تحلیل و مقاله

حزب‌ا… الگوی مقاومت در منطقه

سید رضا صدرالحسینی

نباید فراموش کنیم حزب‌ا… لبنان به‌عنوان یکی از اولین و موثرترین بازیگران جبهه مقاومت از سال‌ها قبل در حوزه مسائل دیپلماسی و ارتقای جایگاه و نقش لبنان در عرصه بین‌المللی بسیار خوش درخشیده است. با نگاهی به اقدامات سیاسی و دیپلماتیک این جریان اصیل مقاومت مشاهده می‌کنیم در نبود ۳۰ ماهه رئیس‌جمهور از سال‌های ۲۰۱۴ تاکنون، این حزب‌ا… بود که توانست توازن قدرت را در لبنان به نفع مردم این کشور حفظ کند و این جریان است که برای انتخاب نخست‌وزیر همواره مورد مشاوره روسای جمهور لبنان در دوره‌های مختلف قرار گرفته و قرار می‌گیرد.

این حزب‌ا… بود که بعد از مقابله شجاعانه با تروریست‌های داعش توانست جایگاه لبنان را ارتقا دهد. امروز هم مشاهده می‌کنیم این اقتدار حزب‌ا… است که می‌تواند منافع ملی مردم لبنان را در حوزه انرژی در مناطق همجوار و منابع مشترک با رژیم غاصب صهیونیستی حفظ کند و این نشان‌دهنده این است که حزب‌ا… در امور داخلی، منطقه‌ای و بین‌المللی این کشور جایگاه والایی را به دست آورده و می‌تواند به‌عنوان یک الگو برای دیگر بازیگران جبهه مقاومت در منطقه نقش‌آفرینی کند.

در همین زمینه شاهد الگوبرداری سایر گروه‌های مقاومت و مردم منطقه از این‌گونه مجاهدت‌ها هستیم. به عنوان مثال، با نگاهی به روند مقاومت یمن امروز مشاهده می‌کنیم این انصارا… است که موضوع مهمی به نام قبول آتش‌بس  یا رد آن را مورد بررسی قرار می‌دهد و براساس تامین امنیت ملی مردم یمن، حرف آخر را می‌زند.

نباید فراموش کنیم این جریان مجاهد با پشتوانه مردمی، چند سال قبل در ادبیات سیاسی، جایگاه چندانی نداشت اما رشادت‌‌های آنها باعث شده اکنون نمایندگان سازمان ملل و نهادهای بین‌المللی و همچنین کشورهای اروپایی و حتی دشمنان مردم یمن یعنی عربستان نیز علاقه‌مندی خود را برای مذاکرات مستقیم با این جریان اصیل مجاهد اعلام کرده و در این مدت نشست‌هایی هم برگزار شده است.

 همچنین در عراق نیز مشاهده می‌کنیم امروز الگوی مقاومت به عنوان پیروزمندان مصاف جدال آمریکا با مردم عراق بوده است و در انتخابات اخیر که همه ترفندها، نقشه‌ها و طرح‌‌های نظام سلطه برای شکست مردم عراق به کار گرفته شد، این مردم با الگو قرار دادن مقاومت توانستند دولت دلخواه خود را بر سر کار بیاورند و با سرعت هرچه تمام‌تر، نمایندگان منتخب نخست‌وزیر از طریق دموکراسی در پارلمان رأی مثبت بگیرند

نمونه‌های زیاد دیگری در کشورهای دیگر قابل مشاهده است و این نشان‌دهنده قدرت بال سیاسی و دیپلماسی جبهه مقاومت است که در کنار تقویت نیروی دفاعی برای دفاع از امنیت ملی و منافع ملی کشورها تمام تلاش خود را مصروف می‌دارد.

با نگاهی به تحولات منطقه در می‌یابیم امروز جبهه مقاومت با رهبری جمهوری اسلامی می‌تواند به کمک امت اسلامی، بسیاری از ترفندها و نقشه‌های آمریکایی‌ها را در منطقه غرب آسیا متوقف کند که یکی از مهم‌ترین آنها تجزیه منطقه به کشورهایی آکواریومی و کوچک است که آمریکا به‌راحتی بتواند آنها را تحت سلطه خود قرار دهد

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا