تحلیل و مقالهخبر یک

اگر روزی‌به‌نام‌قدس‌نبود فلسطین و قدس هر دو فراموش می شدند!

محمد شاهدی

امسال در حالی از گذر شبهای قدر و روز نکبت به روز جهانی قدس نزدیک می شویم که جهان همچنان درگیر ویروس منحوس کرونا است و امروز کرونا به تیتر اول رسانه های جمعی جهان تبدیل گشته است.

اما تجربه تاریخی نشان داده است، آنچه که به یک اعتقاد و باور ارزشی تبدیل شود خواه دینی، خواه ملی هرگز به راحتی به فراموشی سپرده نمی شود. واقعه بزرگ عاشورا که نزدیک به 1400 سال قبل به وقوع پیوست و علی رغم لاپوشانی و جو خفقان نظام حاکم وقت و حکومت های پس از آن؛ نتوانستند نور حقیقت را خاموش کنند و ابعاد جنایت و ظلم عظیم را پنهان کنند.چرا که این وعده الهی است حق بر باطل پیروز است.«جاءَ الْحَقُّ وَ زَهَقَ الْباطِلُ»

مگر می شود به ملتی بیش از 70 سال ظلم و ستم شود اما به آن بی اعتنا بود. مگر وجدان های بیدار ملت ها به این راحتی چنین ظلمی را فراموش می کنند. به راستی آزادگی ،آزادی خواهی و حق جویی ملت ها در قرون متمادی نشان از اهمیت و اولویت چنین مساله ای در نزد آنها دارد.

آری مساله فلسطین اولویت اصلی جهان اسلام و انسانهای آزاده در سراسر دنیاست. جوامع اسلامی و ازادگان وحق جویان و وجدان های بیدار جهان به مناسبت های مختلف از جمله روز جهانی قدس این مساله را زنده نگه می دارند و به دنبال آزادی فلسطین از اشغال هستند.

امسال در حالی به استقبال روز جهانی قدس می رویم  خون سردار مظلوم مقاومت شهید حاج قاسم سلیمانی همچنان در رگ های جان ظلم ستیزان عالم می جوشد. شهیدی که هدفش و نگاهش آزادی قدس شریف بود و به حق شهید قدس بود.

امسال همچنین در آستانه روز جهانی قدس شاهد رونمایی و اجرای بند های معامله به اصطلاح صلح و موهن قرن آمریکایی صهیونیستی هستیم که به دنبال عادی سازی روابط با کشورهای عربی با رژیم صهیونیستی و پاک کردن مساله فلسطین با حذف قدس شریف از پایتخت ابدی آن است.

اما به واقع آنچه در16 مرداد سال 1358 در کمتر از یک سال از پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی به رهبری حضرت امام خمینی (ره) رخ داد ، اقدامی هوشمندانه بود که از مسلمانان جهان خواست تا آخرین جمعه ماه رمضان را به عنوان روز قدس انتخاب کنند و در این روز همبستگی خود را در حمایت از حقوق قانونی مردم مسلمان فلسطین به نمایش بگذارند.

امروزه مقاومت یکی از اصلی‌ترین جریان‌های مؤثر در منطقه است که توانسته در برابر دشمنان اسلام ایستادگی قطعی داشته باشد. هرچند بارها موضوع سازش و صلح مطرح بوده و برخی گروه‌ها فریب این طرح ظاهراً انسان‌دوستانه و صلح‌طلبانه را خورده‌اند.

علی‌رغم فریبکاری دشمن با استفاده ابزاری از مقوله صلح و سازش، اما برخی گروه‌ها دست از مقاومت نکشیده‌اند. طی سال‌های گذشته پیروزی‌هایی که مردم مظلوم فلسطین در غزه، کرانه باختری و لبنان در برابر رژیم صهیونیستی کسب کرده‌اند نه از طریق سازش، بلکه از طریق مقاومت و جهاد بوده است.

قدس، قبله نخستین مسلمانان جهان، و فلسطین سرزمین اصلی و موطن هزاران آواره مسلمان فلسطینی است که استکبار جهانی توسط صهیونیسم جنایتکار، از سال 1948 آن سرزمین را از دست ساکنانش خارج ساخت و تحت سلطه نیروهای اشغالگر قدس قرار داد.

پیام امام راحل، نور امید به دل مظلومان فلسطینی تاباند و میلیون ها انسان آواره و مبارز را برای مقابله عملی با توطئه های رژیم اشغالگر قدس و آمریکای جهانخوار مصمم تر و استوارتر کرد. پیام امام خمینی (س) نقطه عطفی در مبارزات ملت فلسطین شد و به تاریخچه طولانی این مبارزه، اصالت بخشید. فراموش نکنیم، قدس سرزمینی است که برای پیروان همه ادیان الهی، مقدس است. قدس میعادگاه عروج پیامبر اکرم (ص) و اولین قبله مسلمانان جهان است. صهیونیستها نیز چنانکه رهبرانشان به دفعات اعتراف کرده اند، کسانی نیستند که به اشغال خاک فلسطین و قدس شریف اکتفا نمایند و اگر در مسیر توسعه طلبی خویش با مقاومت ملت فلسطین و واکنش افکار عمومی ملتهای مسلمان مواجه نباشند، آرزویشان تحقق رؤیای دستیابی به اراضی حد فاصل از نیل تا فرات است.

ولی اگر 2 قرن پس از طرح این رؤیا توسط بنیانگذاران صهیونیسم، هنوز صهیونیستها حتی در درون مرزهای فلسطین به ثبات و آرامش نرسیده اند، برای این شکست هیچ دلیلی جز مقاومت دامنه دار و مستمر ملت ستم کشیده فلسطین نمی توان اقامه کرد. شکستها خفت بار در عقب نشینی از جنوب لبنان سال 2000 میلادی، جنگ 33 روزه لبنان2006 و جنگهای 22 روزه ، 51 روزه ، 8 روزه ، 2 روزه غزه شاهد این شکست هاست. ملتی که همواره به حمایت هم کیشان خود در سراسر جهان اسلام نیاز دارد. روز قدس از جمله مظاهر حمایت جهانی از مردم رنج کشیده فلسطین است.

در آیات سوره اسری خداوند می‌فرماید :

وَقَضَیْنَا إِلَى بَنِی إِسْرَائِیلَ فِی الْکِتَابِ لَتُفْسِدُنَّ فِی الْأَرْضِ مَرَّتَیْنِ وَلَتَعْلُنَّ عُلُوًّا کَبِیرًا – فَإِذَا جَاءَ وَعْدُ أُولَاهُمَا بَعَثْنَا عَلَیْکُمْ عِبَادًا لَنَا أُولِی بَأْسٍ شَدِیدٍ فَجَاسُوا خِلَالَ الدِّیَارِ َکَانَ وَعْدًا مَفْعُولًا – ثُمَّ رَدَدْنَا لَکُمُ الْکَرَّةَ عَلَیْهِمْ وَأَمْدَدْنَاکُمْ بِأَمْوَالٍ وَبَنِینَ وَجَعَلْنَاکُمْ أَکْثَرَ نَفِیرًا – إِنْ أَحْسَنْتُمْ أَحْسَنْتُمْ لِأَنْفُسِکُمْ ۖ وَإِنْ أَسَأْتُمْ فَلَهَا ۚ فَإِذَا جَاءَ وَعْدُ الْآخِرَةِ لِیَسُوءُوا وُجُوهَکُمْ وَلِیَدْخُلُوا الْمَسْجِدَ کَمَا دَخَلُوهُ أَوَّلَ مَرَّةٍ وَلِیُتَبِّرُوا مَا عَلَوْا تَتْبِیرًا.

ما در تورات به بنی اسرائیل خبر دادیم که قطعاً دو بار در زمین فساد می کنید و به سرکشی و طغیان  و برتری جویی و ستمی بزرگ دچار می شوید – پس هنگامی که زمان وعده عذاب و انتقام ما به کیفرنخستین فسادانگیزی و طغیان شما فرا رسد، بندگان سخت پیکار ونیرومند خود را بر ضد شما برانگیزیم، آنان برای کشتن شما در اندرون خانه ها را  جستجو می کنند و یقیناً این وعده ای انجام شدنی است. سپس پیروزی بر آنان را به شما باز می گردانیم و شما را به وسیله اموال و فرزندان تقویت می کنیم و نفرات شما را بیشتر می گردانیم.  ( در حال حاضر بنی اسرائیل با توجه به تشکیل کلنی بزرگی از جامعه یهود در فلسطین و نیز سلطه ای که بر منابع اقتصادی و بازارهای پولی و مالی جهان دارند و نیز نفوذ گسترده در ساختارهای قدرت جهان مصداق کاملی از این فراز آیه هستند)  اگر نیکی کنید به خود نیکی کرده اید، و اگر بدی کنید به خود بدی کرده ایدپس هنگامی که زمان وعده دوم عذاب و انتقام فرا رسد، پیکارگرانی بسیار سخت گیر بر ضد شما برمی انگیزیم تا شما را  غصه دار و اندوهگین کنند و به مسجدالاقصی درآیند، آن گونه که بار اول درآمدند تا هر که و هر چه را دست یابند، به شدت در هم کوبند و نابود کنند

 انشالله در آینده ای نزدیک شاهد آزادی قدس شریف و برگزاری نماز باشکوه شکر این نعمت در مسجد الاقصی خواهیم بود.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا