پاسخ به شبهات

یکه‌تازی شبهات فلسطینی در ایران؛ پاسخ به‌شبهه‌جدید در‌فضای‌مجازی

 

اخیرا در برخی شبکه های مجازی با هدف ایجاد شقاق بین امت اسلامی اعم از شیعه و سنی و بویژه بین دو ملت مسلمان ایران فلسطین اخباری منتشر می شود مبنی براینکه حماس شیعه ستیز است چرا ایران باید به او کمک کند.

به تازگی در فضای مجازی خبری عینا با این عنوان « کتابی بر ضد شیعه که به صورت گسترده توسط حماس در فلسطین نشر شده» منتشر شده است.

در ادامه خبر آمده:« خبر نشر این کتاب خبری‌ست که بسیاری به آن خبر پرداخته‌اند، اما چیزی که کم‌تر به آن پرداخته شده نویسنده پلید آن «صالح حسین الرقب» وزیر اوقاف تروریست‌های حماس و استاد عقائد دانشگاه غزه است!!! یعنی حماس با پول مردم مظلوم ایران در حال گسترش شیعه‌ستیزی در سرزمین‌های تحت حکومتش است… در این کتاب آمده خطر شیعیان و ایرانیان از یهود هم بیشتر است، یعنی ملت ایران که به خاطر این جماعت نمک‌نشناس متحمل زیان و تحریم و فشار شده‌اند و سرمایه زندگیشان خرج این‌ها شده و در اوج گرما و آفتاب برای حمایت از این‌ها به خیابان می‌آیند، از نظر این‌ها از صهیونیست‌هایی که سرزمین‌هایشان تصرف کرده‌اند دشمن خطرناک‌تریند!!!

نکته اصلی اما نتیجه گیری است که انتشار دهندگان خبر گرفته اند مبنی براینکه « به راستی علت نمک به حرامی این جماعت و دشمنی این جماعت با ملت ایران چیست؟!».

در باب زمان و هدف از انتشار این شبهه ذکر نکاتی چند ضروری به نظر می رسد که علاقه مندان به آرمان آزادی فلسطین و قدس نباید از آن غافل شوند:

  1. قبل از ورود به بحث کتاب و نویسنده اش باید یادآور شد که این روزها کمپینی علیه حماس از سوی رسانه های وابسته به صهیونیسم آغاز شده است تا روابط میان حماس با سه کشور مهم منطقه ای از جمله سوریه،‌ عربستان و ایران را تخریب کنند. در سه کشور مهم منطقه ای با توجه به شرایط پیش امده برای فلسطینی ها در نتیجه طرح آمریکایی معامله قرن تلاش هایی برای تعمیق حمایت جهان عرب و اسلام از فلسطین و جنبش های فلسطینی صورت می گیرد. همزمان علیه جنبش حماس اخبار مشابه با محتوای منطبق با فرهنگ کشور مقصد منتشر می شود که هدف آن ممانعت از ایجاد روابط گسترده جنبش های بزرگ فلسطینی از جمله حماس با این کشورها است. اول در سوریه دوم در عربستان و سوم در ایران. در سوریه حماس را در کنار داعش قرار می دهند، در عربستان حماس شیعی است و در ایران حماس ضد شیعی! دقیقا نظیر خبری که در بالا ذکر شد.

    دقت بفرمایید! علاقه مندان به موضوع فلسطین در عربستان در رسانه ها با این شبهه مواجه هستند که حماسی ها با ایران اتحاد دارند و بناگذاشته اند که شیعه را در جهان اسلام گسترش دهند، چرا باید از آنها در برابر اسراییل حمایت کرد؟ درسوریه اما ملت سوریه را با این شبهه مواجه کرده اند که حماس در جنگ داخلی روبروی نظام سوریه و در کنار داعش و جبهه النصره قرار داشت چرا باید روابط حماس با دمشق عادی شود؟ و نهایتا در ایران با انتشار خبر چاپ کتابی علیه شیعیان توسط صالح حسین الرقب که روزگاری وزیر اوقاف دولت اقای هنیه بوده تلاش شده است تا به این پرسش در افکار عمومی ایرانی ها دامن بزنند که « علت نمک به حرامی این جماعت و دشمنی این جماعت با ملت ایران چیست؟!».

  2. کتاب ذکر شده در این خبر در سال 2003 توسط حسین صالح الرغب برای اولین بارمنتشر شده و اینکه چرا پس از 16 سال الان در فضای مجازی به عنوان سندی علیه شیعه ستیزی حماس آورده می شود جای سوال دارد.
  3. انتشار این کتاب در همان موقع مورد اعتراض بسیاری از اعضای برجسته حماس در داخل و خارج شد و رهبران حماس روایت موجود در این کتاب را روایتی رادیکالی و در عین حال شخصی از شیعه توصیف کردند.
  4. به دنبال تصدی پست وزارت اوقاف توسط صالح الرغب در سالهای پس از 2007 در غزه و بدنبال اعتراضات صورت گرفته از سوی اعضای حماس علیه وی او مجبور به کناره گیری از سمت خود به همین دلیل شد.
  5. به دنبال انتشار اخباری در مورد این کتاب که ظاهرا صالح الرغب بعدها در سال 2014 آن را با اضافاتی به چاپ دوم رساند حماس با صدور بیانیه ای اعلام کرد که موضعگیری الرغب در این کتاب موضعی شخصی بوده و حماس 100 درصد با وی در این خصوص مخالف است.
  6. امروز نیز چنانچه از نماینده محترم حماس در تهران درباره این کتاب و نویسنده اش سوال شود بی شک وی نیز براین موضوع صحه خواهد گذاشت که مباحث بیان شده در کتاب هرگز موضع رسمی جنبش حماس نبوده و هرگز آن را تایید نخواهد کرد نه به این دلیل که ایشان در تهران هستند و حق ندارند تایید کنند بلکه به این دلیل که حماس همواره در صدد تقریب مذاهب اسلامی بوده و تلاش داشته است ظرفیت جهان اسلام اعم از شیعه و سنی را در خدمت به ارمان فلسطین و رهایی قدس شریف در آورد.
  7. نکته مهم این نیست که فردی از اعضای حماس کتابی علیه ایران نوشته است چه اینکه ممکن است در ایران هم باشند افرادی که علیه حماس می نویسند. بی شک نباید مواضع شخصی فردی را به کل یک جنبش یا سازمان و یا حتی یک دولت نسبت داد. مهم این است که بپرسیم چرا در شرایط کنونی این خبرها در شبکه مجازی دست به دست می چرخد؟ چرا الان؟

طی چهار دهه اخیر دشمن به انحاء مختلف در تلاش برای ایجاد شبهه جهت تشکیک و تردید میان مذاهب اسلامی از یک سو و انشقاق میان ملت های فلسطین و بویژه ملت ایران بوده است. این طرفند بویژه پس از ناکامی نظام سلطه در به تسلیم واداشتن ملتها با ابزار تحریم اقتصادی و تهدیدات نظامی آهنگ تندتری به خود گرفته است.

انتشار چنین اخباری بدون ذکر مقدمه و موخره آن در فضای مجازی دقیقا حرکت درپازل طرح صهیونیستی جلوگیری از وحدت اسلامی از یک سو و بزرگنمایی شیعه هراسی از دیگر سو است. محاسبه اسرائیلی ها این است که با این حرکات ضد شیعی، حمایت ایران و شیعیان از آرمان رهایی قدس کمرنگ می شود و وحدت اسلامی ضعیف تر می شود؛ اما قطعا ایرانی ها آنقدر باهوش هستند که در این پازل قرار نگیرند و همچنان بر اندیشه مقدس تقریب اسلامی اصرار ورزند.

نگارنده در برنامه عصر به تهیه کنندگی و اجرای آقای نادر طالب زاده که در نهم خرداد 1398 (شب منتهی به روز جهانی قدس) بطور زنده بر روی آنتن شبکه افق رفت به تفصیل در خصوص دلایل ایجاد شبهات درباره قضیه فلسطین در درون ایران و قضیه کمک ایران به فلسطین در درون فلسطین سخن گفتم. هرچند شبهات ایجاد شده در این زمینه به حدی زیاد است که نیازمند برنامه های متعددی از این دست برای افشای پشت پرده این شبهات می باشد لیکن روشنگری در خصوص این ابهامات می تواند به حمایت بهتر و عمیق تر ملت ایران از قضیه فلسطین بینجامد. دشمن دل بسته است به اینکه از طریق ایجاد تردید در موضوع حمایت از فلسطین بلکه مانع از نفوذ گفتمان وحدوی انقلاب اسلامی – که میراث گرانبهای امام راحل بود – در دل ملت های مستضعف جهان از جمله فلسطین بشود. باید هوشیار بود و قبل از قضاوت در مورد اخباری این چنینی آگاهی کافی کسب کرد.

مشاهده بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا