آرشیو سایت قدیم

رمضان شلح مردی كه 23 سال مقاومت فلسطین را رهبری نمود

دوره رهبری مرحوم دکتر “رمضان عبدالله شلح” به عنوان دبیر کل جنبش جهاد اسلامی به مدت 23 سال بود و این تداعی کننده مدت نبوت پیامبر گرامی اسلام است. رمضان عبدالله رهبر مبارز بود که برای آرمان آزادی سرزمین مادری اش فلسطین از لوث وجود صهیونیست های جنایتکار بدون کمترین چشم داشت مادی تا پایان حیاتش تلاش کرد. ذکر و بزرگداشت خدمات وی در عرصه جهاد و مقاومت علیه ظلم و ایستادگی علیه غاصبان صهیونیست کمترین کار در گرامیداشت این مرد بزرگ عرصه مقاومت است.

 

دکتر رمضان عبدالله شلح در منطقه شجاعیه در نوار غزه در سال 1958 دیده به جهان گشود و در دهه هفتاد میلادی از دانشگاه زقاقیق مصر در رشته اقتصاد فارق التحصیل شد،در آنجا بود که با دکتر فتحی شقاقی آشنا شد آشنایی که موجب شد تا مرحوم عبدالله با بسیاری از شخصیت های بزرگ اسلامی آشنا شود و جهت گیری سیاسی وی سمت و سویی صحیح یابد. در مصر دکتر عبدالله به عضویت گروه اخوان المسلمین و جنبش جهاد اسلامی مصر در آمد و این عضویت و آشنایی موجب گردید بعد ها همراه با شهید فتحی شقاقی جنبش جهاد اسلامی فلسطین را راه اندازی کند.

 

بعد از تحصیل در مصر به سرزمین مادری خود برگشت و دانشگاه اسلامی در نوار غزه را دایر کرد به تدریس در کرسی اقتصاد پرداخت. وی در کنار فعالیت های علمی و دانشگاهی از دغدغه اصلی هر فلسطینی آزاده یعنی اشغال وطن غافل نبود و فعالیت هایی را در جهت روشنگری و جذب جوانان فلسطینی به جنبش جهاد اسلامی آغاز کرد. گسترش فعالیت های او در نوار غزه رژیم صهیونیستی را به شدت نگران کرد، به همین دلیل در 1983 از کار خود منع شد. در 1986 فلسطین را به قصد تحصیل در کشور انگلستان ترک کرد و در سال 1990 نائل به درجه دکترا در رشته اقتصاد از دانشگاه درهام شد.

 

مقصد بعدی وی فلوریدای جنوبی آمریکا بود و در آنجا اقدام به تاسیس مرکز تحقیقات اسلامی کرد که خروجی این مرکز نشریه قرائات سیاسیه بود. از سال 1993 تا 1995 استاد دانشگاه فلوریدای جنوبی در موضوع بررسی های خاورمیانه بود و در سال 1995 آمریکا را به مقصد فلسطین ترک کرد.

 

رمضان عبدالله پس از بازگشت به فلسطین به دوست قدیمی خود دکتر فتحی شقاقی ملحق شد و فعالیت خود در جنبش جهاد اسلامی را دوباره از سر گرفت و بعد از شهادت دکتر شقاقی به سمت دبیرکل این جنبش درآمد و از سوی آمریکا در لیست سیاه و تحت تعقیب قرار گرفت.

 

بعد از شهادت دکتر شقاقی بیم آن میرفت که این جنبش به پایان برسد ولی جنبش با رهبری مرحوم شلح جان تازه ای به خود گرفت به حدی که در سال 2006 دکتر عبدالله به عنوان فردی خطرناک از سوی آمریکا معرفی شد. با اینکه وی رهبر سیاسی بود ولی شاخه نظامی جنبش جهاد اسلامی را چنان تقویت کرد که بسیاری از عملیات هایی که موازنه قدرت را به سود جریان های مقاومت تغییر داده از سوی گردان های نظامی جنبش جهاد اسلامی (سرایای القدس)بوده است.

 

دکتر رمضان عبدالله با شناخت کاملی که از دشمن داشت هیچگاه از آرمان های خود که آزادی قدس شریف بود دست نکشید و با اینکه می توانست زندگی مرفهی در آمریکا داشته باشد زندگی دنیوی را فدای اعتقادات خود نمود و دست از مبارزه علیه ظلم نکشید و حتی در منزلی که در سوریه داشت زندگی بسیار ساده ای نیز داشت.

 

یکی از اهداف وی پیوند بین تفکر ملی گرایانه و تفکر اسلامی بود. تا قبل از تشکیل جنبش جهاد اسلامی فلسطین این دو تفکر هر کدام جداگانه علیه اسراییل اقدام می کردند اما این پیوند باعث شد تا این دو دیدگاه در کنار هم مبارزه کنند و ضربات جبران ناپذیری به اسراییل وارد آورند و همچنین مرحوم عبدالله به تمام گروه ها و مذاهب و ادیان ساکن در فلسطین توجه داشت و هدفی جز وحدت تمام فلسطینیان برای مقاومت علیه اشغالگران صهیونیست را نداشت.

 

وی در طول حیات سیاسی خود همیشه نقش ایران را در مقاومت فلسطین راهگشا می دانست و از زمان پیروزی انقلاب و با تاسی از انقلاب ایران برای تاسیس جنبش جهاد اسلامی تا دیدار هایی که با مسئولان ایرانی داشتند از حمایت های مادی و معنوی کشورمان از مقاومت و در اقدامات تضعیف کننده اشغالگران صهیونیستی تشکر می کرد.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا