اخبار جمعیتخبر یک

در نشست تخصصی افق تحولات فلسطین در آستانه روز جهانی قدس مطرح شد: قوانین بین المللی در حمایت از فلسطینیان تنها جوهر روی کاغذ هستند/ درگیری نظامی میان فلسطینیان و صهیونیستها حتمی است/ فلسطینیان دنبال مرگ نیستند درپی زندگی شرافتمندانه اند

به گزارش روابط عمومی جمعیت دفاع از ملت فلسطین صبح امروز نشست تخصصی افق تحولات فلسطین در آستانه روز جهانی قدس با حضور کارشناسان این حوزه آقایان ناصر ابو شریف نماینده جنبش جهاد اسلامی فلسطین در تهران و حسین رویوران کارشناس مسائل منطقه در سالن کنفرانس ساختمان جمعیت دفاع از ملت فلسطین برگزار شد.

در ابتدای نشست ناصر ابوشریف نماینده جنبش جهاد اسلامی در تهران ضن تبریک ماه مبارک رمضان خطاب به مسلمانان جهان گفت: آنچه که امروز منطقه تجربه می کند تمامی بحران ها و مشکلات تمامی آن ها مرتبط با وجود رژیم صهیونیستی در منطقه است. مقاومت حق مشروع و دینی مردم فلسطین است. تمامی آنچه که در سازمان های بین المللی در قبال رژیم صهیونیستی نوشته شده است در حمایت از فلسطینیان تنها یک سری نوشته روی کاغذ است.در حاضر تلاش می شود برای حفظ موجودیت رژیم صهیونیستی ارتش مصر و سوریه و عراق نابود شود.

قدرتهای حهانی مانند روسیه و چین سیاست یک بام و دو هوا را در پیش گرفته اند. این قضیه به خوبی در جریان جنگ اوکراین بروز و شهود پیدا کرد.

وی افزود: اکنون 700 هزار نفر از شهرک نشینان صهیونیست در کرانه باختری هستند اینها چالش برانگیز ترین اسان های روی زمین هستند غربی ها هم اینها را نمی توانند تحمل کنند افرادی بسیار جنجال آفرین هستند. حتی برای آزار و اذیت مردم فلسطین گروهی صهیونیستی به نام طلال تشکیل شده که هر بار هم که بخاطر جنایت هایشان به دادگاه می روند به راحتی تبرئه می شوند. به طور روزانه عملیات های مختلفی از سوی اشغالگران اسرئیلی از جمله قطع درختان زیتون فلسطینی در این منطقه انجام می شود. اسرای فلسطینی و شهروندان فلسطینی به حقیر ترین شکل ممکن محاکمه می شوند. به طور روزانه حدود 15 تن از فلسطینیان بازداشت می شوند. نظامیان صهیونیست به زور وارد خانه های فلسطینیان می شوند به وحشیانه ترین شکل ممکن. کودکان و جوانان فلسطینی به دست ارتش اشغالگر کشته می شوند.

او گفت: قتل در پست های بازرسی به قضیه عادی تبدیل شده است. آن ها به محرد اینکه به یک فلسطینی شک کنند آن را می کشند. صهیونیستها با عقب نشینی های گهگاهی مانند صدور مجوز ورود کالا به نوارغزه و یا افزایش تعداد ورود فلسطینیان به الاقصی و… سعی دارند تا از سطح خشم و عصبانیت فلسطینیان در اراضی اشغالی بکاهند و اینگونه از پیشرفت راهکارهای دائمی برای حل بحران فلسطین جلوگیری کنند.

وی تصریح کرد: عملیات سیف القدس عملیاتی بود که مردم فلسطین را با یکدیگر متحد کرد اکنون مردم فلسطین از همیشه متحدتر هستند. صهیونیستها در شمال کرانه باختری به دنبال راه اندازی توطئه جدیدی علیه مردم فلسطین هستند آنها به دنبال فشار بیشتر بر این مردم هستند فشاری که در نهایت منجر به انفار خشم فلسطینیان و بروز انتفاضه ای دیگر خواهد شد. صهیونیستها می دانند که فلسطین راه حل ندارد جز مقاومت و درگیری.

مردم فلسطین همزمان با عادی سازی روابط کشورهای عربی و رژیم اسرائیل راه حلی جز جنگیدن و مقاومت ندارند. مانند انتفاضه هایی که طی سال های گذشته انجام دادند و از خود دفاع کردند. ما امت اسلامی می خواهیم که از مردم فلسطین حمایت کنند جراکه این جنگ و درگیری برای این امت است.

حسین رویوران کارشناس مسائل منطقه در ادامه گفت: جامعه فلسطینی اکنون بیشتر بر مقاومت تاکید دارد. در عملیات های اخیر فلسطینیان حضور تمامی اقشار و طیف های فلسطینی را می بینیم. آن دوگانگی میان سازش و مقاومت به پایان رسیده است. فعال شدن جنبش الاقصی فتح هم نشان داده که اگر محمود عباس در این سیر سیاسی ضد فلسطینی حرکت کند در آینده نه چندان دور از اطراف او پراکنده خواهند شد. بنت پیشتر اعلام کرده بود که حاضر به گفتگو با فلسطینیان نیست دقیقا همان چیزی که پیشتر عباس تن به این ذلت داده بود. اکنون انسداد سیاسی در صحنه فلسطین پیداست. رژیم صهیونیستی برای فلسطینیان جهنم محیا کرده است. امری که جوانان فلسطینی را محبور می کند تا عملیات های شهادت طلبانه برای آزادی و زندگی خودشان و خانواده هایشان انجام دهند. فلسطینیان دنبال مرگ نیستند دنبال زندگی اند.

وی افزود: رژیم صهیونیستی به حای اینکه علل این عملیات ها را بررسی کند فشار را بیشتر می کند. صهیونیستها گذرگاه جلمه را مسدود کرده اند تا به جامعه فلسطینی از لحاط اقتصادی فشار وارد کند. نباید انتظار داشت که فلسطین همه این فشارها را بدون هیچ واکنشی تحمل کند. مقاومت موفق شده است برتری رژیم صهیونیستی را خنثی سازد. از زمان سیف القدس و بکارگیری جنگ نامتقارن و تقویت مقاومت به ویژه در غزه شرایط تغییر کرده است. در جنین که از مهم ترین پایگاه های جهاد اسلامی است گردان های مسلح وجود دارند که رژیم صهیونیستی جرات نمی کند وارد آن شود.

نکته سوم این است که مانورهای ایران این پیام را به رژیم صهیونیستی رساند که 7 نیروگاه هسته ای در اراضی اشغالی وجود دارد و اگر اسرائیل به اقدامات خصمانه اش علیه ایران و مقاومت ادامه دهد ایران بدون داشتن بمب اتمی نیروگاه های هسته ای اسرائیل را هدف خواهد گرفت و موجی از ویرانی را برای صهیونیستها بر جای خواهد گذاشت؛ بنابراین ایران موفق به خنثی سازی رژیم صهیونیستی شد.

برای اولین بار جامعه مطالعاتی آمریکا با رژیم اسرائیل کاملا همراه نیستند. آمریکا پیشتر از اسرائیل دفاع می کند اما اکنون به ویژه پس از عقب نشینی آمریکا از افغانستان سطح حمایت ها از اسرائیل کمتر شد. اکنون اولویت های آمریکا به سمت روسیه و چین تغییر کرده است. کاهش حضور آمریکا در منطقه ضربه به امنیت اسرائیل است. در مراکز مطالعاتی در آمریکا تاکید بر اولیت های این کشور است اگر این کشور به چین نرسد ساختار قدرت در جهان را از دست خواهد داد.

نکته پنجم نفاق در منطقه است، اجلاس شرم الشیخ و نقب به خوبی دوستان و دشمنان فلسطین را نشان داد. با گسترش عملیات های نظامی و استشهادی در کرانه باختری مردم فلسطین تودهنی سختی را به اسرائیل زدند. جریان سازش برنامه ریزی کرده بود که ابتدا باید مسئله فلسطین حل شود و رابطه اسرائیل و رژیم های عربی برقرار شود. زمانی که رژیم های عربی با این رژیم همکاری کنند یعنی حمایت از سیاست های این رژیم. تنها شدن فلسطینیان در این برهه اخیر ایمان آن ها را قوی تر کرد. ادامه این شرایط وحدت محور مقاومت را افزایش می دهد. تنها محور مقاومت است که می تواند آغوش گرمی برای فلسطینیان باشد.

نکته ششم، جنگ اوکراین این حس مظلومیت را در جامعه فلسطینیان انتشار داد. اروپایی ها خزانه خود را برای حمایت از اوکراینی ها خرج میکنند در صورتی که طی هفتادی اندی سال از اشغالگری اسرائیل در فلسطین آن ها هیچ اقدامی که نکردند هیچ از اسرائیل حمایت هم کردند. دوگانگی غرب در قبال وقایع اوکراین باعث شد تا شفافیتی نسبی در سطح بین المللی شکل گیرد. در تظاهراتی که در انگلیس بود همه سوال می کردند که یمن، فلسطین و دیگر کشورهای آسیایی کجای معادلات غرب قرار دارند.

نکته هفتم، تحریم روسیه، سلاح تحریم که رژیم های عربی از آن بیش از سلاح کلاسیک علیه بسیاری از کشورها مانند ایران، یمن، که شمالی، چین، روسیه استفاده کرده است. اما وضع چنین تحریم هایی علیه روسیه تفاوت دارد. روسیه بزرگترین تولید کننده گاز در جهان است و در بسیاری از حوزه های دیگر در جهان اول است. غرب اکنون در حوزه سوخت به مشکل خورده است. این نشان دهنده این است که تحریم این بار دو طرفه شده است. تورم یک درصدی غرب اکنون به 5 درصد در آلمان و فرانسه بوده است. اگر تحریم های روسیه ادامه یابد همه طرف ها ضرر خواهند کرد. هر گالن بنزین 3 دلاری به 7 دلار در آمریکا رسیده است. رغبت آمریکا برای بازگشت به برجام به همین دلیل است و رفع تحریم های نفتی ونزوئلا هم همینطور. یقین دارم که آمریکا روسیه را به سوی آغاز جنگ هل داد تا وابستگی نفتی و انرژی اروپا را بر روسیه بکاهد.

قطر اکنون گاز خود را پیش فروش کرده است. دو نوع ارسال گاز داریم یکی سی ان جی که ما هم در حال انجام آن هستیم و نوع دیگر آن در قطر و آمریکا است یعنی گاز را به صورت مایع به کشورهای دیگر می فرستند تاسیسات گاز مایع را تبدیل می کنند و دوباره به گاز عادی بازمی گردانند قیمت این نوع گاز هم همین فرایند است اکنون کجای اروپا زیرساخت های بندر و تاسیساتی دارد که بتواند این گاز ال پی جی را به سی ان جی تبدیل کند لذا در زمینه گاز و تامین آن در حهان مشکل وجود دارد. ایران دومین کشور دارای ذخایر گازی است.

نکته آخر، یکی از دلایل وحشت کشورهای سازش کار منطقه درباره بازگشت آمریکا به توافق هسته ای بر می گردد به تاثیر این موضوع بر منطقه. اگر آمریکا به بازگشت به توافق تن دهد این یعنی اتقای جایگاه مقاومت در منطقه. ایران اکنون با ظرفیت کامل در حال ارسال نفت است و آمریکا کاری هم نمی تواند کند. شرایط محور مقاومت در منطقه و جهان به نفع اسرائیل نیست. یکی از دلایلی که اسرائیل به خرید جزایر یونان دست زده همین مورد است. موجودیت رژیم صهیونیستی در خطر است. فلسطینیان می گویند این زمین من است و زنده و مرده همینجا خواهم یود اما صهیوینستها در حل خرید زمین در جزایر یونان هستند.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا