اخبار جمعیتخبر یک

نشست تخصصی “بررسی آخرین تحولات کرانه باختری” با نگاه خاص به “جنین” به عنوان کانون مقاومت در کرانه باختری

به گزارش روابط عمومی جمعیت دفاع از ملت فلسطین، نشست تخصصی “بررسی آخرین تحولات کرانه باختری” با نگاه خاص به “جنین” به عنوان کانون مقاومت در کرانه باختری صبح امروز در محل جمعیت دفاع از ملت فلسطین برگزار شد.

 

در این نشست که با حضور فعالان حوزه فلسطین و اصحاب رسانه برگزار شد ناصر ابو شریف، نماینده جنبش جهاد اسلامی فلسطین؛ حسین رویوران، معاون سیاسی جمعیت دفاع از ملت فلسطین؛ دکتر سید رضا صدرالحسینی، کارشناس ارشد غرب آسیا و دکترعلیرضا عرب، کارشناس ارشد غرب آسیا به تبیین تحولات کرانه باختری و نقش جنین در گسترش عملیات های مسلحانه در این منطقه پرداختند.

 

ناصر ابو شریف نماینده جنبش جهاد اسلامی فلسطین در این نشست گفت: آنچه که به طور خاص در افزایش خیزش ضد صهیونیستی در کرانه باختری در دو سال اخیر مؤثر بوده است را باید در تحولات شیخ جراح و نبرد سیف القدس ارزیابی کرد. تحول بنیادینی در حوزه مقاومت در کرانه باختری رخ داده است به این معنی همان تعداد عملیاتی را جهاد اسلامی ظرف یکسال علیه اشغالگران انجام می‌داد اکنون تنها ظرف یک ماه صورت می‌گیرد که این یک تحول جدی محسوب می‌شود ونشان دهنده سرعت و افزایش حجم عملیات در کنار تحول در کیفیت عملیات‌ها است.

 

 

وی با اشاره به اینکه نسل جوان فلسطین به دنبال بازپسگیری سرزمین مادری خود است گفت: اکثر عملیات ها و تحرکات مسلحانه ضد صهیونیستی اخیر را جوانانی انجام داده اند که پس از معاهده ننگین اسلو به دنیا آمده اند.آنها جذب جهاد اسلامی شدند چرا که مقاومت را به عنوان تنها گزینه رهایی از اشغال سرزمین  مادری خود می دانند و آن را اولویت خود قرار دادند و در این راه وارد معادلات سیاسی نشده اند.

 

نماینده جهاد افزود: عملیات اخیر در دره اردن یک منطقه کاملاً امنیتی به شمار می‌رود در واقع نشان از اراده مقاومت در گسترش جغرافیایی عملیات‌های ضد صهیونیستی است. تقریباً همه بازداشتی‌ها در کرانه باختری که روزانه به طور متوسط ۲۰ نفر است، از نیرو‌های جهاد اسلامی هستند. هرچند دشمن تلاش دارد با این اقدام توان جهاد اسلامی را تضعیف کند اما اراده جوانان کرانه هر روز بیشتر می‌شود.

ابو شریف اضافه کرد: مقاومت جوانان عضو جنبش جهاد اسلامی در زندان‌های رژیم صهیونیستی هم رو گسترش است. روز پنجشنبه گذشته قرار بود شرایط سخت‌تری را بر اسرای فلسطینی تحمیل کنند اما ۱۲۰۰ اسیر عضو جهاد اسلامی تصمیم گرفتند که دست به اعتصاب غذا بزنند که رژیم صهیونیستی ناچار شد تا کتباً همه شرایط اسرا را بپذیرد که این خود یک موفقیت بزرگ است و نشان دهنده روند رو به گسترش مقاومت در حوزه‌های مختلف ابزاری و جغرافیایی و کیفی است.

 

سید رضا صدرالحسینی، کارشناس ارشد غرب آسیا در این نشست با اشاره به این نکته که در تحولات حوزه فلسطین ما شاهد روند رو به رشد مقاومت ضد صهیونیستی و روند نزول رژیم صهیونیستی توامان هستیمافزود:  مقاومت در حال بالندگی است و به همان میزان رژیم صهیونیستی رو به حضیض نهاده است. نظامیان رژیم صهیونیستی انگیزه های اسلاف خود را ندارند. پدیده های رو به گسترش فرار سربازان و نیز فروش اسحله به یک رفتار روزمره در ارتش صهیونیستی تبدیل شده است.

 

کارشناس ارشد مسائل غرب آسیا افزود: صهیونیست ها تلاش دارد با عملیات روانی این ناکامی های پوشش دهد . مثلا با بزرگنمایی یک موفقیت خیلی کوچک تلاش می کند خود را همچنان در اوج به تصویر بکشد. رابطه با بحرین و امارات که اساسا در سطح منطقه در ابعاد راهبردی جایگاهی ندارند را یک موفقیت بسیار بزرگ معرفی می کند.

در واقع با یک جنگ شناختی در سطح داخلی و منطقه ای و حتی در داخل ایران تلاش دارند خود را در سطح منطقه له نوعی قادر و توانا به انجام هر کاری نشان دهند.

صدرالحسینی با اشاره به مشکلات زیاد ارتش رژیم صهیونیستی: رژیم صهیونیستی مشکلات زیادی دارد که تقریبا همه آنها به گسترش مقاومت های ضد صهیونیستی بر می گردد. ناتوانی رژیم صهیونیستی در حوزه مقابله با بیماری کرونا و حتی کمبود معلمین در آستانه بازگشایی مدارس به دلیل مهاجرت معکوس کادر درمان و معلمین از اراضی اشغالی به دلیل گسترش ناامنی است.

در واقع باید گفت تغییر روش و معالدات تازه ای که مقاومت ایجاد کرده موجب تغییر در راهبردهای رژیم صهیونیستی شده است و تلاش دارد تا به نوعی خود را از این شرایط اضمحلال نجات بخشد.

صدرالحسینی تاکید کرد: ادامه حضور نظامی امریکا در منطقه هم صرفا به دلیل حمایت از اسرائیل است زیرا فرایند ها نشان می دهند که اسرائیل قادر به ایجاد امنیت برای خود نیست و نیاز به حمایت دارد.

وی در پایان گفت: به نظرم با توجه به شرایط خاص منطقه جلسات این چنینی با حضور کارشناسان منطقه و رسانه ها هم داخلی و خارجی باید استمرار داشته باشد و واقعیت ها در ارتباط با روندها متضاد دو جریان یعنی مقاومت رو به گسترش و اسرائیل رو به نزول و پایان دقیقا برای افکار عمومی تبیین شود.

 

دکتر حسین رویوران رئیس کمیسیون سیاسی جمعیت دفاع از ملت فلسطین و کارشناس ارشد مسائل بین الملل هم در این نشست با قدردانی از برگزاری چنین نشستی برای بررسی تحولات کرانه باختری به ویژه جنین گفت: این نشست نشان دهنده رصد دقیق خبری از تحولات منطقه است. آنچه در کرانه باختری می گذرد نشان می دهد که یک انتفاضه گسترده تر و متکامل تر از دو انتفاضه قبلی رخ داده است.