اخبار جمعیتخبر یک

در نشست تخصصی ضرورت تبیین راهبردهای امام خمینی (ره) در حوزه فلسطین مطرح شد: نطق آتشین امام علیه اسرائیل و پانزده خرداد، ریشه و منشا حرکت انقلاب اسلامی/روز قدس یعنی اینکه فلسطین برای اسلام است و هیچ کس حق ندارد بر سر آن معامله کند

به گزارش روابط عمومی جمعیت دفاع از ملت فلسطین، نشست تخصصی «ضرورت تبیین راهبردهای امام خمینی (ره) در حوزه فلسطین» پیش از ظهر امروز (یکشنبه) در محل جمعیت دفاع از ملت فلسطین برگزار شد.

در این نشست احمد دستمالچیان تحلیل گر ارشد بین الملل و سفیر اسبق ایران در لبنان، سوریه و اردن به بررسی تصمیمات و  راهبردهای امام خمینی (ره) پس از انقلاب اسلامی در مسئله فلسطین پرداخت.

احمد دستمالچیان سفیر سابق ایران در لبنان در نشست «ضرورت تبین راهبردهای امام خمینی (ره) در حوزه فلسطین» با بیان اینکه انقلاب عظیم اسلامی ایران، انقلاب بزرگ قرن و انقلاب احیاگر اسلام در آن زمان بود گفت: برای بررسی این موضوع باید ابتدا خاستگاه حرکتی حضرت امام (ره) را بررسی کرد و به این سوال پاسخ داد که ریشه های انقلاب اسلامی از کجا نشات می گیرد؟

وی ادامه داد: 15 خرداد و نطق آتیشن امام که از آن به عنوان مانیفست انقلاب اسلامی یاد می شود یکی از ریشه های اصلی انقلاب اسلامی بود. امام خمینی (ره ) از همان ابتدای مبارزات خود رژیم صهیونیستی را هدف اصلی مبارزات خود قرار داد و تمام فشارهای رژیم طاغوت علیه ایشان هم برای این بود که ایشان از این هدف دست بکشد.همه این ها نشان می دهد هدف گذاری امام در حمله به اسرائیل هدف گذاری درست و بجایی بود.

وی در ادامه با طرح این سوال که چرا سخنرانی امام در 15 خرداد ماه مانیفست انقلاب اسلامی است؟ ادامه داد: شاه با همدستی صهیونیست ها، طرح سیطره اسرائیل بر منابع ثروت جهان اسلام را دنبال می کرد و اگر بیدار گری های امام خمینی (ره) در این زمینه نبود، هیچ قدرتی نمی توانست جلوی این طرح استعماری را که بخشی از آن جرا شده بود را بگیرد. سفر مقامات رژیم صهیونیستی همچون موشه دایان به ایران در آن زمان نیز با هدف تسریع همین طرح انجام شد .

دستمالچیان تصریح کرد: امام یک تنه با خروش ابراهیمی خود در برابر توطئه شاه و اسرائیل علیه مسلمانان جهان ایستاد و از 15 خرداد، با اتکا الهی و همراهی مردم، سنگ بنای مخالفت و مقاومت را بنا نهاد و در سال 1357 این نهال به ثمر نشست و با انقلاب اسلامی مسیر تاریخ را تغییر داد.

این تحلیلگر ارشد مسائل منطقه با ذکر این واقعیت که سازش گری و زبونی بسیار از حکام عرب آن زمان ریشه بسیار از مصیبت های مسلمانان بود افزود: انقلاب اسلامی زمانی پیروز شد که رژیم های عربی در اوج ذلت و زبونی قرار داشتند. در همین تاریخ بود که نشست های سازش همچون کمپ دیوید یکی پس از دیگری شکل گرفت.

دستماچیان با بیان اینکه این زبونی رژیم های عرب در آن زمان بستر ساز گسترش طرح های اشغالگرانه رژیم صهیونیستی در آن زمان شد افزود: انفعال رژیم های عربی به اشغال لبنان و بیروت منجر شد و باعث قتل و عام های گسترده در لبنان شد که صبرا و شتیلا نمونه هایی از این جنایت صهیونیست ها بود.

وی افزود: این زبونی و انفعال سازش باعث شد عرفات و سازمان آزادی بخش فلسطین(ساف) از لبنان اخراج شود و فاجعه بار تر از آن تشکیل دولتی دست نشانده در لبنان بود. رژیم صهیونیستی تشکیل این دولت دست نشانده را گامی نخست برای سلطه بر کل منطقه و خلیج فارس می دانست.

وی افزود: اگر در آن زمان انقلاب اسلامی ایران نبود و حزب الله مقاومت نمی کرد و رژیم صهیونیستی  را از لبنان اخراج نمی کرد امروز شاهد سلطه و کنترل کامل رژیم صهیونیستی بر نفت و منابع انرژی خلیج فارس بودیم.

دستمالچیان در ادامه از دو دستاورد بزرگ انقلاب اسلامی نام برد که باید در تاریخ ثبت شود و افزود: اولین دستاورد انقلاب اسلامی که امام خمینی (ره) بنیانگذار آن بود این است که جلوی اشغالگری و تجاوزات رژیم صهیونیستی در منطقه را گرفت و نقشه شوم از نیل تا فرات را خنثی و متوقف کرد.

وی افزود: دومین دستاورد انقلاب اسلامی، بنا نهادن مقاومتی مستحکم، قوی، جهت دار و هدفمند بود که با هر بنای مقاومتی قبل از خودش فرق داشت که این نکته مهم و اساسی است که باید به درستی تبیین شود.

وی در ادامه با گریز به سخنان مقام معظم رهبری در مورد جهاد تببین افزود: جهاد تبیینی که مقام معظم رهبری از آن سخن می گویند در حوزه فلسطین این است که برای نسل جدید مسیر های پیموده شده و هدف های برنامه ریزی شده، بدرستی تببین و توضییح داده شود.

وی با اشاره به اینکه قبل از انقلاب اسلامی ایران، جریان های مقاومتی افق محدود قومی و گروهی داشتند، افزود: جنبش های مقاومتی شکل گرفته قبل از انقلاب اسلامی خود را در آزاد سازی ناتوان می دیدند و تنها هدف ترسیم شده آنها ضربه زدن به دشمن بود. امام خمینی و انقلاب اسلامی با واردکردن اهداف عالی اسلام یعنی جهاد و شهادت به معادلات مبارزه، توانست بنای مستحکم مقاومت را تثبیت کنند.

عضو کمیسیون سیاسی و امور بین الملل جمعیت دفاع از ملت فلسطین افزود: بیش از چهار دهه دشمنان اسلام با همه امکانات مادی و مالی خود در تلاش برای نابودی مقاومت برآمدند اما موفق نشدند چرا که نصرت الهی با مقاومت است خداوند یاری گر کسانی است که به مقاومت برای یاری دین خدا بپا خاسته اند. مصداق عینی این واقعیت در سال 2006 بود که حزب الله با کمترین عده و عُده اسرائیل را شکست داد و اسرائیل هنوز از زیر بار این شکست کمر راست نکرده است.

وی ادامه داد: سید حسن نصرالله در سال 2006 با عصای موسایی خود بر پیکر ارتش رژیم صهیونیستی کوفت و آن را زمین گیر کرد.

دستمالچیان افزود: امروز قدرت محور مقاومت چنان است که رژیم صهیونیستی با همه تجهیزات و ارتش ادعایی خود، در محاصره کامل رزمندگان حوزه مقاومت است و رزمنگان اسلام با تجهیزات پیشرفته خود آماده فرمان نهایی جنگ برای محو این رژیم جعلی هستند.

وی افزود: امروز مقاومت فلسطین از مرحله مقاومت سنگ(ثوره حجر) به مرحله مقاومت با چاقو(ثوره سکین) و سپس به مرحله مقاومت موشکی(ثوره صاروخ) رسیده است که این مراحل رشد مقاومت و سازماندهی عالی و توان بازدارندگی بالای آن را نشان می دهد.

دستمالچیان با بیان اینکه موشک های نقطه زن مقاومت اکنون کل جغرافیای اشغالی رژیم صهیونیستی را در تیرس خود دارد افزود: توان موشکی مقاومت به مرحله ای رسیده است که رژیم صهیونیستی در نبرد سیف القدس به حدی از ذلت رسید که به صورت یکطرفه درخواست آتش بس کرد که این نشان از روند رو به جلوی مقاومت و و روند ذلت پذیری رژیم صهیونیستی را نشان می دهد.

وی افزود: امروز مقاومت به مرحله ای از قدرت رسیده است که نخست وزیر وقت رژیم صهیونیستی در جنگ 22 روزه اعلام می کند عمدا بیمارستان های غزه را هدف قرار دادیم تا غزه را تسلیم کنیم.

سفیر کبیر اسبق ایران در منطقه غرب آسیا با بیان اینکه امام احیاگر مسئله فلسطین بود و کشاندن سیل مردم به میدان از ابتکارات ایشان بود افزود: تعیین روز جهانی قدس از راهبردی ترین ابتکارات امام خمینی (ره) بود.ایشان این احتمال را می داد که روزی ممکن است دستان آلوده رژیم های مرتجع عرب، آرمان فلسطین را قربانی منافع خود کنند و آن را به در بازار خیانت به فروش برساند.

این تحلیگر ارشد مسائل منطقه افزود: روز قدس یعنی اینکه فلسطین برای اسلام است و هیچ کس حق ندارد بر سر آن معامله کند. ابتکار جهانی شدن روز قدس برای آن بود که دنیا به مسئله فلسطین توجه کند و اجازه داده نشود که موضوع فلسطین در زیر سایه تحولات دیگر جهان و انحراف دهی رسانه ها پنهان شود و این آرمان در غبار تبلیغات رسانه ها دفن شود.

سفیر سابق ایران در لبنان با بیان اینکه با بیدارگری امام عظیم الشان مسیر تاریخ عوض شد گفت: ذات انقلاب اسلامی به رهبری امام (ره) بیدار گری بود تا جامعه اسلامی و جهانی را از حصار حیله گری قدرت های غربی نجات دهد . مردم مقاومت را برگزیدند و این انتخاب تمام نقشه سلطه گران و در راس آن رژیم صهیونیستی را نقش بر آب کرد.

وی افزود: اگر مقاومت در مقابل نظام سلطه یک جریان کوچک و کم اثار بود، امروز تبدیل به یک معادله مهم در منطقه نمی شد معادله ای که بدون در نظر گرفتن آن هیچ اتفاقی رخ نمی داد.

دستمالچیان در ادامه گفت: دشمن تمام تلاش خود را کرد تا در انتخابات اخیر لبنان کارشکنی کند و نتایج آن را تغییر کرد اما در عمل نتیجه این انتخابات همان شد که مقاومت می خواست و پارلمان همچنان در اختیار مقاومت قرار گرفت.

وی در ادامه با اشاره به تصویب قانون جرم دانستن عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی در عراق، تصویب این قانون را کاری بزرگ، شجاعانه و جسورانه ای ملت عراق و نمایندگان پارلمان نامید.

وی در پایان خاطر نشان کرد که امام خمینی (ره) در 15 خرداد هدف خود را تعیین کرد و این هدف گذاری، در 22 بهمن 57 به ثمر نشست و همچنان ادامه دارد و روز به روز بالنده تر می شود.

دشمنان بارها اعلام کرده اند مشکلشان با انقلاب اسلامی ایران، الهام بخشی آن است. اما این الهام بخشی همچنان ادامه دارد.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا