آرشیو سایت قدیم

ابوشریف: جهاداسلامی از جلوه‌های انقلاب اسلامی در خارج مرزهای ایران است/ منطقه نیازمند الگوهایی نظیر شهیدچمران و شلح است/ رویوران: انتفاضه آینده برای اسرائیل غافلگیركننده است

به گزارش روابط عمومی جمعیت دفاع از ملت فلسطین، نشست بزرگداشت «رمضان عبدالله شلح» دبیرکل فقید جنبش جهاد اسلامی در محل خبرگزاری قدس (قدسنا) برگزار شد.در ابتدای این نشست «احمد روح الله زاد» با یادآوری خاطره ای از رمضان عبدالله گفت: وی زمانی که در قاهره در زندان بوده و علمای زیادی هم در آنجا حضور داشتند، در جمع آنها می گوید: ما هم اکنون نیاز به شخصیتی مثل امام خمینی داریم که جهان اسلام را رهبری کند و ما این گونه شخصیتی نداریم.

گزارش اختصاصی قدسنا از نشست بزرگداشت «رمضان عبدالله شلح» دبیرکل فقید جنبش جهاد اسلامی؛ابوشریف: جهاداسلامی از جلوه‌های انقلاب اسلامی در خارج مرزهای ایران است منطقه نیازمند الگوهایی نظیر شهیدچمران و شلح است رویوران: انتفاضه آینده برای اسرائیل غافلگیرکنن

وی با اشاره به فقدان رهبری واحد و انقلابی دارای نگاه فراگیر در جهان عرب تاکید کرد: بسیاری از مشکلاتی که هم اکنون در جهان عرب و فلسطین داریم که آخرین آن طرح الحاق کرانه باختری است، به دلیل همین فقدان رهبری بوده است.در ادامه این نشست «ناصر ابوشریف»  نماینده جنبش جهاد اسلامی فلسطین در تهران تاکید کرد: در ابتدا از همه دوستانم در جمعیت دفاع از ملت فلسطین و خبرگزاری قدس برای برگزاری این بزرگداشت برای این شخصیت بزرگ اسلامی، جهادی، فکری و سیاسی قدردانی می کنم.وی افزود: همچنین جا دارد که یادی از برادر عزیزم حسین شیخ الاسلام از شخصیتهای مقاومتی در جمهوری اسلامی کنیم که واقعا با فلسطین زیست و اخیرا به دیار باقی شتافت. همچنین باید یادی از شهید دکتر چمران کنم که با وجود تحصیل در آمریکا هرگز دست از مبارزه و جهاد نکشید، باید تاکید کنم که این شخصیتها برای ما چراغ راه محسوب می شوند.وی در ارتباط با ابعاد شخصیتی شلح گفت: رمضان عبدالله یکی از بنیانگذاران جنبش جهاد اسلامی و از شاگردان شهید دکتر فتحی شقاقی بود. جنبش جهاد اسلامی توانست بسیاری را در فلسطین به سوی اقدامات ملی گرایانه سمت و سو دهد، همچنین بسیاری را که به فعالیت های ملی گرایانه فکر می کردند به سوی تعالیم اسلامی سوق داد، در واقع جهاد اسلامی یک ادغام از این دو مساله ملی گرایی و اسلام در فلسطین محسوب می شود.

 

گزارش اختصاصی قدسنا از نشست بزرگداشت «رمضان عبدالله شلح» دبیرکل فقید جنبش جهاد اسلامی؛ابوشریف: جهاداسلامی از جلوه‌های انقلاب اسلامی در خارج مرزهای ایران است منطقه نیازمند الگوهایی نظیر شهیدچمران و شلح است رویوران: انتفاضه آینده برای اسرائیل غافلگیرکننابوشریف گفت: برای نگاه به شخصیت دکتر رمضان عبدالله باید به دستاوردهای جنبش جهاد اسلامی فلسطین توجه کنیم، جنبش جهاد اسلامی توانست جرقه انتفاضه الاقصی را به وجود آورد که این یکی از نقاط عطف تاریخی برای جنبش جهاد اسلامی بود. همچنین رژیم صهیونیستی بخاطر مقاومت و جهاد مردم فلسطین از نوارغزه در سال ۲۰۰۵ عقب نشینی کرد نه بخاطر مذاکره و چیز های دیگر که جهاد اسلامی تاثیر بسزایی در این روند داشت. این جنبش در مسیر مبارزات خود هرگز دست از جهاد و مقاومت نکشید و همواره پرچم مبارزه در برابر  صهیونیستها را به دوش می کشید. تا جایی که این جنبش در سال 2012 به اجرای تصمیم حمله به تل آویو رسید که باعث توقف جنگ علیه غزه در آن سال شد.وی افزود: در واقع اگر بخواهیم به دکتر رمضان عبدالله بنگریم باید به دستاوردهای متعدد جنبش جهاد اسلامی در دهه های اخیر به ویژه 23 سال گذشته توجه کنیم که دستاوردهای بسیار درخشان و مهمی بوده و این خود بیانگر حجم موفقیت های فکری و جهادی ابوعبدالله است.نماینده جنبش جهاد اسلامی در ادامه گفت: موضوع روابط ایران وجنبش جهاد اسلامی فلسطین است. احمد یوسف شخصیت فلسطینی زمانی  می گوید ما انقلاب اسلامی را از طریق فتحی شقاقی شناختیم. شهید فتحی شقاقی به عنوان یکی از بنیانگذاران از کسانی بود که همواره مسائل ایران پس از پیروزی انقلاب اسلامی را دنبال می کرد. این نشان می دهد که روابط جهاد اسلامی و ایران یک رابطه عقیدتی و ایمانی بود و هرگز مسائل مالی در آن نقشی نداشته است. در واقع می توان گفت جنبش جهاد اسلامی ، جلوه انقلاب اسلامی در خارج از مرزها محسوب می شود که همیشه تلاش داشته ایران را به طور صحیح و درست برای مخاطبان فلسطینی و عربی خود معرفی کند. همان گونه که حزب الله لبنان به عنوان یکی از جلوه های انقلاب اسلامی در لبنان محسوب می شود، جنبش جهاد اسلامی نیز جلوه انقلاب اسلامی در فلسطین است.ابوشریف افزود: همچنین در اینجا باید یاد کنیم از بخشی از سخنان رمضان عبدالله که در زمانی گفته بود ایران تنها یک حامی از ما نیست بلکه همه موشکهای ما که به سوی اسرائیل شلیک می شود ایرانی است و با پول ایران شلیک می شود، این بیانگر روابط بسیار نزدیک این جنبش با جمهوری اسلامی است. همچنین یکی از نگاههای مهم دکتر رمضان عبدالله این بود که می گفت اسرائیل یک اشغالگر است و هرگز دست از اشغال نمی کشد. ایشان همواره به ما میگفت که صلح با  رژیم صهیونیستی محقق نمی شود و باید از راه مقاومت وارد شد. وی برای اثبات این مساله زمانی که در زندان حضور داشت خطاب به یکی از زندانیان جنبش فتح گفته بود شما حتی در یک موضوع نظیر مساله آب با رژیم صهیونیستی نمی توانید به توافق برسید چه رسد به اینکه در همه مسائل از جمله اراضی و … بخواهید به صلح برسید.

 

گزارش اختصاصی قدسنا از نشست بزرگداشت «رمضان عبدالله شلح» دبیرکل فقید جنبش جهاد اسلامی؛ابوشریف: جهاداسلامی از جلوه‌های انقلاب اسلامی در خارج مرزهای ایران است منطقه نیازمند الگوهایی نظیر شهیدچمران و شلح است رویوران: انتفاضه آینده برای اسرائیل غافلگیرکنن

 

نماینده جهاد اسلامی همچنین درباره مساله الحاق کرانه باختری که از سوی نتانیاهو دنبال می شود، گفت: درباره مساله الحاق نیز باید بگویم که این یک غارت و دزدی اراضی واضح و روشن از فلسطین است که با چراغ سبز آمریکا و غربی ها مانند گذشته رخ می دهد، مساله ای که دکتر رمضان عبدالله نیز همین نظر را در قبال آن داشت. این در حالی است که صهیونیستها هیچ حقی در فلسطین تاریخی ندارند و ذره ذره با حمایت غربی ها توانستند فلسطین را از آن خود کنند. من باید تاکید که آنها بدون حمایت های آمریکا و رئیس مافیای جهان که در شرایط کنونی ترامپ است نمی توانند هیچ اقدامی را در منطقه و فلسطین انجام دهند.

 

ناصر ابوشریف در پاسخ به سوالی درباره مساله حمایت از فلسطین و مبارزه با رژیم صهیونیستی، تاکید کرد: دفاع از فلسطین یک امر واجب دینی و اسلامی است که مقام معظم رهبری نیز همواره بر آن تاکید داشته است. البته دکتر رمضان عبدالله شلح نیز در جایی گفته است دفاع از ایران، دفاع از فلسطین است که این مساله نیز در دیدگاه ایشان وجود داشت و بیانگر اهمیت جایگاه ایران بین فلسطینی ها است.


گزارش اختصاصی قدسنا از نشست بزرگداشت «رمضان عبدالله شلح» دبیرکل فقید جنبش جهاد اسلامی؛ابوشریف: جهاداسلامی از جلوه‌های انقلاب اسلامی در خارج مرزهای ایران است منطقه نیازمند الگوهایی نظیر شهیدچمران و شلح است رویوران: انتفاضه آینده برای اسرائیل غافلگیرکنن

 

در ادامه این نشست «حسین رویوران» گفت: در اینجا در نظر دارم خاطره ای را برای شما نقل کنم، من از سال 1364 در بیروت حضور داشتم، در سال 1366 انتفاضه اول رخ داد  که یک تحول بزرگ و اساسی در فلسطین محسوب می شد. این انتفاضه یک تحول کیفی بود که صحنه مبارزه را از بیرون فلسطین به داخل فلسطین  تغییر داد. در آن سال من ملاقاتی با دکتر فتحی شقاقی داشتم که ایشان را شخصیت بسیار متفکر و عمیقی یافتم، جالب اینکه این شخصیت در عمق تفکرات جهان عرب که در مصر ترویج داشته و در آنجا تحصیلات خود را می گذرانده، تعالیم امام خمینی را دنبال می کرده است. در زمانی که جهاد در جهان عرب به عنوان برخی گروههای تکفیری رواج داشت ایشان می آید و جنبش جهاد اسلامی را با آن اهداف والای اسلامی تشکیل می دهد، اینها همه نشان از میزان عمق فکری شهید فتحی شقاقی بود. ایشان در ملاقاتی که داشتیم مجله ای را با عنوان پیشتازان اسلامی ارائه کرد که در آن نام دکتر رمضان عبدالله شلح به عنوان یکی از اساتید و نظریه پردازان فکری درج شده بود.

 

وی افزود: همچنین در سال 1994 در مراسم عاشورا دکتر رمضان عبدالله یک سخنرانی درباره حادثه کربلا و شهادت امام حسین (ع) ارائه کرد که بسیار تاثیرگذار و مهم بود. ایشان نگاهی بسیار دقیق و موشکافانه به این مساله داشت که برای همه مایه شگفتی بود.

 

وی با اشاره به موضوع طرح الحاق کرانه باختری که قرار است از سوی نتانیاهو در روزهای آینده اجرایی شود، گفت: تصور من این است که ما در شرایط کنونی در وضعیت وقوع انتفاضه ای جدید قرار داریم و این مساله احتمال رخ دادن مجدد دارد، این در حالی است که امروز گروههای مقاومتی تجربیات متراکم و توانمندی های بسیار زیادی در مقایسه با گذشته دارند و در صورت آغاز چنین انتفاضه ای شرایط هرگز مانند انتفاضه های گذشته نخواهد بود و صهیونیستها را غافلگیر خواهد کرد.

گزارش اختصاصی قدسنا از نشست بزرگداشت «رمضان عبدالله شلح» دبیرکل فقید جنبش جهاد اسلامی؛ابوشریف: جهاداسلامی از جلوه‌های انقلاب اسلامی در خارج مرزهای ایران است منطقه نیازمند الگوهایی نظیر شهیدچمران و شلح است رویوران: انتفاضه آینده برای اسرائیل غافلگیرکنن

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا