اخبار جمعیتخبر یک

در نشست بررسی آخرین تحولات فلسطین و منطقه مطرح شد: نبرد جنین بیانگر انتقال مقاومت فلسطین از عملیات های فردی و به عملیات های جمعی است/ همه خود را آماده پیروزهای بزرگ در فلسطین و منطقه کنند/ دست برتر اطلاعاتی مقاومت در نبرد جنین

به گزارش روابط عمومی جمعیت دفاع از ملت فلسطین، در این نشست که “شبکه اینترنتی سفیر ” آن را به صورت مستقیم برای مخاطبان خود منتشر می کرد؛ حسین رویوران، تحلیلگر ارشد مسائل فلسطین و معاون سیاسی و بین الملل جمعیت دفاع از ملت فلسطین گفت این سئوال ممکن است مطرح شود که علت سفر رهبران جنبش‌های حماس و جهاد اسلامی به ایران به صورت همزمان چیست؟ برخی می‌گویند شاید برای رفع اختلافات بوده، اما من شخصا اختلافی میان آنها نمی‌بینم و چیزی به نام مصالحه و آشتی اصلا مطرح نیست، زیرا وجود اتاق عملیات مشترک نشان می‌دهد که در بالاترین سطح میان رهبران دو جنبش هماهنگی وجود دارد. معتقدم  تحولات فلسطین اقتضا می‌کند که هماهنگی در ابعاد بیشتری و در سطوح رهبران ارشد صورت گیرد.

رویوران با اشاره به نبرد روز دوشنبه در جنین که با انهدام 7 خودروی زرهی ارتش صهیونیستی به وسیله بمب های جاده ای و مجروح شدن تعداد زیادی از نظامیان صهیونیست همراه بود تاکید کرد: این در این نبرد مقاومت نشان داد که از ” وضعیت عملیات های فردی به وضعیت عملیات های جمعی ” منتقل شده است و این یک تحول بسیار جدی در معادله درگیری با دشمن صهیونیستی محسوب می شود.

وی افزود:، مقاومت در نوار غزه به صورت جمعی و گروهی فعالیت می‌کند، ولی مقاومت در کرانه باختری تا پیش از عملیات روز دوشنبه در  جنین، به صورت فردی بود و با عملیات  اخیر از وضعیت فردی به جمعی منتقل شده که تحولی بزرگ در کرانه باختری به شمار می‌رود لذا ضروری است که رهبران گروه‌های مقاومت خود را برای شرایط جدید آماده کنند.

رویوران اضافه کرد: کرانه باختری همان مسیری را می‌رود که نوار غزه رفته است و به گفته خود صهیونیست‌ها اگر به ساخت موشک دست پیدا کند، قطعا معادلات تغییر خواهد کرد. البته شواهد نشان می دهد که مقاومت در کرانه در حوزه تسلیحاتی موفقیت هایی داشته است مانند لانچرهای پرتاب موشک و نیز تسلیحاتی که می تواند بالگردهای ارتش صهیونیستی را مورد هدف قرار دهد.

این کارشناس ارشد غرب آسیا ادامه داد: رژیم صهیونیستی از سال 1948 تا کنون همچنان با مشت آهنین با فلسطینیان برخورد می‌کند و این جنایات همچنان ادامه دارد به طوری که نیمی از جامعه فلسطینی در کرانه باختری طی این سال‌ها در زندان‌های رژیم صهیونیستی اسیر شدند و از سه میلیون نفر جمعیت این منطقه، حدود یک و نیم میلیون طعم اسارت در زندان‌های رژیم را چشیده‌اند.

معاون سیاسی و بین الملل جمعیت دفاع از ملت فلسطین افزود:  نکته دیگر اینکه طی این سال‌ها نسل چهارم فلسطین در قبال نسل اول، آرمان‌گراتر و باصلابت‌تر و بااراده‌تر و بابصیرت‌تر است و  اجماعی که درباره مقاومت شکل گرفته قابل قیاس با گذشته نیست و این نشان می‌دهد که نسل فعلی فلسطین می‌تواند کار اسرائیل را یکسره کند

از سوی دیگر اما رژیم صهیونیستی همچنان با بحران داخلی فزاینده دست و پنجه نرم می‌کند، تظاهرات علیه کابینه نتانیاهو هفته بیست و چهارم خود را هم پشت سر گذاشت. اختلافات و بحران سیاسی داخلی در رژیم اشغالگر همچنان ادامه دارد. همچنین موج تمرد در ارتش رژیم هم گسترش یافته به طوری که حدود 24 درصد نیروهای ذخیره در محل خدمت حاضر نمی‌شوند. این در حالی است که در رژیم صهیونیستی، مردها تا پنجاه سالگی و زن‌ها تا چهل و پنج سالگی باید هر سال یک ماه در خدمت نظامی اجباری فعالیت کنند.

وی گفت: نکته دیگر اینکه، نتانیاهو و همپیمانانش از جمله بن غفیر بحث تقسیم زمانی و مکانی مسجدالاقصی را مطرح کرده‌اند که چنین مسئله‌ای احتمال ورود غزه و حزب الله و حتی دیگر گروه‌ها را به نبرد با اشغالگران افزایش می‌دهد، زیرا مسجدالاقصی خط قرمز به شمار می‌رود. نتانیاهو با مطرح کردن مسئله مسجدالاقصی و مسائلی همچون ساختن هیکل تلاش می‌کند از بحران سیاسی داخلی عبور کند و فرار رو به جلو داشته باشد.

این تحلیلگر مسائل فلسطین خاطر نشان کرد که اسرائیل اخیرا رزمایشی ده روزه برگزار کرد که آخر این رزمایش مشخص شد تعداد زیادی سلاح ناپدید شده است، در نقب اشغالی هم چندین کلت و مسلسل و هزاران فشنگ، ناپدید شده بود، اینها نشان دهنده آن است که ارتشی که باید امنیت برقرار کند، خودش امنیت ندارد و نمی‌تواند امنیت خود را فراهم کند چه برسد به اینکه بخواهد امنیت جامعه صهیونیستی را تامین کند. اخیرا رخدادهای زیادی در رژیم صهیونیستی رخ داده همچون سرقت سلاح و وجود مافیاهای تجارت مواد مخدر و سلاح که این امر فرصتی برای مقاومت به شمار می‌رود.

رویوران در ادامه افزود: یکی از موضوعاتی که اسرائیل خیلی از آن وحشت دارد، وجود اردوگاه‌های آوارگان است که به دلیل شرایط خاص خود یکی از بهترین مکان‌ها برای استتار امکانات مقاومت است، اسرائیل روز دوشنبه یقین پیدا کرد که فلسطینیان بسته‌های انفجاری هم در اختیار دارند و هم امکاناتی در اختیار دارند که توانستند بالگردهایشان را هدف قرار دهند. اتفاقی در حال افتادن است که قطعا اردوگاه‌ها در آن نقش اساسی ایفا خواهند کرد و اسرائیل با حمله به این مکان‌ها به دنبال مهار آن است، اما تحولات جنین، شکست اسرائیل را نشان داد.

وی افزود طی سال‌های اخیر شاهد بودیم که اروپایی‌ها مجبور شدند با حماس وارد گفتگو شوند و یا چین و روسیه از گروه‌های مقاومت دعوت کردند و این نشان می‌دهد که مقاومت تبدیل به پدیده‌ای شده است که کشورهای جهان را وادار به تعامل به آن کرده است و آنها به این جمع بندی رسیده‌اند که مقاومت به یک بازیگر اساسی تبدیل شده که باید با آن تعامل کنند.

سید مجتبی ابطحی، دبیرکل کنفرانس بین المللی حمایت از انتفاضه فلسطینِ مجلس شورای اسلامی، هم در  ادامه این نشست گفت: تحولات در سطح منطقه و داخل فلسطین به گونه‌ای است که اسرائیل از همان چیزی که وحشت داشت، همان چیز در حال محقق شدن  است. یک زمانی بود که در کل نوار غزه، تنها یک سلاح کلت کمری وجود داشت و شهید احمد یاسین بنیانگذار جنبش حماس به صورت چرخشی زمان تعیین می‌کرد که هر بیست و چهار ساعت تنها سلاح موجود در آن زمان، در  دست چه کسانی باشد، اما امروز روند اوضاع در نوار غزه کاملا فرق کرده و غزه کاملا معادلات را تغییر داده و مسلح شده است. همچنین در کرانه باختری حجم عظیمی از سلاح در اختیار مقاومت فلسطین است.

وی افزود زمانی بود که ارتش رژیم صهیونیستی هر تهدیدی در آن سوی اراضی اشغالی را با حمله نظامی از بین می برد، اما اکنون به مرحله‌ای رسیده که به زعم خود برای مهار جنبش حزب الله در داخل اراضی اشغالی 1948، رزمایش نظامی برگزار می‌کند که چگونه با حملات حزب الله مقابله کند.

دبیرکل کنفرانس بین المللی حمایت از انتفاضه فلسطینِ مجلس شورای اسلامی همچنین با اشاره به حضور میلیون‌ها آواره فلسطینی در حدود 60 کشور جهان، آن را ظرفیت بزرگی برای فلسطین و آینده آن قلمداد کرده که فلسطینیان باید از آن به نحو احسن استفاده کنند .

ابطحی گفت تحولات نشان می‌دهد که اراده الهی بر آن قرار گرفته که فصل جدیدی در سطح منطقه به ویژه فلسطین گشوده شود و همه دوستداران فلسطین و مقاومت به یاری خداوند باید خود را آماده کنند تا پیروزی‌های بزرگی را در حوزه فلسطین و منطقه شاهد باشند

علیرضا عرب از کارشناسان و پژوهشگران حوزه فلسطین و غرب آسیا هم در این نشست گفت: یک زمانی جوامع مختلف حاضر به قبول اینکه مقاومتی وجود دارد، نبودند اما امروزه می بینیم که تقریبا همه کشورهای جهان، مقاومت را در فلسطین و منطقه به عنوان یک بازیگر مهم و تعیین کننده پذیرفته اند و این یک نکته بسیار مهمی است.

وی افزود: نکته مهم دیگر اتحاد راهبردی ایران و روسیه در مسائل منطقه ای و جهانی است که این موضوع در تحولات منطقه ای و جهانی بسیار مهم است.

احمد رضا روح الله زاد تحلیلگر مسائل غرب آسیا هم در سخنانی کوتاه با اشاره به اینکه رژیم صهیونیستی تقریبا همه کرانه باختری را به وسیله نیروهای اطلاعاتی و جاسوسی خود و هم به وسیله ادوات جاسوسی و شناسایی پیشرفته ، رصد می کند، در کمین افتادن نیروهای متجاوز ارتش صهیونیستی به جنین و نیز تله های انفجاری بر سر راه خودروهای زرهی رژیم صهیونیستی گفت: نبرد دیروز در جنین بیانگر این نکته مهم است که مقاومت فلسطین در حوزه اطلاعاتی هم در منطقه دست برتر را دارد.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا