تحلیل و مقاله

عرین الاسود (بیشه شیرها) کابوسی برای صهیونیستها

سیروس شیرزاد

گروه مقاومت جدید کرانه باختری موسوم به بیشه شیرها که انتفاضه مسلحانه را در کرانه باختری راه انداخته است، امید را در میان فلسطینیان کرانه باختری احیا و ترس را در اسرائیل نهادینه کرده و به کابوسی برای رهبران اشغالگر تبدیل شده است.

در 11 اکتبر، مردان مسلح فلسطینی یک نظامی اسرائیلی را در نزدیکی شهرک غیرقانونی شاوی شمرون در غرب شهر نابلس در کرانه باختری اشغالی به هلاکت رساندند. در همان روز گروههای مسلح فلسطینی به چهار هدف دیگر اسرائیل در حومه شهر تیراندازی کردند. در مجموع پنج عملیات در یک روز انجام شد که بنا بر گزارشات، گروه مقاومت تازه تأسیس شده «عرین الاسود» (بیشه شیرها) مسئولیت آنها را بر عهده گرفت. روز یکشنبه، در آستانه یک نشست ملی، یک نشست امنیتی در سطح عالی در فلسطین اشغالی برگزار شد که بر اساس گزارش رسانه های اسرائیلی، یایر لاپید، نخست وزیر، نفتالی بنت، نخست وزیر جایگزین، بنی گانتس وزیر جنگ، ایال هولاتا رئیس شورای امنیت ملی و همچنین دیوید بارنا رئیس موساد، رونن بار رئیس شین بت و آهارون هالیوا رئیس اطلاعات نظامی اسرائیل در آن شرکت داشتند.

هدف از این نشست بحث در مورد پدیده مقاومت جدید کرانه باختری، بیشه شیرها بود که روزنامه صهیونیستی هاآرتص آن را “دردسر بزرگ” برای دولت اسرائیل می خواند. اوایل آن روز، وزارت جنگ اسرائیل مجوز ورود 164 عضو خانواده فلسطینی را که ادعا می‌شد مرتبط با بیشه شیرها بودند، رد کرد.

«بیشه شیرها» یک جنبش مقاومت در کرانه باختری است که به سرعت در حال گسترش است و شامل نسل جوان است و شعار آن نیز روشن است: قدس خط قرمز است.

عملیات این گروه فراتر از انتظارات بوده است و نیروهای آن توانسته اند محاسبات اسرائیل را از لحظه ای که شروع به ترسیم داستان های یک انقلاب با مقاومت کیفی کردند، اشتباه بگیرند. امید به سرعت در قلب فلسطینی هایی که تحت اشغال نظامی وحشیانه اسرائیل زندگی می کنند، گسترده شده است. اعضای آن انتفاضه اول را به یاد نمی آورند، اما مقاومت خود را با سنگ و کوکتل مولوتف به شیوه ای مشابه انتفاضه اول آغاز کرده اند. اکنون آنها مسلح هستند، لباس نظامی می پوشند، اسلحه هایی که در اختیار دارند فقط برای یک هدف خاص شلیک می شود که اشغالگری اسرائیل، نیروها و شهرک نشینان آن است و آنها در حال تغییر معادله بر روی زمین هستند.

گروه بیشه شیرها یک گردان جدید دارد که از شهر قدیمی نابلس در کرانه باختری اشغالی برخاسته است. این گروه با انجام یک سلسله عملیات تلافی جویانه نظامیان اشغالگر اسرائیلی و استکبار نسل کشی رژیم آنها را هدف قرار داد. آنچه اسرائیل را در این برهه زمانی بیشتر گیج می کند، تشدید چشمگیر نوع عملیات مقاومت فلسطین علیه نظامیان و شهرک نشینان اشغالگر است. در آمارهای منتشر شده فلسطینی، مشخص شده است که شهرها و روستاهای اشغالی کرانه باختری در سپتامبر گذشته شاهد 833 اقدام مقاومت بوده است.

اینها از پرتاب سنگ متفاوت بوده است و به گفته مقامات رژیم صهیونیستی، شامل حملات چاقو با چاقو و استفاده از خودروها برای حمله به نیروهای اشغالگر است.

رهبر این گروه مقاومتی فلسطین نیز گفته است وسعت عملیات این گروه به شهر قدیمی نابلس محدود نمی شود، بلکه نفوذ آن اکنون به تمام بخش های کرانه باختری و نوار غزه گسترش یافته است.

خطر گسترش دامنه فعالیت های این گروه مقاومتی جدید فلسطین به سراسر کرانه باختری نگرانی شدید مقامات امنیتی رژیم صهیونیستی و حتی خود تشکیلات خودگردان فلسطین را برانگیخته است. دو جنبه اضطراب و سردرگمی در میان مقامات نظامی اسرائیل از جمله نتیجه عملیات مقاومت بیشه شیرها بوده است. مطبوعات اسرائیل اعضای این گروه را مبارزان جدید مقاومت یا جنگجویان نسل سوم توصیف می کنند و محافل امنیتی رژیم صهیونیستی آنها را خطرناک ترین چالش برای امنیت اسرائیل می دانند.

بنی گانتس وزیر جنگ رژیم صهیونیستی با اشاره به موفقیت آمیز بودن عملیات این گروها و اینکه وضعیت در کرانه باختری بسیار حساس است،  اذعان کرد که این گروه امنیت اسرائیل را به چالش می کشد و مکرراً از تشکیلات خودگردان فلسطین درخواست می کند که جلوی گسترش آن را بگیرد.

رسانه های اسرائیلی می گویند که ارتش اسرائیل شروع به درگیری با نوع دیگری از مقاومت کرده است. آنها به دلیل جسورترین و شجاع ترین جوانان کرانه باختری متمایز هستند و در حالی که از تسلیم شدن تا شهادت سرباز می زنند به دنبال مقابله هستند. اعضای آنها همچنین به افشای شخصیت خود در شبکه های اجتماعی اهمیتی نمی دهند و به هیچ حزب سیاسی خاصی وابستگی ندارند.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا