اخبار جمعیتخبر یک

در نشست تخصصی “تحولات جنوب لبنان و تغییر تاکتیک مقاومت” مطرح شد: جنگ بزرگ در حال وقوع است و پایان رژیم موقت صهیونیستی را رقم خواهد زد

به گزارش روابط عمومی جمعیت دفاع از ملت فلسطین، در این نشست که در دفتر جمعیت از دفاع از ملت فلسطین در تهران برگزار شد، «صلاح فحص»، نماینده جنبش امل لبنان و از متحدان حزب الله لبنان و دکتر «عباس خامه یار» رایزن سابق ایران در لبنان به تحلیل تحولات اخیر در جنوب لبنان ( تجاوزات مرزی رژیم صهیونیستی در مزارع شبا و تپه های کفر شوبا و چادرهای حزب الله لبنان در روستای الغجر و …) پرداختند.

«احمد روح الله زاد» کارشناس ارشد مسائل غرب آسیا در نشست «تحولات جنوب لبنان و تغییر تاکتیک مقاومت»، ضمن ارائه توضیحاتی درباره آخرین روند اوضاع در مرزهای لبنان و فلسطین اشغالی در پی تنش‌آفرینی  اخیر رژیم صهیونیستی آن از رویکرد جدید مقاومت در برابر رژیم صهیونیستی خبر داد و گفت این رویکرد جدید نشان می‌دهد که حزب‌الله اراده کرده که از موضع دفاعی خارج شده و در موضع تهاجمی علیه دشمن قرار بگیرد.

«عباس خامه‌یار» کارشناس ارشد تحولات غرب آسیا و فعال در حوزه مسائل منطقه تحولات اخیر در جنوب لبنان را بیانگر استراتژی هوشمندانه حزب الله و به مثابه قطعه‌ای از یک پازل دانست و گفت لازم است برای  ارائه تصویری از آنچه رخ داد، ابتدا به جنگ سی و سه روزه سال 2006 برگردیم که مبدا تحولات جدید در منطقه و نزاع عربی اسرائیلی شد و برای اولین بار واژه عقب نشینی را در قاموس رژیم صهیونیستی وارد کرد که تا پیش از آن سابق نداشت.

رایزن فرهنگی سابق جمهوری اسلامی ایران در لبنان تاکید کرد جنگ 33 روزه، معادلات را تغییر داد. ما باید جنگ یا نزاع عربی اسرائیلی را در دو بخش تقسیم کنیم: 1-ماقبل جنگ 33 روزه 2-مابعد جنگ 33 روزه. این جنگ در دو بعد پیش رفت، یکی در بعد نظامی یا سخت افزاری، شاهد ابتکار و روش جدید در مبارزات مقاومت بودیم و یکی در بعد روانی.به دلیل امکانات بسیار محدود مقاومت در آن زمان در زمینه نرم افزاری، سید حسن نصرالله دبیرکل حزب الله به تنهایی بار جنگ روانی علیه دشمن را بر دوش کشید. راستگویی، صداقت، شفافیت و صراحت سید حسن نصرالله سبب شد تا جنگ روانی برای صهیونیست‌ها سخت شود. یکی از مدل‌های این جنگ، هدف قرار گرفتن ناوچه اسرائیلی بود که دبیرکل حزب الله آن را اعلام کرد. بنابراین، مرحله ما بعد جنگ 33 روزه را بر اساس دو بعد: نظامی(سخت افزاری) و جنگ روانی(نرم افزاری) باید تقسیم کرد.

خامه‌یار با اشاره به فرصت‌های فراوان و تهدیدهایی که پس از جنگ 33 روزه به وجود آمد، به جنگ روانی رژیم صهیونیستی طی یک دهه جنگ تروریستی علیه سوریه اشاره کرد و نبردهای اخیر مقاومت علیه رژیم صهیونیستی پس از جنگ 33 روزه همچون جنگ 22 روزه غزه، شمشیر قدس و … نبرد دو روزه جنین را بیانگر وجود منحی صعودی مقاومت دانست.

وی خاطر نشان کرد حزب الله هم از بعد نظامی یعنی میدانی و قدرت سخت و هم از بعد روانی یعنی قدرت نرم به خوبی در برابر دشمن استفاده کرده و سبب شد تا معادلات به طور کلی تغییر کند و آنچه شاهکار و نتیجه تمام این تحولات بود: بالا رفتن بی سابقه قدرت و معادله بازدارندگی مقاومت بود. تحولات اخیر به شکل‌گیری یک قدرت بازدارندگی و معادله بی سابقه بازدارندگی منجر شد که اوج آن «وحدت میادین» بود که رژیم صهیونیستی را زمینگیر کرد. در این فضا  شرایط صحت از «جنگ بزرگ»(الحرب  الکبری) یک واقعیت انکارناپذیر است، جنگی که پایان رژیم صهیونیستی را رقم می‌زند.

کارشناس ارشد غرب آسیا ادامه داد بر اساس حضور میدانی در این حوزه تخصصی اعلام می‌کنم که جنگ بزرگ که سرنوشت ساز  است، پایان رژیم صهیونیستی را رقم خواهد زد.وی با هوشمندانه توصیف کردن راهبرد حزب الله در دو سطح نظامی و جنگ نرم گفت یک جنگ روانی تمام عیار و مستمر علیه دشمنی به راه افتاده که دچار بحران هویتی و وجودی شده است، رژیمی که جایگاه و موقعیت خود را در داخل و سطح بین المللی از دست داده و فروپاشی داخلی رژیم صهیونیستی کاملا مشهود است.

در این وضعیت ما می‌بینیم که حزب الله، جنگ روانی خود را شدت بخشیده است. حزب الله به صراحت از میزان توانمندی و سلاح‌های راهبردی خود سخن می‌گوید. حزب الله به وضعیت و جایگاهی رسیده که ده‌ها خبرنگار را دعوت می‌کند تا از نزدیک در جریان تسلیحات پیشرفته مقاومت قرار گیرند. بعد روانی این اقدامات حزب الله برای رژیم صهیونیستی، کُشنده‌تر از بعد نظامی و میدانی است.

سه منطقه الغجر، مزارع شبعا و کفرشوبا سرزمین‌های لبنانی اشغال شده است، ما دیدیم که حزب الله اخیرا چادرهایی را در مرز با فلسطین اشغالی نصب کرده و دشمن را به چالش می‌کشد، این در حالی است که پیام‌هایی زیادی از طریق دشمنان و حتی دوستان منتقل شد که این چادرها را بردارید، اما حزب الله هشدار داد که اگر جرات دارید به این چادرها دست بزنید و ما دیدیم که دشمن نتوانست اقدامی علیه این چادرها انجام دهد و این اوج جنگ روانی حزب الله علیه دشمن است. حزب الله همچنین قدرت دریایی خود را هم به رخ رژیم صهیونیستی کشید و پهپاد خود را برای عملیات شناسایی در دریا علیه این رژیم ارسال کرد.

خامه‌یار در ادامه گفت اقدامات علیه سیم‌های خاردار دشمن و دیوار حائل آن از دیگر ابعاد جنگ روانی حزب الله  علیه رژیم صهیونیستی بود که پیامی برای دشمن به همراه دارد. این تحولات را اگر کنار هم قرار دهیم، می‌بینیم که جنگ روانی حزب الله در شرایطی ادامه دارد که دشمن آسیب دیده و زمینگیر است، جنگ روانی حزب الله برای سه هدف مشخص دنبال می‌شود:1-بالا بردن روحیه مردم و نیروهای خود و به ویژه روستانشینان جنوب لبنان با وجود فشارهای گسترده دشمنان در زمینه روانی و اقتصادی. اما نکته قابل توجه این بود که برای اولین بار ارتش لبنان رو در روی ارتش رژیم صهیونیستی قرار گرفت و آن را به چالش کشید.2-روحیه دشمن را شکننده کند. امروز می‌بینیم که سران و مقامات دشمن مرتب به صهیونیست‌ها می‌گویند که نترسید، جنگی رخ نخواهد داد.3-اوج تحولات، معادله بازدارندگی و جنگ روانی علیه دشمن است و این بازدارندگی کمتر از جنگ سخت و نظامی نیست، این راهبرد هوشمندانه حزب الله است و باید به کسانی که این ساختار دفاعی نرم را طراحی و اجرا و هدایت می‌کنند،آفرین گفت.

 

«صلاح فحص» نماینده جنبش امل لبنان(به رهبری نبیه بری رئیس پارلمان لبنان) هم در این نشست ابتدا با بیان اینکه، عاشورا و شعار آن سبب بقا و قوی‌تر شدن شیعیان شده است، به مقایسه اوضاع کنونی و قبلی شیعیان لبنان پرداخت و گفت درباره تاریخ لبنان صحبت می‌کنم، پنجاه سال پیش، شیعیان در جنوب لبنان در سخت‌ترین و دشوارترین شرایط قرار داشتند، آنها از هر امکاناتی محروم بودند، شیعیان در دولت هم جایی نداشتند و  دولت به آنها اهمیت نمی‌داد.

به گفته وی، پنجاه سال پیش، شیعیان لبنان واقعا از همه چیز و هر امکاناتی حتی استخدام در دولت محروم بودند.اما امروز شرایط آنها را که مقایسه می‌کنیم، زمین تا  آسمان فرق کرده است.

فحص افزود صهیونیست‌ها تا سال 1982 میلادی در تمام جنگ‌های خود پیروز می‌شدند و حتی می‌گفتند ارتش‌شان شکست ناپذیر است، اگر نموداری را ترسیم کنیم، ارتش اسرائیل در سال 1982 توانست از مناطق مسیحی نشین وارد بیروت شود، اما همین عامل سبب شکل‌گیری مقاومت شد و از آن تاریخ به بعد، تمام جنگ‌های اسرائیل روند نزولی به زیان این رژیم دارد.

نماینده جنبش امل در ایران تاکید کرد پیروزی اصلی مقاومت در جنگ سوم یا نهایی رخ خواهد داد.امکانات مقاومت به حدی است که اسرائیل به آن اذعان دارد، اسرائیل در جنگ دو روزه جنین نتوانست ایستادگی کند، همان زمان موشک‌هایی از جنوب لبنان(به سمت شهرک‌های صهیونیست نشین) شلیک شد که سبب رعب و وحشت اسرائیل شد، اسرائیل به خوبی به قدرت مقاومت پی برده است. مقاومت فقط، نظامی نیست، نکته مهم، همراهی مردم با مقاومت است. اگر اوضاع امروز لبنان را با قبل مقایسه کنیم، می‌بینیم که نه تنها شاهد به اوج قدرت رسیدن مقاومت در لبنان هستیم، بلکه در سطح فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی هم پیشرفت‌های چشمگیری محقق شده است.

وی افزود در سال 2000 میلادی وقتی که جنوب لبنان از اشغال آزاد شد، وضعیت خوبی در زمینه مدارس وجود نداشت، اما اکنون در جنوب لبنان، 450 مدرسه فعال است و پیشرفت از هر نظر از جمله آب و برق و راه‌ها قابل مقایسه با گذشته نیست.

فحص خاطر نشان کرد نکته بعدی این است که مردم، مقاومت را حمایت می‌کنند و در کنار آن هستند، صرف نظر از اشتباهی که ممکن است در داخل وجود داشته باشد. مقاومت شامل جنگ نظامی، اجتماعی و فرهنگی و حتی اقتصادی است.

وی گفت از امام موسی صدر، شهید چمران تا شهید سلیمانی در شکل‌گیری و پیشرفت مقاومت نقش داشتند، اگر آنها و کمک‌های نظامی ایران و سوریه نبود، مقاومتی وجود نداشت.

فحص با اشاره به سابقه اسارت خود در زندان‌های رژیم صهیونیستی در جریان تجاوز این رژیم به لبنان در سال 1982 و اشغال این کشور به جنگ روانی اشغالگران در آن زمان علیه مردم جنوب اشاره کرد و گفت طولی نکشید که در جنگ 33 روزه سال 2006 ما می‌دیدیم که نظامیان اسرائیلی به گریه افتاده بودند. از سال 1982 تا کنون، مقاومت در حال رسیدن به اوج قدرت است.

وی  اقدامات اخیر حزب  الله در مرز با فلسطین اشغالی را سبب ایجاد رعب و وحشت در میان صهیونیست‌ها دانست و در پایان تاکید کرد ما باور و یقین داریم که ما به مهمترین پیروزی خود یعنی شکست و نابودی نهایی اسرائیل خواهیم رسید.

«حسین رویوران» کارشناس ارشد مسائل غرب آسیا هم در این نشست که به میزبانی جمعیت دفاع از ملت فلسطین برگزار شد، گفت: آنچه  امروز می‌بینیم بیانگر اوج تکامل یک الگوی مقاومتی است که به برکت انقلاب اسلامی ایران در لبنان شکل گرفت. آنچه انقلاب اسلامی ایجاد کرد، حالت مقاومتی مبتنی بر بسیج همگانی در لبنان بود که این الگو امروز به اوج خود رسیده است.

هدف معادله مقاومت، بازدارندگی بوده است. حزب  الله اولین الگو بود که شکل گرفت و همین الگو به یمن و عراق و مناطق دیگر تسری پیدا کرده است. حزب الله به عنوان یک ساختار غیر دولتی به چنان قدرتی دست یافته که به اعتراف اسرائیلی‌ها، 150 هزار موشک در اختیار دارد.

الگوی جنگ متقارن در جنگ 33 روزه تبدیل به الگویی شده که می‌تواند در برابر قدرتمندترین ارتش دنیا هم موازنه ایجاد کند.حزب الله از حالت دفاعی به حالت تهاجمی تغییر وضعیت داده واین نقطه عطف است.

وی نصب چادرها در نزدیکی مرز با فلسطین اشغالی را بیانگر قدرت نمایی حزب الله دانست و گفت با این کار رژیم اسرائیل را به چالش کشید و اسرائیل جرات نکرد حتی یک گلوله به سمت  این چادرها شلیک کند. بحث بریدن سیم‌های خاردار اسرائیل، تحولات در الغجر و شکستن دوربین‌های اسرائیل و رزمایش‌ نظامی اخیر آغاز تحول در راهبردهای حزب الله  است، چرا که معمولا راهبردهای حزب الله محرمانه بوده، اما تحولات اخیر نشان می‌دهد که الگویی که در لبنان شکل گرفته تا چه حد توسعه یافته و تا چه حد توان تاثیرگذاری بر دشمن را پیدا کرده است.

رویوران درباره مولفه‌های قدرت حزب الله گفت: مشروعیت اجتماعی، مشروعیت سیاسی، مشروعیت دینی و مشروعیت نظامی چهار مولفه قدرت حزب الله است و تغییر تاکتیک از جنگ سخت به جنگ نرم هم به یک چالش برای رژیم اسرائیل تبدیل شده است.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا