آرشیو سایت قدیم

در پستوهای ذهن نتانیاهو چه می گذرد؟ ترامپ اولین و آخرین فرصت اسراییل

نخست وزیر اسرائیل اعلام کرده که تا ۱۱ تیر بخشهای دیگری از کرانه غربی رود اردن را رسما به اسرائیل ضمیمه خواهد کرد.این بخش ها که حدود ۴۰ درصد از اراضی دیگر کرانه غربی رود اردن می شوند رسما از حاکمیت تشکیلات خودگردان خارج خواهند شد.در این راستا چند نکته قابل ذکر است:

 

اول، نتانیاهو با توجه به پایان دوره اول ریاست جمهوری ترامپ و احتمال عدم انتخاب مجدد وی در تلاش است هر آنچه در ذهنش بوده را در این دوره محقق کند . وی احتمالا در پستوهای ذهنش معتقد است شاید هیچگاه چنین فرصتی نصیب اسرائیل نشود.

 

دوم، در روزهای گذشته اتفاقی مهم در کرانه غربی رخ داد که رسانه ها به سادگی از کنار آن گذشتند و آن تیراندازی علنی عده ای با سلاح های خودکار و لباس شخصی در ملا عام در شهر رام الله بود.این به معنای بازگشت گردان های نظامی فتح به عملیات مستقیم علیه اسرائیل است.

 

در گذشته نیروهای فتح به عنوان پلیس اسرائیل عمل می کردند و مانع بزرگی مقابل نیروهای حماس و جهاد اسلامی و سایر گروههای مقاومت در کرانه غربی بودند.

 

سوم، شرایط امروز شباهت بسیاری با سال ۲۰۰۰ دارد. درآن سال بعد از ۷ سال مذاکره عرفات به نتیجه رسید که فریب خورده و دولت اسراییل هیچگاه شروط حداقلی وی را برای تشکیل دولت فلسطینی نخواهد پذیرفت‌‌. لذا غیرمستقیم مجوز فعالیت کتاب الاقصی وابسته به گروه فتح را صادر نمود و در همین راستا این نیروها عملیات های مهمی را علیه صهیونیست ها انجام دادند و همین رخدادها بود که مرگ مشکوک و زودهنگام یاسر عرفات را رقم زد.

 

چهارم، تصمیم اخیر دولت اسراییل به معنای مسدود سازی تمام راهها برای دولت ابومازن است و به احتمال زیاد انتفاضه سوم رقم خواهد خورد.این انتفاضه البته با موارد قبل چند تفاوت عمده دارد:

 

1- مروان برغوثی های جدید به منصه ظهور می رسند که موجب کمک نیروهای نظامی فتح به حماس و جهاد خواهد شد.

 

۲- ۲۷ سال مذاکره با دولت اسراییل برای حامیان تشکیل ۲ دولت فلسطینی – یهودی در کشورهای عربی و اسلامی رسما بی نتیجه اعلام خواهد شد و موضع ایران و گروههای مقاومت که موضع فلسطین از نهر تا بحر دارند تقویت می شود.

 

۳- اختلافات داخلی در ملت فلسطین حداقل در ظاهر به شدت کاهش خواهد یافت و اذهان آنان روی دشمن خارجی متمرکز خواهد شد و داوطلبان بیشتری به گروههای مقاومت خواهند پیوست.

 

۴- با توجه به حضور گسترده شهروندان یهودی در شهرک های کرانه غربی ، دسترسی گروههای مقاومت به اشغالگران برای عملیات بسیار بیشتر از گذشته است با این تفاوت که دیگر پلیس  تشکیلات خودگردان مانع آنها نخواهد شد و بلعکس به آنان کمک خواهد کرد‌.

 

۵- تجربیات مقاومت از سلاح های سبک ، عملیات شهادت طلبانه و سنگ در سال ۲۰۰۰ به راکت های پیشرفته و سلاح های مرگبار رسیده و با وحدت حماس ، جهاد و الاقصی روزهای سختی در انتظار اسراییل خواهد بود‌.

 

۶- اینبار دولت اردن هم راهی جز حمایت از انتفاضه ندارد، زیرا با اقدام اخیر نتانیاهو که حمایت ترامپ را پشت سر خود می بیند موجودیت اردن هاشمی به عنوان یک کشور مصنوعی به خطر جدی خواهد افتاد چرا که قرار است طبق این تصمیم در نهایت عمده فلسطینیان ساکن کرانه غربی اخراج شوند و در دسترس ترین کشور برای آوارگان جدید طی سالیان آتی  پادشاهی اردن است.

 

۷-اسرائیل در بدترین شرایط خود از آغاز حیاتش به سر می برد و از مرزهای جنوبی تا شمالی و شمال شرقی و اکنون شرق نیز تهدید مستقیم نسبت به آن وجود دارد.

 

این در حالی ست که آمریکا خود درگیر کرونا ،  اعتراضات داخلی و انتخابات آبان ماه است  و احتمالا تمرکز و توان لازم جهت دخالت مستقیم در صورت بروز اتفاق برای اسرائیل را نخواهد داشت‌.

 

در پایان به زعم نگارنده قمار اخیر نتانیاهو بسیار سنگین و غیر قابل پیش بینی بوده و ممکن است در اندک زمانی تمام دستاوردهای ۷۲ساله دولت اسراییل را از بین ببرد؛ خاصه این که دنیا آبستن گذار از یک جانبه گرایی آمریکا به چند جانبه گرایی ست و ایالات متحده دیگر توان تاثیر گذاری در معادلات به سان گذشته را ندارد. تصمیم ذکر شده تا حدی خطرناک است که اولمرت نخست وزیر سابق اسرائیل آن را تلاش نتانیاهو برای فرار از زندان به قیمت نابودی اسرائیل برشمرد.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا