نقد و بررسی فیلم

سریال تهران (بخش اول)

محمدعلی پروازدوانی

 

سریال تهران به کارگردانی دنیل سیرکین که یک کارگردان اسرائیلی روس‌تبار است که در فصل اول با سرمایه‌گذاری یک شرکت اسرائیلی ساخته شد و در فصل دوم با سرمایه‌گذاری “اپل تی وی” کار خود را ادامه داد و به احتمال، فصل سوم آن را هم با سرمایه‌گذاری اپل به کار خود ادامه میدهد.

برخی از بازیگران سریال تهران ایرانی‌الاصل هستند که به دلیل سکونت در سرزمین های اشغالی فلسطین و یا معاندت  با نظام جمهوری اسلامی در این سریال بازی کرده‌اند که دست‌کم دو نفر از این افراد اصلا حرفه‌ی بازیگری نداشتند و خواننده دست چندم هستند که به دلیل فارسی زبان بودن در این سریال بازی کرده اند و دیگر افراد معدود در این سریال نابازیگران افغانستانی هستند که سطح پایین‌تر از آماتور آنها در سریال گواه این موضوع است.

این سریال در ژانر اکشن سیاسی ساخته شده است که دو فصل آن به صورت کامل نمایش داده شده و هر فصل هم شامل هشت قسمت می‌باشد. داستان سریال روایت یک جاسوس زن اسرائیلی است که برای یک عملیات سری به ایران می‌آید و در خلال این عملیات اتفاقاتی برای آن می‌افتد و مسیر داستان تغییر می‌کند.

در فصل اول، تامار رابیبنیان از طریق هوایی وارد کشور می‌شود با هدف نفوذ در سیستم برق کشور برای خاموشی رادارهای نظامی که بعد از آن هواپیماهای اسرائیلی به ایران حمله کنند اما در حین انجام کار مجبور می‌شود رئیس ادارهی برق مکان مذکور را بکشد و با مشکل پیش آمده، متواری می‌شود.

از سویی دیگر فراز کمالی مامور اطلاعات ایرانی به دنبال اوست که پا به پای او تعقیبش می‌کند. تامار مجبور می‌شود به خانه‌ی خاله‌ی خود برود که دین خود را تغییر داده و همسر و دختری حزب الهی دارد.

تامار با پسری به اسم میلاد کاهانی قرار می‌گذارد که او بتواند او را از کشور خارج کند اما او از این کار برنمی‌آید ولی متخصص کامپیوتر و هک است و برای گذران زندگی مواد فروشی هم می‌کند. تامار با میلاد تصمیم می‌گیرند از طریق دیگری رادارهای نظامی را هک کنند تا هواپیماهای اسرائیلی بتوانند به داخل کشور نفوذ کنند. به موازات این ماجرا اسرائیل همسر فراز کمالی را که عازم خارج از کشور شده را به گروگان می‌گیرد تا به او فشار وارد کند که مسعود تبریزی را که عامل موساد در ایران است و سرنخ پیدا کردن تامار است را آزاد کند و فراز مجبور به این کار می‌شود ولی برای جبران این اقدام اسرائیل، فراز پدر تامار را در ترکیه به گروگان می‌گیرد و موساد رد او را می‌زند ولی فراز مجبور به رهاکردن گروگان می شود.

از سویی دیگر تامار به کمک میلاد و با هدایت مسئول خود یاعل کادوش موفق می‌شود وارد وزارت دفاع شود و سیستم پراندی را هک کند.

در نهایت موساد وارد دام اطلاعاتی ایران شده و مشخص می‌شود که کادوش با محمدی فرمانده اطلاعات هم‌دست بوده و این اقدام موجب می‌شود که هواپیماهای اسراییلی گرفتار سیستم پدافندی ایران شوند و در نهایت یکی از هواپیماهای اسرائیلی مورد اصابت موشک پدافند واقع می‌شود.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا