اخبار جمعیتخبر یک

عباس خامه یار:معادلات در منطقه کاملا به سود محور مقاومت تغییر کرده است

به گزارش روابط عمومی جمعیت دفاع از ملت فلسطین، نشست تخصصی بررسی آخرین تحولات منطقه غرب آسیا در آستانه روز جهانی قدس به همت جمعیت دفاع از ملت فلسطین برگزار شد.

در این نشست عباس خامه یار کارشناس ارشد غرب آسیا به بررسی مهمترین تحولات غرب آسیا پرداخت و تاکید کرد: در تحولات اخیر منطقه شاهد هستیم که معادلات کاملا به سود محور مقاومت تغییر کرده است، شما در تحولات اخیر یمن، سوریه، عراق، لبنان و فلسطین مشاهده می کنید که مقاومت در همه عرصه ها دست برتر را در برابر  دشمنان دارد.

چند دهه پیش با آغاز انتفاضه سنگ مشخص شد که فلسطینی ها سلاحی جزپاره سنگ ندارند.  در آن زمان فلسطینی ها تنها می توانستند مخالفت خود را علیه رژیم اشغالگر قدس با پرتاب سنگ نشان دهند و در مقابل همان ها بیشترین آسیب را می دیدند چون سنگ تنها یک سلاح نمادین بود که خشم فلسطینی ها را نشان می داد. در این درگیریها نظامیان صهیونیست،  فلسطینی ها را که سلاحی برای دفاع نداشتند، قتل عام می کردند.

امروز این رخدادها را شاهد هستیم که تمامی  پاره سنگ های فلسطینی ها به موشک تبدیل شده اند و ما این توانایی مقاومت فلسطین را به عینه در سال گذشته در جریان عملیات سیف القدس مشاهده کردیم.

همچنین آنچه که امروز در تحرکات فلسطینی ها در سرزمیهای 1948 و در کانون زماداری صهیونیستها در تل آویو انجام می شود و سران رژیم صهیونیستی را به ستوه آورده است نتیجه تغییر قواعد بازی به نفع مقاومت و قدرت گرفتن فلسطینی ها  است.

همچنین ما  در سوریه، عراق ، یمن و لبنان مشاهده کردیم که ملت های مسلمان چگونه توانستند در برابر حملات محور غربی صهیونیستی مقاومت کرده و پیروز شوند.

در یک جمع بندی می توان گفت در این رویارویی با رویکرد نظامی، آمریکایی ها شکست خوردند و در این شکست درس ها و عبرتهای بزرگی را به دشمنان دادند دریافت کردند.

بنابراین من معتقدم تغییر قواعد و معادلات در منطقه آغاز شده و شاهد هستیم که تغییرات از فاز نظامی وارد فازهای دیگر شده است.

براین اساس دشمنان تلاش کردند با ایجاد ناامنی در این کشورها آنها را از تحقق معادلات جدید منع کنند و تلاش داشتند بار دیگر در آتش جنگ داخلی در کشورهایی نظیر لبنان بدمند، توطئه ای که با هوشمندی و برنامه ریزی های موفق محور مقاومت خنثی شد تا  مجبوربه پذیرش شکست شود. ما این مساله را همچنین در عراق، یمن، فلسطین، سوریه و لبنان می بینیم.

در فلسطین با وجود گرایشات مختلف سیاسی می بینیم که همه متفق القول تاکید دارند که باید در برابر رژیم صهیونیستی ایستاد که جلوه آن را در تحولات روزهای اخیر مسجدالاقصی شاهد هستیم.

در واقع ما علاوه بر اینکه شکست دشمنان را جبهه نظامی دیدیم شکستهای آنها را در جبهه های دیگر از جمله سیاسی و اقتصادی نیز مشاهده کردیم.

نکته مهمی که در تحولات منطقه شاهد هستیم این است که لبنان به یکی از کانون های اصلی تحولات در منطقه تبدیل شده است. این کشور با توجه به نزدیکی به رژیم صهیونیستی تبدیل به خطر بزرگی برای این رژیم شده است، چون قواعد بازی به نفع محور مقاومت تغییر کرده است. براین اساس تحولات آتی در لبنان به ویژه پرونده انتخابات بسیار مهم است.

 

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا