تحریم کالاهای صهیونیستی

قدرت روزافزون جنبش جهانی تحریم اسرائیل محافل صهیونیستی در مورد قدرت BDS چه می گویند؟

محافل اسرائیلی در تل آویو نسبت به تقویت جایگاه جنبش جهانی تحریم رژیم صهیونیستی موسوم به BDS در پی تصویب قطعنامه‌ای در مجمع عمومی سازمان ملل در رابطه با رسیدگی به موضوع اشغالگری رژیم صهیونیستی در اراضی فلسطینی در دیوان بین‌المللی دادگستری هشدار دادند.

مجمع عمومی سازمان ملل اخیرا با تصویب قطعنامه‌ای، به دیوان بین‌المللی دادگستری این اختیار را داد که به این مسئله که آیا حضور رژیم صهیونیستی در اراضی مصادره شده در جنگ 1967 “اشغالی ادامه‌دار” است، رسیدگی کند.

“ایتمار آیخنر” نویسنده اسرائیلی در گزارشی در روزنامه یدیعوت احارونوت پیش بینی کرد که قطعنامه مذکور دستاویزی دیگر برای جنبش BDS به منظور تشویق به توقف خرید کالاهای تولید شده در شهرک های صهیونیست نشین در کرانه باختری و تحریم شرکت های اسرائیلی به خاطر فعالیت اقتصادی در این شهرک ها باشد.

آیخنر احتمال داده که دیوان بین المللی دادگستری رژیم صهیونیستی را به الحاق عملی کرانه باختری متهم کند. وی هشدار داد که پیامدهای تصویب این قطعنامه در آینده دردسری جدی برای تل آویو خواهد بود.

وی همچنین پیش بینی کرد که رژیم صهیونیستی با دیوان بین المللی دادگستری همکاری نکند، با این فرض که اگر این دادگاه بین المللی حضور این رژیم در اراضی فلسطینی را یک “اشغال ادامه‌دار” بداند، این یعنی اینکه این دادگاه رژیم صهیونیستی را به ضمیمه کردن عملی اراضی اشغالی فلسطینی متهم کرده است.

این نویسنده اسرائیلی همچنین پیش بینی کرده که دیوان بین المللی دادگستری در عرض یک سال تصمیم نهایی خود را در این زمینه اتخاذ کند. وی گفت به رغم اینکه این قطعنامه برای طرف های ذی ربط الزام آور نیست، اما بسیاری از کشورها آن را معیاری برای قانون بین الملل می دانند.

ایتمار آیخنر اظهار داشت که اگر دیوان بین المللی دادگستری رژیم صهیونیستی را به ضمیمه کردن کرانه باختری متهم کند، کشورهای بسیار اندکی پشت این رژیم خواهند ایستاد. وی گفت که تشکیل دولت جدید رژیم صهیونیستی که متشکل از وزاری راست گرا و تندرو خواهد بود، خود احتمال صدور تصمیمات منفی از سوی دیوان بین المللی دادگستری را بیشتر خواهد کرد، زیرا در این صورت رصد و مستندسازی اظهارات ضدفلسطینی وزرای اسرائیلی به مراتب آسانتر خواهد بود.

از سوی دیگر، تحلیلگر و پژوهشگر حقوق بین الملل نیز گفت که قطعنامه مجمع عمومی سازمان ملل ضربه ای محکم به روایت رژیم صهیونیستی در مورد پیوند آن با کرانه باختری خواهد بود.

“الیاف لیبلیخ” در پژوهشی در پایگاه روزنامه “یسرائیل هیوم” تصریح کرد که تصمیمات دیوان بین المللی دادگستری حتی اگر الزام آور هم نباشد، مورد اهتمام و پذیرش بسیاری از کشورها است. وی گفت که اگر این دادگاه حضور رژیم صهیونیستی در کرانه باختری را غیرقانونی بخواند، این بدان معنا خواهد بود که ادامه حضور این رژیم به حق تعیین سرنوشت فلسطینیان لطمه وارد خواهد کرد.

لیبلیخ افزود که تصمیم اتخاذ شده از سوی دیوان بین المللی دادگستری ذهن ها را به سمت قطعنامه های سابق این دادگاه می کشاند، به ویژه قطعنامه صادر شده در دهه 90 که در رابطه با نظام تبعیض نژادی حاکم بر آفریقای جنوبی بود.

وی اذعان کرد که جدال سیاسی و اظهارات مقامات سیاسی اسرائیلی در تل آویو موجب شد تا دستان مجمع عمومی سازمان ملل برای صدور قطعنامه اخیر بازتر باشد، به ویژه آن قسمت از اظهارات مقامات اسرائیلی که می گفتند اوضاع در اراضی اشغالی فلسطین ممکن است تا ابد به همین شیوه باقی بماند.

او همچنین اشاره کرد که 98 کشور از دادن اختیار رسیدگی به موجودیت رژیم صهیونیستی در اراضی اشغالی فلسطین توسط دیوان عدالت بین المللی حمایت کرده اند و تنها 16 کشور با آن مخالف بودند.

مشاهده بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا