مقاومت اسلامی

«مغنیه» تئوریسین شکست اسرائیل در جنگ 33 روزه؛ آزادسازی فلسطین هدف فرمانده بود

شهید عماد مغنیه به طور عملی پروژه بزرگتری با عنوان «آزادسازی فلسطین با راهکار عملیاتی» را دنبال می کرد که هم اکنون جوانان محور مقاومت آن را با قدرت پیگیری می کنند.

تاکنون در گزارش های مختلف درباره جنگ 33 روزه رژیم صهیونیستی علیه لبنان به زوایای مختلفی از این جنگ پرداخته شده است.

اما نکته ای که شاید از نظرها دور مانده نقش مهم فرماندهان و مغزهای متفکر این جنگ در نبردهای میدانی بوده است.

در این جنگ سردار سلیمانی و حاج عماد مغنیه که به فیض شهادت نائل شدند، موجباب تضعیف و  تحقیر همه ارکان سیاسی و نظامی رژیم صهیونیستی را به وجود آوردند. همین مساله باعث کینه صهیونیست‌ها از این دو شخصیت مهم محور مقاومت شد و آنها طرح ترور کثیف خود را علیه آنها به اجرا  درآوردند.

بسیاری معتقدند اگر رژیم صهیونیستی در جنگ 33 روزه علیه لبنان پیروز می شد، شرایط کنونی منطقه با آنچه هست کاملا متفاوت بود و شاید اصلا شاهد شکل گیری محور مقاومت در وضعیت با صلابت کنونی نبودیم.

در این گزارش به برخی اقدامات مهم عماد مغنیه اشاره می کنیم که ردپای وی در گوشه گوشه موفقیت های این جنگ دیده می شود:

1. تلاش برای بالابردن توان عملیاتی و نظامی حزب الله لبنان پیش از جنگ

2. مدیریت عملیات اسارت نظامیان صهیونیست در روز 12 جولای

3. مدیریت صحنه سیاسی لبنان با هدایت های سیدحسن نصرالله به سوی حفظ سلاح حزب الله و تبیین استراتژی دفاعی از طریق میز گفتگوهای ملی

4. انحراف و فریب سران نظامی و فرماندهان ارتش رژیم صهیونیستی با ایجاد این احساس در آنها که بانک اهداف حزب الله را در اختیار دارند و می توانند در جنگ علیه لبنان به سادگی پیروز شوند.

5. اجرای استراتژی حملات موشکی حزب الله به عمق رژیم صهیونیستی که روند جنگ را در سال 2006 کاملا تغییر داد.

در پایان می توان گفت که حاج عماد مغنیه به عنوان مغز متفکر نظامی حزب الله لبنان یکی از ارکان اصلی شکست رژیم صهیونیستی بود. حاج عماد البته به طور عملی پروژه بزرگتری با عنوان «آزادسازی فلسطین با راهکار عملیاتی» را دنبال می کرد که هم اکنون جوانان محور مقاومت آن را با قدرت پیگیری می کنند.

مشاهده بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا