آرشیو سایت قدیم

نبرد اراده ها در فضای هیدروپلتیك خلیج فارس تا اقیانوس اطلس

در طی روزهای اخیر علیرغم تهدیدات و تحریم های ایالات متحده آمریکا نفتکش های ایرانی یکی پس از دیگری در سواحل ونزوئلا پهلو می گیرند تا صفحه جدیدی را در مناسبات و همکاری های تهران – کاراکاس رقم بزنند. با وجود اینکه ایالات متحده آمریکا قصد دارد هر طور که شده کاراکاس را در کنترل و تحت تسلط خود در آورد، اما کاراکاس پس از انقلاب بولیواری رویکردی استقلال طلبانه را در پیش گرفته است، که این امر به هیچ عنوان خوشایند ایالات متحده نبوده، به ویژه در چند وقت اخیر با تحریم های فزاینده و حمایت از خوان گوایدو رهبر اپوزیسیون تلاش بسیاری نموده تا ونزوئلا را به پازل سیاست های هژمونیک و سلطه طلبانه خود برگرداند.

 

اما با ناکام ماندن در این امر فشارهای خود علیه کاراکاس را افزایش داده تا جایی که نیاز اولیه مردم به سوخت را با اختلال جدی مواجه نموده است. در چنین شرایطی سخت، ایران که خود نیز تحت شدید ترین تحریم های تاریخی ایالات متحده قرار دارد، اما چیزی برای از دست دادن نمی بیند سعی می کند، این خلا نیاز ونزوئلا به سوخت را جبران نماید.

 

البته با و جود اینکه تحریم ها هزینه های قابل توجهی در طول سالیان گذشته داشته است اما مزیت بسیار مهم خروج از وابستگی نسبت به ایالات متحده و دست یابی به استقلال سیاسی را برای ایران به ارمغان آورده است. یعنی ایران بدون توجه به آمریکا در بستر گذار از تحریم ها می تواند سیاست ها و اهداف راهبردی خود را نه صرفا در منطقه خاورمیانه بلکه در سایر نقاط جهان از جمله در حیات خلوت آمریکا نیز دنبال نماید.

 

شاید بهتر است بگویم صبر استراتژیک ایران بر تحریم ها و مقاومت در طول سالیان گذشته در اینجا معنا پیدا کرده و امروز این کشور می تواند از میوه های استقلال سیاسی خود برداشت نماید و در این شرایط سخت تحریمی، حجم قابل توجهی از فراورده های نفتی خود را به فروش برساند و نیز یکی از هم پیمانان خود را که مورد خشم ایالات متحده قرار گرفته است حمایت نماید. همچنین با این کار توانسته هیمنه و ابهت آمریکا را شکسته و او در برابر دیگر کشورها به چالش بکشاند.

 

 از این منظر می توان گفت این موضوع پیامی مهم را به متحدین و علاقه مندان به همکاری با ایران در سراسر جهان مخابره نموده است که ایران حتی در شرایط سخت، متحدین و کشورهای همسو با خود را تنها نخواهد گذاشت. همچنین آن روی سکه این رویداد پیام مهمی را به کشورهای ناهمسو در منطقه و در جهان ارسال نموده، که ایران قدرتمند که می تواند ایالات متحده را به چالش بکشاند، قدرتیست نوظهور در تراز جهانی و واقعیتی است که باید آن را پذیرفت و با احترام با آن برخورد نمود.    

 

از منظری دیگر شکست های پی در پی آمریکا موجب ناامیدی هرچه بیشتر متحدین منطقه ای و بین المللی او گردیده و آنان را به تجدید نظر در همکاری با ایالات متحده و عدم تمایل به اعمال سیاست های خصمانه علیه ایران مجاب نماید. از این رو شاید بتوان تمایل برخی کشورهای حاشیه خلیج فارس مانند عربستان سعودی در نزدیکتر شدن به ایران را در این راستا ارزیابی نمود. زیرا آنها به خوبی می دانند درگیر شدن و اعمال سیاست های خصمانه علیه ایران بسیار پر هزینه خواهد بود، یعنی عملا چنین رویکردهای می تواند نقش مهمی در برداشتن تهدیدات و سایه ی جنگ از سر کشور داشته باشد.

 

از اهمیت دیگر این رخداد می توان به افزایش پرستیژ و اعتماد سازی ایران در سطح نظام بین الملل و در بین سایر کشورها اشاره نمود، که این موضوع می تواند گامی مهم برای توجه و اعتماد هر چه بیشتر سایر کشورها در چارچوب چند جانبه گرایی و همکاری با ایران در آینده تلقی گردد.

 

همچنین این اتفاق به مسئولان آمریکایی فهماند که دیگر سیاست فشار حداکثری توجیهی ندارد و با توجه به هزینه بر بودن این نوع سیاست برای تحریم کنندگان، آنان را از اعمال تحریم های جدید ناامید نموده و فروپاشی حقیقی دیوار تحریم ها را در آینده ای نزدیک موجب گردد.

 

همچنین این موضوع می تواند از ایران تصویری مناسب در جامعه ی ونزوئلا بر جای گذارده و زمینه ی خوبی را برای افزایش فعالیت های سیاسی، اقتصادی و فرهنگی در بین هر دو کشور ایجاد نماید. دیگر اینکه می تواند انگیزه و روح استقلال خواهی سایر کشورها در مواجه با آمریکا را تقویت نماید.

 

همچنین از ورایی دیگر می توان گفت، جلوگیری و فشار آمریکا بر ونزوئلا جهت خرید و تامین نیازهای اولیه ی مردم این کشور بر خلاف موازین اولیه ی حقوق بین الملل بوده که امنیت جامعه جهانی را به مخاطره انداخته و جهان را به سمت یک آنارشی سوق می دهد. در صورتی که رفتار ایران در ارسال محموله های سوختی به ونزوئلا مطابق با قوانین بین المللی تجارت آزاد و حقوق دریانوردی و آزادی کشتیرانی بوده و ایالات متحده حق ندارد در زمان حال یا آینده در این پروسه خللی ایجاد نماید.

 

اما از منظری دیگر می توان بیان نمود یکی از عوامل مهمی که موجب می شود ایالات متحده آمریکا و دیگر هم پیمانان او به نفتکش های ایرانی تعرضی ننمایند، جدیت ایران در سرنگونی پهپاد گلوبال هاوک در نقض به حریم هوایی کشور، توقیف نفتکش انگلیسی در قبال نفتکش گریس1 و حمله به پایگاه عین الاسد در قبال ترور سردار قاسم سلیمانی بوده، یعنی اینها مواردی هستند که در این آزمونها ایران اثبات نمود که وقتی در فضای چیکن استراتژی (یا بازی بزدل) قرار داده می شود حتی با وجود هزینه بر بودن تقابل، اما اراده تسلیم نخواهد داشت و در پایبندی به اصول خود کاملا جدی خواهد بود.

 

یعنی بازی برد – برد امروز تهران – کاراکاس، محصول عزم و اراده ی جدی در پاسخ به تهدیدهای گذشته می باشد. از این رو می توان گفت وقایع اخیر نشانگر آن است که «استراتژی مقابله به مثل» در عرصه ی سیاست خارجی عملا می تواند ایران را در برخورد با سیاست های خصمانه ی قدرتهای مهاجم واکسینه نماید.

 

از این رو موهبت ژئوپلتیک و ژئواستراتژیکی ایران در کنار نیروهای نظامی توانمند، سیستم دفاع موشکی قدرتمند و نیروهای متحد در سراسر منطقه، ترکیبی قدرتمند از ضریب امنیتی را موجب می شود تا قدرتی مانند ایالات متحده را از فکر تعرض به کشور باز دارد.

 

هرچند که ایالات متحده آمریکا می داند در این باره اگر پاسخی ندهد هیمنه و ابهت خود را شکسته و اگر اقدامی نامناسب و خللی در حرکت کشتی ها به انجام رساند پاسخ آن را مانند انگلیسی ها در خلیج فارس خواهد چشید و یا اینکه باید با نیروهای متحد ایران در پهنه ی وسیع خاورمیانه مواجه گردد.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا