تحلیل و مقاله

بن غفیر پدیده انتخابات اسرائیل کیست؟

حسین رویوران

ایتمار بن غفیر یکی از پدیده های انتخابات 2022 رژیم صهیونیستی است که حزبش14 کرسی در این انتخابات پارلمانی به دست آورد و سومین تشکل بزرگ پارلمانی  شد. او یک صهیونیست شرقی است که پدرش عراقی و مادرش کرد عراقی است و در سال  1976 در شهر بیت المقدس به دنیا آمده است. او متاهل است و با همسر و 5 فرزندش در گتوی الخلیل زندگی می کند.  او به علت فضای تعصب آمیز خانوادگی در 16 سالگی به تشکل مولدیت و سپس به کاخ پیوست که هر دو تشکل از سازمانهای افراطی یهودی شمرده می شوند. در دبیرستان به تشکل فکر یهودی پیوست و پس از اتمام تحصیلات به خدمت نظام وظیفه ارتش رفت ولی پس از دو سال به علت گرایشات افراطی به خدمتش پایان داده شد و او اعلام کرد که ارتش از خدماتش محروم شد. پس از امضای سازش اسلو در سال 1993 علیه اسحاق رابین نخست وزیر وارد فعالیت شد و در سال 1995 بخشی از بدنه ماشین نخست وزیر را نشان داد و گفت به زودی او نیز مانند ماشینش تکه تکه خواهد شد. پس از ترور رابین برای رهایی ضارب او تلاش فراوانی کرد.

 

بن غفیر از جوانی به گرایشهای افراطی شناخته شد و همواره در رآس افراد حمله کننده به مسجد الاقصی دیده شده است. او افکارش را از کاهانا رهبر گروه تروریستی کاخ الهام گرفته و همواره اعلام می کند که عربها دشمن اند و باید آنها را اخراج کرد و هیچ همزیستی با آنها ممکن نیست. او عکس باروخ گلدشتاین جنایتکار مسجد ابراهیمی که نزدیک به سی نمازگذار مسلمان را در مسجد الخلیل به قتل رساند بر روی دیوار خانه خود گذاشته است. او در رشته حقوق فارغ التحصیل شد ولی به علت دفاع از جنایتکاران نژاد پرست از عضویت انجمن وکلا محروم شد ولی پس از چندین تظاهرات بر ضد آنها توانست در سال2012 به عضویت این انجمن درآید.

در سال 2013  بن غفیر جنبش عظمت یهودی را تاسیس و به ثبت رساند. اما این جنبش تا سال 2020 نتوانست وارد کنیست شود. در دوره گذشته(24) 2020و دوره کنونی(25) موفق به کسب نصاب قانونی شد و وارد کنست شد. کسب 14 کرسی از سوی این جنبش یکی از شگفیهای انتخابات اخیر بود. بسیاری از تحلیلگران بر این باور اند که بن غفیر به علت رفتارهای افراطی به زودی با نتانیاهو با مشکل روبرو خواهد شد و ممکن است یکی از علل انتخابات زود رس آینده باشد.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا