیگران تعیین آینده عراق همین گروهها هستند.

خیلی تلاش کردند که میان دو ائتلاف شیعی همکری صورت بگیرد. صدر از برخی اعضای ائتلاف هماهنگی منهای نوری المالکی دعوت کرد. جلسه دوم در منزل هادی العامری برگزار شد، در این دیدارها یک نوع تلاش بر مبنای ایده ایران نیز شکل گرفته که ائتلافی واحد شکل بگیرد ولی تاکنون نهایی نشده است.

چیزی که فتح به دادگاه ارائه کرده خواستار ابطال انتخابات شده است. لذا الان یک بحث های مفصلی در  بحث های مشروعیت وجود دارد. جریان حکمت تنها دو کرسی بدست آورده و گفته تا زمانی که کرسی های دزدیده شده بازنگردد در دولت مشارکت نمی کنند.

محور سوم آینده عراق است. اگر انتخابات ابطال شود باید مجددا انتخابات برگزار شود. دولت عراق باید انتخابات بعدی را برگزار کند، مجلس آلان منحل شده است. دولت با مشکل مواجه است که خودش یک معضل است. اگر اعاده حیثست و اعتبار به پارلمان بدهند غیر قانونی است برگزاری  انتخابات بعدی پیچیگی های زیادی داردو به سادگی نیست. زمانی که دیتا و اطلاعات دست بیگانگان باشد این گونه مسکلاتی در زمینه نتایج انتخابات عراق پیش خواهد آمد و این اجتناب ناپذیر است. اساسا نتایج انتخابات دست دولت نبوده و از کنترل آنها خارج شده است.

دست بالا را چه کسی دارد چارچوب هماهنگی چون 96 کرسی دارد دست بالا را دارد. صدری ها 73 کرسی دارند در جایگاه دوم قرار می گیرند. می توانند با یک گروه سنی وکرد ائتلاف کنند و دولت را تشکیل دهند. تقریبا می تواند 165 کرسی ائتلافی را بدست آورد.

صدر با کردها وسنی ها تقریبا محال است. چارچوب هماهنگی با سنی ها و کردها احتمال دارد. که این سناریوی نزدیک تر است.

لذا آینده عراق الان در گروه نتایج گفتگوها بین صدری ها و چارچوب هماهنگی است که از نجف و بغداد شروع شده و همچنان ادامه دارد. مهمترین نامزد چارچوب هماهنگی برای نخست وزیری نوری المالکی است که صدری ها اصلا با وی موافق نیستند.

آینده عراق شرایط پیچیده ای است تصمیم قطعی دادگاه هم مشخص نیست با وجود اینکه اعلام کرده که تخلفات قطعی رخ داده است. در واقع اگر تاثیر این تخلفات زیاد باشد انتخابات مجدد صورت می گیرد . در شرایط کنونی اعتراضات مردمی هم گسترده تر شده است و دولت نمی تواند آن را نادیده بگیرد. در واقع من خود نمی توانم روند آینده تحولات عراق را در سایه این وضعیت پیش بینی کنم.

 

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا