مقاومت اسلامی

جنینِ مسلح، به الگو و اسطوره مقاومت در کرانه باختری و قدس تبدیل شده است

دکتر سلمان رضوی

تحولات کرانه باختری هر روز ابعاد جدیدی می یابد. کرانه ای که پس از مرگ یاسر عرفات، طی یک طرح امریکایی – اسرائیلی و با همکاری امنیتی خودگردانی تحت حاکمیت ابومازن و نیز اطلاعات اردن با عنوان”طرح ژنرال دایتون” کاملا خلع سلاح شده بود. اما در دوسال اخیر شاهد افزایش عملیات های ضد صهیونیستی مسلحانه فلسطینیان و نیز مقابله مسلحانه جوانان فلسطینی با نیروهای متجاوز ارتش صهیونیستی در مناطق مختلف کرانه باختری هستیم. تنها طی 24 ساعت گذشته 7 عملیات مسلحانه در کرانه باختری علیه اشغالگران صهیونیست صورت گرفت.  خبرگزاری قدس با هدف تبیین چرایی انتخاب مقاومت مسلحانه از سوی جامعه فلسطینی ساکن در کرانه باختری به گفتگو با دکتر سلمان رضوی کارشناس ارشد غرب اسیا پرداخت است.

 

دکتر سلمان رضوی که یک کارشناس فلسطین شناس پر تجربه است، در پاسخ به این سوال که چه تغییری در معادله درگیری در کرانه باختری رخ داده است و علت آن چیست گفت: شرایط کنونی کرانه باختری که نشان دهنده پیشرفت نیروهای مقاومت و افزایش تعداد عملیات ها بوده چند علت دارد: یکی از این علت ها، تلاش گروه های مقاومت برای خود اتکایی بیشتر است. مبارزان کرانه باختری با الهام از حزب الله لبنان و گروهای مقاومت فلسطینی در غزه به این نتیجه رسیدند تنها راه مقابله با رژیم صهیونیستی و کاهش فشارهای این رژیم در کرانه باختری، افزایش مبارزه و اقدامات عملیاتی مسلحانه در کرانه باختری و سرزمین‌های اشغالی است.

 

در حقیقت افزایش همکاری های امنیتی بین تشکیلات خودگردان و رژیم صهیونیستی در کنار افزایش فشارهای رژیم صهیونیستی به فلسطینی های ساکن کرانه باختری و سرزمین های 1948، آنها را به این نتیجه رسانده است که تنها راه برون رفت از این شرایط و کاهش تجاوزات، اصرار بر مقابله نظامی و مبارزه مسلحانه است.

رضوی با بیان اینکه تشکیلات خودگردان و نیروهای امنیتی آن بر سر یک دو راهی قرار گرفته‌اند افزود: تشکیلات خودگردان از یک سو به دلیل قرارداهای امنیتی با رژیم صهیونیستی، تعهد به سرکوب مبارزه فلسطینی های کرانه باختری دارد و از سوی دیگر ادامه این سرکوب به ضرر آن خواهد بود.

 

وی با بیان اینکه فلسطینی ها به تجربه و پس از سال ها به این نتیجه رسیده اند که با سازش و جناح سازشکار نمیتوانند با رژیم صهیونیستی کنار بیایند افزود: جوانان فلسطینی کرانه باختری به ویژه جنین و نابلس شاهد آن هستند که اسرائیل به تشکیلات خودگردان که جز هم پیمانان آنها محسوب می شود، حتی در قالب مذاکره هم امتیاز نمی دهد و حاضر به کار آمدن با آنها نیست، پس آنها راهی جز مبارزه نخواهند داشت.

 

این کارشناس ارشد مسائل فلسطین یکی دیگر از دلایل افزایش مبارزات مسلحانه در کرانه باختری را تضعیف جایگاه تشکیلات خودگردان در میان فلسطینی ها و تغییر مواضع آن دانست و افزود: تشکیلات خودگردان به این نتیجه رسیده است که اگر خودش را در مسیر مبارزات فلسطینیان کرانه باختری و قدس قرار دهد، وارد رودررویی مستقیم با ساکنین فلسطینی کرانه باختری شده است که این امر به فروپاشی این تشکیلات خواهد انجامید، در نتیجه این تشکیلات تا حدی تعقیب، دستگیری، سرکوب و ترور مبارزان مقاومت را متوقف کرده است و این امر را به خود نیروهای امنیتی و نظامی اسرائیلی واگذار کرده است و این یکی از دلایل افزایش درگیری ها بین فلسطینی های مبارز و نیروهای امنیتی اسرائیلی است.

 

رضوی از دیگر عوامل افزایش مبارزه کرانه باختری به ویژه در جنین، نابلس، طولکرم و … افزایش و گسترش ظرفیت های نظامی تسلیحاتی مبارزین فلسطینی است.

 

وی ادامه داد: برخی از شهرهای کرانه باختری به ویژه جنین و نابلس تا حدی مسلح شده اند این مسلح شدن البته به عوامل متعدد از جمله به تلاش خود فلسطینی ها در ساخت سلاح های سبک مثل تفنگ از طریق کارگاه های داخلی و همچنین به دست آوردن این تسلیحات از طریق بازار سیاه است. طبیعتا دستیابی فلسطینی‌ها به تسلیحات معادله ها را تغییر داده است و به کابوسی برای اسرائیلی ها تبدیل شده است.

 

کارشناس ارشد مسائل بین الملل افزود: در باب کانون های مقاومت به ویژه جنین چند نکته قابل توجه است. نکته اول این است  که برخی از شهر های فلسطینی همانند جنین دارای اردوگاه هایی هستند که ساکنین آن همان فلسطینی های آواره از جنگ های قبلی به ویژه جنگ ۱۹۴۸ است. این اردوگاه ها به دلیل تراکم و جمعیت زیاد به صورت بالقوه از استعداد بیشتری برای نیرو سازی و تربیت مبارز برخوردار است.

۲۰ سال پیش در سال ۲۰۰۲ نخست وزیر رژیم صهیونیستی برای مقابله با مبارزین جنین، از سلاح های سنگین مانند تانک، توپ و بلدوزر استفاده کرد. به نظر می‌رسد در حال حاضر نیز این فاصله همچنان حفظ شده است و نیروهای امنیتی اسرائیل به صورت آشکار امکان ورود به این مرکز را ندارند و هر از چندگاهی و در قالب “یگان مستعربین” یا همان عرب نماها خود را به شکل فلسطینی‌ها درآورده و تلاش می‌کنند تا به اهداف خودشون که همان دستگیری های مبارزان مقاومت به ویژه جهاد اسلامی است دست پیدا کنند.

 

وی افزود: جنین در حال تبدیل شدن به یک الگو برای دیگر شهرهای کرانه باختری و قدس است و اسرائیلی ها به شدت از این حقیقت وحشت دارند و به همین دلیل شاهد افزایش درگیری ها در این نقطه هستیم.

 

دکتر رضوی افزود: از نگاه اسرائیلی ها، جنگ آینده با لبنان جنگ در جبهه شمال خواهد بود. جنگی که با مجموعه گروه های مقاومت عضو جبهه مقاومت در خواهد گرفت و در نتیجه آنها هیچگاه حزب‌الله را به تنهایی در جنگ بعدی در مقابل خود نمی بینند. علاوه بر این جنبش حزب الله اعلام کرده است در جنگ آینده تنها به اقدام دفاعی بسنده نخواهد کرد بلکه به شمال فلسطین اشغالی ورود خواهد کرد. از اینرو اسرائیلی ها، یگان رضوان حزب الله را، یگان مبارز و مهاجمی می داند که در جنگ آینده وارد فلسطین اشغالی خواهد شد.

 

رضوی ادامه داد: طبیعتاً در این شرایط هر گونه به هم خوردن اوضاع کرانه باختری و نوار غزه کاملا اسرائیلی ها رو به لاک دفاعی فرو خواهد برد.

علاوه‌ بر این اسرائیلی ها در سالهای اخیر چندین مانور با هدف آمادگی جبهه داخلی خود درنبرد آینده برگزار کردند و از نظر آنها، نبرد آینده نبردی از چند جبهه خواهد و تعدد این مانورها نشان میدهد این رژیم در جبهه داخلی بسیار آسیب پذیر است و این یکی دیگر از دلایل افزایش مبارزات در کرانه باختری است.

 

مشاهده بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا