اخبار جمعیتخبر یک

تولیت مسجد مقدس جمکران به مناسبت روز جهانی مسجد: قدس و مسجد الاقصی مهم ترین رکن هویتی جامعه فلسطینی است

به گزارش روابط عمومی جمعیت دفاع از ملت فلسطین،خبرگزاری قدس (قدسنا) به مناسبت روز جهانی مسجد و پنجاه و چهارمین سالگرد واقعه آتش زدن مسجد مبارک الاقصی به دست افراط گرایان صهیونیست مصاحبه ای اختصاصی  با حجت الاسلام و المسلمین محمد حسن رحیمیان تولیت مسجد مقدس جمکران داشته است که متن کامل آن در زیر آورده شده است.

حجت الاسلام و المسلمین محمد حسن رحیمیان در خصوص نامگذاری روز سی ام مرداد به عنوان روز جهانی مسجد گفت: انتخاب این روز به عنوان روز جهانی مسجد به این مناسبت است که در سی ام مردادماه 1348 شمسی ، مسجد الاقصی نخستین قبله مسلمانان جهان به دست اشغالگران صهیونسیت به آتش کشیده شد. این تجاوز صهیونیست ها به قبله نخستین مسلمانان موجب شد که سازمان (کنفرانس) همکاری اسلامی به وجود آید و این سازمان این روز را به عنوان روز جهانی مسجد تصویب کرد و در تقویم کشورهای اسلامی قرار گرفت و همزمان در اکثر کشورهای اسلامی این جنایت رژیم صهیونیستی محکوم می شود و از آزادی مسجدالاقصی و جامعه فلسطینی اعلام حمایت می گردد.

وی در خصوص اینکه مسجد الاقصی که در ارتباط با آن روز جهانی مسجد اعلام شده‌است، چه جایگاهی در جوامع اسلامی دارد؟ گفت: مسجد الاقصی قبله اول مسلمانان و محل معراج پیامبر اکرم (ص) است و در روایت های اسلامی ، سومین مسجدی است که پس از مسجد الحرام و مسجد النبی شایسته است بار سفر برای زیارت آن بست و پیامبر اکرم (ص) و مسلمانان از زمان بعثت تا سال دوم هجری یعنی پانزده سال از 23 سال بعد از  بعثت را به سمت این مسجد نماز خواندند و این نشان می دهد که این مسجد جایگاه ویژه ای در اعتقادات و تاریخ اسلام و مسلمانان دارد.

دبیرکل جمعیت دفاع از ملت فلسطین همچنین در پاسخ به سوال دیگر قدسنا مبنی بر اینکه با توجه به اشغال فلسطین از سوی رژیم صهیونیستی، مسجد الاقصی چه جایگاهی در مقاومت مردم فلسطین دارد؟ گفت: امروزه قدس و مسجد الاقصی مهم ترین رکن هویتی جامعه فلسطینی است و رژیم صهیونیستی در 75 سال گذشته تلاش داشته تا با حفر تونل زیر این مسجد مقدس و آتش زدن و تخریب آن این مرکز دینی را از بین ببرد، تا فلسطینیان را خلع سلاح کند و این نماد هویتی را از آنان بگیرد. اما مقاومت مردم فلسطین و حمایت جهانی تا کنون مانع از این شده است که رژیم صهیونیستی طرح های خود را در تخریب مسجد الاقصی و ایجاد معبد سوم سلیمان به اجرا در آورد.

وی در خصوص اینکه چه پیوندی میان مسجد الاقصی و مسجد مقدس جمکران که یک مسجد بین المللی است و با نام امام زمان، منجی بشریت (عج) گره خورده است،  وجود دارد؟ گفت: نام امام زمان (عج) با گسترش عدل و داد در زمین و از بین بردن ظلم و جور در سطح جهان آمیخته است. مسجد مقدس جمکران با پیوند با نام آن حضرت پایگاهی برای فرهنگ انتظار فرج و امید برای گسترش عدالت جهانی است. فرهنگی که مقاومت و جهاد تا نابودی ظلم مستکبران و زوال  صهیونیست ها و آزادی فلسطین و مسجد الاقصی را نوید می دهد و جهانی متفاوت را جایگزین می سازد. انشالله

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا