آرشیو سایت قدیمویدیو و پادکست

نشست نقد و بررسی کتاب « پیرامونی، جستجوی اسرائیل برای یافتن متحدان خاورمیانه ای»

به گزارش روابط عمومی جمعیت دفاع ازملت فلسطین، نشست نقد و بررسی کتاب « پیرامونی، جستجوی اسرائیل برای یافتن متحدان خاورمیانه ای» به همت جمعیت دفاع از ملت فلسطین و با همکاری خبرگزاری های قدس و تقریب در فرهنگسرای رسانه با حضور «علیرضا سلطانشاهی» مترجم – مولف این کتاب و «سیدهادی برهانی» تحلیلگر مسائل خاورمیانه و استاد دانشگاه تهران، عصر سه‌شنبه در سالن دکتر یونس شکرخواه فرهنگسرای رسانه برگزار شد.

 

این نشست همچنین به دلیل رعایت پروتکل‌های بهداشتی از طریق آپارات و اینستاگرام به صورت زنده پخش شد.


در ابتدای این نشست سلطانشاهی با ذکر مقدمه ای گفت: «یوسی آلفر» نویسنده کتاب پیرامونی قبل از اینکه یک نویسنده باشد، یک استراتژیست است و برای پیشبرد اهداف این استراتژی تلاش بسیار زیادی کرده و در عرصه سیاسی و دیپلماتیک هم به عنوان مشاور در کنار دولتمردان صهیونیستی حضور داشته است.

 

وی افزود: این استراتژی دربرگیرنده طرح و برنامه صهیونیست ها برای برقراری ارتباط با کشورها غیرعرب منطقه و ایجاد اتحاد با آنها علیه کشورهای عرب منطقه است؛ باتوجه به اینکه رژیم صهیونیستی به وسیله کشورهای عربی احاطه شده است، صهیونیست ها به دنبال این بودند که با برقراری ارتباط با کشورهای پیرامون آنها فشار ناشی از محاصره، جنگ، محدودیت های کشورهای عربی را به نحوی مهار کنند؛ استراتژی کلان دیگری که مدنظر اسرائیل بود، ایجاد ارتباط با قدرت ها و بحث اتمی شدن و… بوده که اینها هرکدام در سطح خود دارای اهمیت زیادی بود.

 

سلطانشاهی تصریح کرد: در سال 2016 با آشنا شدن با کتاب آلفر و با توجه به پیش زمینه ای که در این زمینه داشتم احساس کردم که می‌توان به ترجمه این کتاب پرداخت و می شود گفت تنها پرونده ای است که در مورد استراتژی پیرامونی به صورت کلی بیان شده است.

 

وی ادامه داد: این کتاب دو بخش اصلی دارد که بخش اول از ابتدا تا صفحه 175 مقالات و تحقیقات مترجم کتاب آمده است و از صفحه 177 به بعد هم آغاز ترجمه کتاب یوسی آلفر است و باید گفت، مطالب من(مترجم) احیای بحث دکترین پیرامونی در ایران بوده است.

 

سلطانشاهی ، در ادامه این نشست نقد و بررسی گفت: ما باید با تحقیق به این نتیجه برسیم که چرا باید اسرائیل را از بین برد؛ بعد از انقلاب اسلامی نظام جمهوری اسلامی ایران براندازی رژیم صهیونیستی را برعهده خودش گذاشت و تقریبا مردم از این موضوع فاصله گرفتند.

 

وی افزود: تا زمانی که مردم به صورت مستقیم درگیر مسئله نابودی اسرائیل نشوند و این خطر بزرگ را حس نکنند اتفاقی رخ نمی‌دهد، مردم باید در همه صحنه ها حضور داشته باشند و مقابل این رژیم منحوس ایستادگی کنند نه فقط در مناسبات خاصی مثل روز قدس؛  بلکه باید همواره در میدان مقابل صهیونیستی ها حاضر شوند تا بتوانیم به آرمان مورد نظر یعنی نابودی اسرائیل دست یابیم.

 

سلطانشاهی تصریح کرد: باید مسئله فلسطین و حمایت از مسجد الاقصی را در عرصه های فرهنگی،اقتصادی، علمی و … مردمی کنیم و این موضوع مهم را هرچه زودتر عملیاتی کنیم.

 

در نشست نقد و بررسی کتاب «پیرامونی» مطرح شد: شناخت اسرائیل و سیاست‌های صهیونیستی یک ضرورت است 2

 

وی افزود: منابع مطالعاتی که در خصوص رژیم صهیونیستی یا فلسطین وجود دارد بسیار کم است؛ باید بتوانیم با تولید محتوا در این زمینه مردم را آگاه تر کنیم.

 

سید هادی برهانی عضو هیئت علمی دانشگاه تهران در ادامه این نشست اظهار داشت: اگر نگاهی به مطالعات اسرائیل و رژیم صهیونیستی در کشور بیاندازیم تا حدود زیادی اهمیت این کتاب مشخص می‌شود؛ اسرائیل در حال حاضر برای کشور ما یک دشمن درجه یک است و جمهوری اسلامی ایران از سوی این رژیم منحوس ضربات زیادی را از نواحی مختلف متحمل می‌شود.

 

وی افزود: اگر ما اهمیت و خطر اسرائیل را در سرنوشت کشورمان در نظر بگیریم، در درجه اول باید  به این دشمن توجه ویژه ای داشته باشیم و سیاست ها و برنامه هایی که در نظر دارد را بشناسیم و مورد مطالعه قرار دهیم؛ پس در نهایت باید یکی از بهترین مطالعات اسرائیل در جهان، مختص کشور ما باشد.

 

برهانی در همین خصوص ادامه داد: شاید درحال حاضر نیازی که کشور ما به شناخت اسرائیل در جهان دارد را هیچ کشور دیگری نداشته باشد؛ اما در عین حال از 23 سال گذشته تا کنون منبعی که بتواند ما را با استراتژی پیرامونی آشنا کند وجود نداشت؛ درحالی که یکی از ارکان اصلی این استراتژی جمهوری اسلامی ایران بود.

 

گفتنی است، در روزهای اخیر و با اقدام خیانت‌کارانه امارات متحده عربی در زمینه برقراری ارتباط دوستانه با رژیم غاصب صهیونیستی موضوع مهم فلسطین دوباره سر زبان ها افتاده و ابعاد جدیدتری پیدا کرده است.


کتاب «پیرامونی» روایتی تحقیقی – پژوهشی درباره جست‌وجوی اسرائیل برای یافتن متحدان خاورمیانه‌ای است که به قلم یوسی آلفر نوشته شده است؛ یوسی آلفر در اطلاعات ارتش و موساد خدمت کرده است؛ او نتایج پژوهش‌های خود درخصوص امور استراتژیک اسرائیل را در کتاب «پیرامونی» عرضه کرده است.


در این نشست برخی از فعالان حوزه فلسطین و نیز ناصر ابو شریف نماینده جنبش حماس نیز حضور داشت.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا